REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Aktualności

Letnia burza Opublikowano: wtorek, 08, sierpień 2017 15:54

Zwołana na wniosek burmistrz Bogusławy Towalewskiej nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej miała - w założeniu - „przyklepać” proponowane przez kierownictwo urzędu zmiany. Jednak radni, choć poparli większość wniosków, zabrali - co wyraźnie popsuło humor pani burmistrz - 580 tysięcy złotych przeznaczonych na administrację. Tradycyjnie nie obyło się bez starcia na linii przewodniczący - jeden z radnych.

W sali sesyjnej urzędu 8 sierpnia stawiło się 16 rajców - zabrakło Macieja Żebrowskiego, Stanisława Sobolewskiego, Anny Miedzianko, Anny Ogonowskiej i Andrzeja Pakulskiego. W sesji uczestniczyło również kierownictwo ratusza. Porządek obrad, obejmujący 5 punktów, został przyjęty z małymi poprawkami a pierwsza, burzliwa dyskusja rozpoczęła się przy przyjęciu Lokalnego Programu Rewitalizacji miasta Wałcz. Przedstawiciele firmy opracowującej projekt obszernie omówili główne jego zasady, później radni zaczęli dopytywać o szczegóły. W zasadzie wszyscy byli za jego przyjęciem, choć pojawiły się wątpliwości. Radnym głównie chodziło o to, że nie było szerokiej konsultacji społecznej. Oczywiście w czasie dyskusji doszło do scysji pomiędzy przewodniczącym Zdzisławem Ryderem, a jednym z - chyba rozpoczynających kampanię wyborczą - radnych. Skończyło się odebraniem głosu radnemu. W końcu projekt został przyjęty jednogłośnie.

Kolejne spory wywołała sprawa proponowanych zmian w budżecie na rok 2017.

- Tak duże zmiany, sięgające sumy ponad 2 milionów złotych, powinny być najpierw omówione na komisjach, a dopiero później przyjmowane na zwyczajnej sesji - twierdził Maciej Goszczyński. - Ogólne zwiększenie wydatków nie są zgodne ze szczegółowymi załącznikami i dlatego proponuję odrzucić projekt w całości.

- Zmiany, które proponujemy, są bardzo istotne - bronił projektu wiceburmistrz Waldemar Lechnik. - Po prostu pozwolą na dokończenie kilku inwestycji.

Radni zadecydowali, aby każdą zmianę w budżecie głosować osobno i rozpoczęło się głosowanie. Przyjęto kilkadziesiąt poprawek. Między innymi zwiększające wydatki na drogi publiczne w sumie na ponad milion złotych, czy też przesuwające prawie 400 tysięcy na oświatę i wychowanie. Radni nie zgodzili się jednak, aby dodatkowe 150 tysięcy przeznaczono na utrzymanie zieleni, oraz - co wywołało grymas niezadowolenia na twarzy pani burmistrz - na zwiększenie wydatków bieżących w administracji. Kwota 580 tysięcy miały zostać przeznaczona między innymi na wynagrodzenia pracowników urzędu.

- Trzeba będzie oszczędzać - powiedział pytany już po sesji o komentarz skarbnik Rafał Fischer. - Zabraknie na remonty w urzędzie, a także na tworzenia nowych etatów.

Później radni dyskutowali nad wyrażeniem zgody na kupno za sumę ponad pół miliona złotych działki przy ulicy Chłodnej, na której straszą ruiny rzeźni.

- Wykupując działkę zabezpieczamy się przede wszystkim przed wykupem jej przez inny podmiot - mówił Waldemar Lechnik. - Chcemy, aby ten teren został atrakcyjnie zagospodarowany i wpisał się w całość promenady. Rozbierzemy ruiny, uporządkujemy teren i będziemy się zastanawiać co dalej.

Oprócz tej przyjęto jeszcze jedną uchwałę i po ponad trzech godzinach sesja została zakończona.

piotr

 

Komentarze  

-3 #13 suweren 2017-08-18 07:43
Karolcia-Klo-Goszczański, w końcu się wziąłeś za robotę. Ronda pokoszone, i tak trzymaj chłopie!!! I po co było się tak szarpać? Teraz pozdrawiam.
Cytować
-5 #12 Janusz 2017-08-13 21:52
Po prostu Karolcia trzeba swoją robotę wykonywać rzetelnie. Goszczynski jest od tego żeby dbać o drogi i pobocza dróg powiatowych i wojewódzkich, i krajowych też. Czy pracuje w Powiatowym Zarządzie Dróg czy w Generalnej Dyrekcji w Szczecinie oddział Wałcz. I tyle w temacie.
Cytować
+5 #11 Klo 2017-08-13 21:27
Cytuję Janusz:
Karolcia, to może Ty weź kosiarek i swego chłopa i jakoś trawę na rondach, pielgrzymki idą, będzie mniej wstydu.

Sam weź się za robotę, jak tobie będzie wstyd, a nie innym piszesz,co mają robić!
Może jeszcze dywan pielgrzymom rozwiniesz, albo kwiatki pod nogi rzucisz?
Janusz... I wszystko jasne. :lol:
Cytować
-7 #10 Janusz 2017-08-13 10:07
Karolcia, to może Ty weź kosiarek i swego chłopa i jakoś trawę na rondach, pielgrzymki idą, będzie mniej wstydu.
Cytować
+6 #9 Karolcia 2017-08-13 09:18
Januszku, baranie! Nie podawaj błędnych informacji! Goszczyński pracuje w Powiatowym!!!Zarządzie Dróg. Coś kiedyś usłyszałeś, lecz jednak nie do końca zrozumiałeś :P
Cytować
-6 #8 Janusz 2017-08-12 23:11
Goszczynski, jesteś pracownikiem waleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Drog i Autostrad w Wałczu. Ktoś Ci kiedyś przypomniał o niewykoszonych trawach na rondach Niepodległości i Solidarności. To wasze obowiązki
Do roboty !!!!!
Cytować
+15 #7 kabanos 2017-08-09 20:59
Panie Fiskers , na budynek urzędu poszło już tyle kasy, że więcej nie potrzeba, a odmalować ściany aż tyle nie kosztuje. Trzeba oszczędzać, przecież Pani B. ma taką strategię, więc niech w niej trwa. Nie zmieniajcie obyczajów juz utartych, bo wciąż w nic nie inwestuje się tylko chowa wszystko do skarpety. Jak ten Wałcz ma się rozwijać?
Cytować
+5 #6 gienek 2017-08-09 13:28
Pakulski, Kwiatkowski, Ogonowska, Zalewski, Koral, Gnojewski, Pomorski, Terefenko, Miedzianko, Ryder, Goszczyński......porażka, totalna porażka.
Cytować
+9 #5 bulba 2017-08-09 07:52
Cytuję Suweren:
Może już tak Parulski, przypadkiem radny ...... zrzeknij się mandatu! Niewiele zrobiłeś jako radny, wyborców Ciebie rozliczą.

Chyba chodziło o inne nazwisko - ja bym napisał niejaki radny Kwiatkowski . Nie słyszałem żeby kiedykolwiek zabrał głos na sesji .
Cytować
+5 #4 bulba 2017-08-09 07:45
Cytuję Kolejowy Smerf:
Dobra, a co z dworcem? Jakiś czas temu była mowa, że miasto( Towalewska) ma się dogadać z PKP do 6 lub 8 sierpnia. Więc czekam na informację. Jak sobie dobrze przypomnę, to kampania wyborcza burmistrzowej i jej obietnice odnośnie dworca były 3-4 lata temu i do tej pory nic

Wygląda na to, że po zawirowaniach kadrowych w spółkach PKP nie nastąpi to prędko a może wcale. Miasto chce ale PKP jest niezdecydowane do końca. Teoretycznie wszystko gotowe do podpisania umowy.Krótko mówiąc czarno to widzę ale trzymam kciuki za powodzenie przedsięwzięcia .
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem