REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Aktualności

Senior plus Opublikowano: piątek, 14, lipiec 2017 08:51

1,7 mln zł otrzymało w tym roku województwo zachodniopomorskie na realizację programu wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020. Pieniądze trafią do 14 zachodniopomorskich samorządów. Wśród nich znalazł się m.in. Wałcz - poinformował Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie.

W poniedziałek (10 lipca) ZUW ogłosił, że siedem gmin otrzyma pieniądze na utworzenie i wyposażenie placówki „Senior+”. Maksymalną kwotę dofinansowania - po 300 tys. zł na Dzienne Domy Senior+ uzyskały Sianów i Kalisz Pomorski. Pozostałe samorządy utworzą kluby Senior+. Wałcz otrzyma na ten cel 144 tys. zł.

- Cieszę się, że w kolejnych miejscowościach na terenie zachodniopomorskiego powstaną miejsca, w których niepracujące osoby powyżej 60. roku życia będą mogły aktywnie spędzać czas, spotykać się i uczyć czegoś nowego - mówi Marek Subocz, wicewojewoda zachodniopomorski.

Wszystkie zachodniopomorskie samorządy, które utworzyły w poprzednich latach Dzienne Domy „Senior+” uzyskały środki na ich dalsze funkcjonowanie.  Dofinansowanie pobytu jednej osoby w dziennym domu wynosi 300 zł, a w klubie 200 zł. Dzienne Domy Senior+ oraz kluby Senior+ są czynne w dni powszednie, co najmniej przez 8 godzin i wyposażone w bibliotekę, sprzęt RTV oraz komputer z dostępem do internetu.

Dzienny Dom Pobytu dla Seniorów ma także powstać w Lubnie (gm. Wałcz). Jest to wspólny projekt Mirosławca i Gminy Wałcz. Placówka ma się mieścić w budynku po byłym gimnazjum.

- Pomysł polega na dostosowaniu pomieszczeń dla seniorów z gmin Wałcz i Mirosławiec - opowiada burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik. - Zarówno w gminie Mirosławiec, jak i w gminie Wałcz brakuje tak zorganizowanego miejsca z dedykowaną dla seniorów ofertą programową. Chcemy wystąpić wspólnie z wnioskiem do programu Senior+, w którym można otrzymać środki na przystosowanie pomieszczeń i na dofinansowanie funkcjonowania placówki w kwocie do 300 zł na jednego seniora. Oferta placówki w Lubnie może być skierowana do 30-40 seniorów. Na pewno nie zabezpieczy to wszystkich potrzeb, dlatego też z zainteresowaniem obserwujemy drugi z pomysłów, tym razem z Łowicza Waleckiego (gm. Mirosławiec - dop. aut.). Państwo Kugielowie z pomocą środków z Lokalnej Grupy Działania planują dostosować jeden ze swoich budynków również dla seniorów. Ponieważ liczba seniorów rośnie z roku na rok, tym bardziej cieszy powstawanie tego typu placówek. Liczę, że za rok, dwa będziemy mogli zabezpieczyć wszystkie potrzeby seniorów z gminy Mirosławiec i zająć ich czas ofertą programową.

mk

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem