REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Aktualności

Jubileuszowy rajd Opublikowano: wtorek, 15, sierpień 2017 21:12

42 osoby; mężczyźni, kobiety oraz młodzież; w słońcu, po okolicach ziemi wałeckiej, ale nie tylko; niektórzy na rowerach, inni piechotą brnąc przez wysokie pokrzywy. Ale wszyscy zgodnie przyznają, że było warto....

14 i 15 sierpnia odbywał się V Rajd Szlakiem Fortyfikacji Ziemi Wałeckiej, którego organizatorami byli skansen Grupa Warowna Cegielnia i Muzeum Ziemi Wałeckiej. Jako że była to impreza jubileuszowa, rajd rozpoczął się już w niedzielny wieczór wspomnieniami oraz wspólnym oglądaniem filmów i wystawy z minionych rajdów.

- Rajd to impreza dla pasjonatów. Mamy stałą grupę, która jest z nami od samego początku, ale są też nowe osoby - mówi kierownik skansenu Bogdan Dankowski. - Każdego roku zwiedzamy inne rejony ziemi wałeckiej, ale tym razem, ze względu na jubileusz, postanowiliśmy wyjść poza ziemię wałecką.

Zgodnie z tym planem w poniedziałek uczestnicy pojechali w okolice Starego Osieczna, gdzie oprócz zwiedzania tamtejszych fortyfikacji poznawali zabytki i historię regionu. Dzień zakończył się wspólnym ogniskiem. We wtorek, tradycyjnie już, uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy: rowerowa pod przewodnictwem Marcina Dudka zwiedzała fortyfikacje w okolicy jeziora Łubianka, a piesza pod dowództwem Mariana Bobelaka zwiedzała obiekty grupy warownej Marianowo.

- Gdy rozpoczynaliśmy działalność, zastawialiśmy się nad różnymi formami, które możemy zaproponować mieszkańcom i osobom zainteresowanym tą tematyką. Rajd nie ma formuły imprezy masowej, zawsze przyjmujemy ograniczoną liczbę osób zainteresowanych historią, osób, które chcą się czegoś nowego dowiedzieć. I myślę, że to się sprawdza, a sama impreza wrosła już w klimat skansenu, bo to nie tylko temat umocnień, ale i promocja ziemi wałeckiej - podsumowuje B. Dankowski.

k, zdjęcia organizatorów

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem