REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Najnowsze artykuły

Źródła do nauki języka polskiego - dla obcokrajowców Opublikowano: poniedziałek, 04, wrzesień 2017 12:05

Polskę odwiedza duża liczba obcokrajowców. Część z nich przyjeżdża tylko na jakiś czas, jednak część planuje osiedlić się lub uczyć się w naszym kraju. Takie osoby szukają różnych źródeł do nauki języka polskiego. Jest także spora liczba obcokrajowców niemieszkających w Polsce, ale chcących uczyć się języka polskiego.

Polska staje się coraz częściej odwiedzanym krajem w Europie...

Dla obcokrajowca język polski nie jest językiem prostym w nauce.

Panuje nawet opinia, że język polski to jeden z najtrudniejszych języków do opanowania. Na pewno o wiele więcej trudności w nauce będą miały osoby, które, na co dzień posługują się językiem zupełnie odmiennym od języka polskiego. Dużo łatwiej będzie tym, którzy posługują się językami słowiańskimi, na przykład:

  • Czechom
  • Słowakom
  • Rosjanom
  • Ukraińcom

Dla Niemca czy Szweda nauka języka polskiego będzie o wiele bardziej skomplikowana. Dlaczego nauka języka polskiego jest tak trudna dla Szweda? W szwedzkim języku nie ma przypadków, dlatego kontakt z naszymi siedmioma przypadkami jest dla ludzi z tego kraju nowością. Trudności pojawiają się także przy stosowaniu czasowników dokonanych i niedokonanych. Język polski znajduje się w trzydziestce języków najczęściej używanych na świecie. Dla prawie 40 milionów osób język polski jest językiem ojczystym. Czas, jaki potrzebuje obcokrajowiec na bardzo dobre opanowanie języka polskiego to czas około trzech, czterech lat. Czas ten będzie krótszy, jeśli taka osoba mieszka w naszym kraju lub często go odwiedza.

Najwięcej źródeł do nauki języka polskiego można znaleźć w sieci internetowej.

Jednym z takich miejsc jest aplikacja Duolingo. Języka polskiego można uczyć się podczas lekcji, które do złudzenia przypominają grę komputerową. Skuteczność tego rodzaju nauki jest bardzo duża. Lekcje odbywają się w sposób spersonalizowany, dostosowany do indywidualnych potrzeb. Podczas zajęć otrzymuje się natychmiastową ocenę, jest to pomocne, aby szybko reagować na popełniane błędy językowe. Praca z Doulingo podtrzymuje motywacje. W miarę zgłębiania kolejnych poziomów otrzymuje się wirtualne nagrody – monety.

Z aplikacji można korzystać w dowolnym miejscu i w czasie najwygodniejszym dla siebie. Inną równie przydatną aplikacją do nauki języka polskiego jest Busuu. Jest to największy na świecie portal społecznościowy do nauki języków obcych. Z lekcji dostępnych na Busuu można korzystać nawet wtedy, kiedy jest utrudniony dostęp do sieci internetowej. Wystarczy wcześniej pobrać materiały na swoje urządzenie przenośne. Zaletą nauki przez Busuu jest wygodna, dostępność w każdym miejscu, szeroki zakres dostępnych materiałów. Wszystkie dialogi nagrywane są przez osoby, na co dzień posługujące się językiem polskim. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja wymowa będzie prawidłowa.

Inne możliwości na naukę języka polskiego to kursy językowe. Języka polskiego możesz uczyć się na kursach tradycyjnych, które mają w swojej ofercie liczne szkoły językowe. Jest także wiele miejsc w sieci, gdzie, można zapisać się na kursy językowe online. Dla tych, którzy cenią sobie lekcje indywidualne, dobrym rozwiązaniem są indywidualne korepetycje. Z korepetycji można korzystać w sposób tradycyjny, umawiając się z nauczycielem w wybranym miejscu lub tez korzystać z nich online.

Ta druga opcja cieszy się dużą popularnością, ponieważ w dowolnym czasie można mieć swojego prywatnego nauczyciela we własnym domu. Jednym z miejsc, gdzie można, skorzystać z tego rodzaju korepetycji jest serwis preply.com oferujący program nauki o nazwie korepetycje język polski. Serwis pośredniczy pomiędzy uczniem a nauczycielem, daje dostęp do dużej bazy nauczycieli zajmujących się korepetycjami. Kontakt z korepetytorem nawiązuje się, indywidualnie ustalając, szczegóły przyszłych zajęć. Jest możliwość skorzystania z lekcji próbnych. Każdy, kto udziela, korepetycji za pomocą platformy Preply posiada swój indywidualny profil. Istnieje możliwość dodawania ocen i komentarzy na profilu danego nauczyciela. Zaletą korzystania z preply.com jest dostęp do tanich lekcji. Większy dostęp do bazy korepetytorów stwarza większą konkurencyjność, a więc dzięki temu dostęp do niższych cen za lekcje. Jest także możliwość wykupienia specjalnych pakietów, w których koszt za godzinę lekcji jest tańszy. Platforma skupia szerokie grono korepetytorów z różnych zakątków świata. Umożliwia to umówienie się na lekcje w wybranych przez siebie godzinach, nawet tych niestandardowych, korepetycji udzielają nawet nauczyciele aktualnie zamieszkujący w innej strefie czasowej. Nauka odbywa się za pośrednictwem znanego i popularnego komunikatora Skype. Dzięki funkcjonalnościom, jakie oferuje komunikator można, poczuć się jakby siedziało się, ze swoim nauczycielem twarzą w twarz.

Korzystając z różnych źródeł do nauki języka polskiego, warto postawić na takie, dzięki którym możliwa jest indywidualna nauka. Według badań zindywidualizowana nauka przynosi najlepsze efekty. Podczas lekcji indywidualnej lektor poświęca uczniowi maksimum swojej uwagi. Nauczanie jest dedykowane konkretnej osobie, dostosowane do jej aktualnych możliwości i poziomu wiedzy. Nauka z nauczycielem to także możliwość na częste konwersacje i komunikowanie się w języku polskim. Indywidualna nauka to także większe źródło motywacji, dlatego, że nauczyciel stosuje różnorodne techniki zachęcające do skutecznej nauki. Obecnie najbardziej powszechnym sposobem na naukę języka jest nauczanie indywidualne i samodzielne. Skutecznym sposobem na szybkie opanowanie języka jest także łączenie różnych źródeł do nauki, według swoich specyficznych potrzeb.

artykuł sponsorowany

FilmyUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem