REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Aktualności

Żubr ma to w naturze Opublikowano: wtorek, 19, sierpień 2014 14:15

Opiekunowie żubrów dostali wiadomość od rolnika z Kraśnika (gmina Recz) o byku kręcącym się przy stadzie bydła domowego. Uciekinier to członek mirosławieckiego stada.

Przypomnijmy, że najpierw z powiatu wałeckiego do Wielkopolski wyemigrował Podróżnik. Niestety zginął w zderzeniu z pociągiem w pobliżu Krzyża Wielkopolskiego. Kolejny - Wrzask również przepłynął Noteć (a kąpiel nie jest tym, co żubry lubią najbardziej) i na dobre zadomowił się na terenie Nadleśnictwa Potrzebowice - między Wieleniem, a Wrzeszczyną (od nazwy tej miejscowości wzięło się jego imię). Niestety jego obroża telemetryczna się popsuła i w końcu słuch po nim zaginął. Miejmy nadzieję, że miał więcej szczęścia niż Podróżnik.

Kolejny żubr - pięcioletni byk z mirosławieckiego stada ostatnio wybrał się w okolice Recza, gdzie przyłączył się do stada bydła domowego.

- Na szczęście rolnik zna się na hodowli i wie, że ze strony naszego byka jego krów nic złego nie spotka. To naturalne, że żubry wędrują i szukają integracji ze stadami przypominającymi żubry. Nie znalazł przedstawicieli swojego gatunku, więc zadowolił się krowami - mówi Magda Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego „Żubry Zachodniopomorskie”. - Pojechaliśmy do niego z wizytą i założyliśmy obrożę telemetryczną, by śledzić jego poczynania. Na razie nigdzie się nie oddala - chodzi do lasu, na łąki, by w końcu znowu wrócić do krów.

Warto dodać, że na emigracji znajdują się obecnie także trzy żubry ze stada drawskiego. Najprawdopodobniej prowodyrem eskapady był nowy członek, który przyjechał z zagrody w ramach mieszania krwi. Po jakimś czasie dobrał sobie dwóch towarzyszy i już we trójkę wybrali się aż w okolice Gościna.

Drodzy Czytelnicy, jeśli spotkacie żubra gdzieś, gdzie być go teoretycznie nie powinno, skontaktujcie się z członkami Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego „Żubry zachodniopomorskie”. Numery telefonów można znaleźć na stronie internetowej: www.zubry.org.

Mirosławieckie stado liczy obecnie około 80 osobników.

ZB, fot.: Dzika Zagroda w Jabłonowie

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem