REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Aktualności

To już jest koniec Opublikowano: wtorek, 24, czerwiec 2014 11:51

Smutek, łzy, niedowierzanie… Zespół Kolegiów Nauczycielskich - jedną z najstarszych szkół w regionie opuściły właśnie ostatnie absolwentki.

 

Uroczystość rozdania dyplomów odbyła się 17 czerwca w miejscu wyjątkowym dla studentów i wykładowców - w Salonie Muzycznym „Pod Filarami”, gdzie odbyło się kilkadziesiąt koncertów i wieczorów muzycznych, które zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Likwidacja ZKN jest podyktowana zmianą w systemie kształcenia nauczycieli. Już od przyszłego roku pedagodzy kształcić się będą wyłącznie w systemie szkolnictwa wyższego.

- Zakończenie działalności szkoły to okazja do podsumowań. Mam jednak świadomość, że podsumowanie 66 lat działalności szkoły, której mury opuściło prawie 7 tysięcy absolwentów to podczas tak krótkiego wystąpienia zadanie bardzo trudne, a nawet niewykonalne. Ograniczę się zatem do krótkiej refleksji - mówił dyrektor Andrzej Łojewski. - Jestem przekonany, że pomimo zmian zachodzących w nazewnictwie i organizacji kształcenia, istniały wyraźne kwestie łączące ze sobą wszystkie etapy istnienia tak ważnej dla naszego regionu szkoły. Szkoła przy ulicy Bydgoskiej, od kształcenia pedagogów popularnie zwana „pedałami”, miała niepowtarzalną atmosferę sprzyjającą zdobywaniu rzetelnej wiedzy oraz doświadczeń tak bardzo przydatnych w przyszłej pracy oraz dorosłym życiu. Atmosferę, którą w głównej mierze zbudował wysiłek wychowawców, nauczycieli, innych pracowników oraz twórcza postawa uczniów, studentów i słuchaczy. Jesteśmy dumni z licznych osiągnięć naszych absolwentów. Kończymy naszą działalność w przeświadczeniu dobrze spełnionej misji.

Dyrektor A. Łojewski przyznał nagrody nauczycielom, którzy w ostatnim roku szczególnie wspierali działalność ZKN, otrzymały je: Małgorzata Izban, dr Katarzyna Wojciechowska oraz dr Maria Sobieszczyk. Dyplomy odebrało natomiast 28 absolwentek, wśród nich Aleksandra Garusińska, Beata Lubkowska i Monika Workowska otrzymały nagrody za najwyższą średnią (5,0) i najlepiej zdany egzamin dyplomowy. Z kolei nagrodę marszałka województwa zachodniopomorskiego wręczyła dyrektorowi wicemarszałek Anna Mieczkowska.

W swoich przemówieniach goście podkreślali wyjątkową atmosferę panującą w Kolegium, duży wkład studentów i wykładowców w życie kulturalne Wałcza i powiatu. Podkreślali ich liczne dokonania oraz bardzo szeroką działalność pozaprogramową.

- Będzie nam smutno, że w Wałczu nie ma szkoły kształcącej przyszłych nauczycieli. Centralny Ośrodek Sportu, wojsko i „pedały” to trzy ważne elementy miasta, w którym zdobywały szlify rzesze nauczycieli. To strata niepowetowana. Nie będzie chóru, pięknych uroczystości, teatrów, koncertów i wydarzeń kulturalnych - mówiła burmistrz B. Towalewska. - Coś się kończy. Coś się czymś zastępuje. Czym? Tego jeszcze nie wiemy. Oby to coś funkcjonowało tak samo dobrze.

Studentom i wykładowcom ciężko było ukryć łzy wzruszenia.

- Kończy się wielka rzecz, ale cieszmy się, że tak dobra. Kończy się solidna praca jak ten solidny budynek - mówiła dr M. Sobieszczyk. - Dziękuję wszystkim, którzy współpracowali z WSP, Akademią Bydgoską, potem Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego. Współpraca była na szóstkę. Cieszmy się. Dziękuję wszystkim współpracownikom za ten piękny czas.

- Trudno się rozstać po tych trzech pięknych latach. Trudno stać tutaj i mówić o przemijalności Zespołu Kolegów Nauczycielskich w Wałczu. Nie była to zwykła szkoła, była to i zawsze będzie wizytówka jakości, solidności i tradycji - podkreślała tegoroczna absolwentka A. Garuńska. - Jak powiedział poeta: „exegi monumentum” - wystawiłem sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu. I taki pomnik ma dziś Kolegium Nauczycielskie w Wałczu. Te dziewczyny, które tutaj siedzą i te wszystkie panie, które są absolwentkami są takim żywym pomnikiem. Ten pomnik przetrwa. Wszystkie ufamy, że kolegium wróci i dalej będzie kształcić z taką skutecznością i jakością tak, jak kiedyś i jak teraz. Chciałabym podziękować wszystkim wykładowcom, a przede wszystkim dyrektorowi, który pokazał jak być kapitanem statku i udowodnił, że to kapitan ostatni opuszcza swój okręt.

Część wykładowców znalazło pracę w wałeckich szkołach lub w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, z kolei ruchomości oraz część budynku zajmowanego dotąd przez ZKN samorząd przekazał II LO i PWSZ.

Z. Błaszczyk

Komentarze  

0 #6 stasia 2016-08-24 19:33
Czytam i nie chce mi się wierzyć , że nie ma już tej szkoły spędziłam tam 6 lat. Najpierw liceum o profilu pedagogicznym , a potem Studim Nauczycielskie- absolwentka roku 92. Najlepsza szkoła jaką można było sobie wymarzyć solidnie przygotowała mnie do zawodu nauczyciela.Wielopokoleniowa tradycja i renoma. Szkoda!!!
Cytować
0 #5 Irena Misiun 2016-06-12 22:30
Ukończyłam te nadzwyczajna szkolę w 1978.
Z łezką wspominam i z niedowierzaniem przeczytam ze już jej nie ma...
Wspominam z rozrzewnieniem profesorów np St.Ślusarczyka,Alicje Dach, Halinę Rotter i innych. ,
Cytować
0 #4 ewelina 2015-10-21 08:54
A właśnie miałam się wybierać za 2lata do tej szkoły.... Szkoda :sigh:
Cytować
0 #3 Mirka 2015-04-06 19:20
Przepraszam za blędy.to wina urządzenia za pomoca ktorego przesłałam powyźszą wiad.
Cytować
0 #2 Mirka 2015-04-06 19:05
Oj!Strasznie to smutne!Ta szkola to ikona dla wielu tysiecy nauczycielek. ktore zdobyly w niej wiedzę na najwyższym poziomie,zarówno teoretycznym jak i praktycznym.Ukończylam tę szkołę szkołę wiele lat temu, ukończyłam również studia mgr jednak to czego na uczyłam się w Studium dało mi więcej niz późniejsza edukacja.Praktyka czyni mistrza, a tego tam nie brakowało!Niepowtarzalny klimat serdeczności.partnerski stosunek do studentek.muzyka.spiew.taniec. wszystko to sprawiało.że nauka była przyjemnościa!łzy cisną się do oczu.gdy myślę.że jej już nie ma.że nie będzie już nauczycieli przez DUŻE N.
Cytować
0 #1 bodzio 2015-02-25 13:50
już dawno, lata temu filia Uniwersytetu Szczecińskiego powoli wypierała Studium Nauczycielskie, nie mogli i nigdy nie dorównają swoim poziomem do poziomu wiedzy i inteligencji wykładowców Studium i ich studentów ! wszystko co dobre w tym kraju, ktoś niszczy, zostają wymoczki... :o
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem