REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Aktualności

Uwaga na żmije Opublikowano: piątek, 18, sierpień 2017 21:06

Jeden z naszych Czytelników podczas spaceru zobaczył i sfotografował żmiję zygzakowatą. Ten jedyny żyjący w Polsce jadowity wąż wygrzewał się na ścieżce, która biegnie wokół jeziora Raduń, około 500 metrów od Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Gad ma różne zabarwienie a na grzebiecie ciemniejszy od barwy zygzak, tzw. „wstęgę kainową”. Spotykany jest na obrzeżach lasów, podmokłych łąkach i polanach leśnych. Najczęściej ucieka przed napastnikiem, atakuje, gdy jest osaczony. Najpierw jednak zazwyczaj głośno syczy.

Żmije rzadko kąsają człowieka, starając się raczej uciec. Jeśli zostaną zmuszone do obrony, ich ukąszenie w 30-60% przypadków jest suche, czyli bez wstrzyknięcia jadu. Ze względu na możliwość martwicy, należy zawsze zasięgnąć pomocy medycznej przy potwierdzonym ukąszeniu. Jad żmii zygzakowatej uszkadza układ nerwowy i powoduje martwicę tkanek, ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Jednak nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla zdrowego dorosłego człowieka. Leczenie polega na podaniu antytoksyny.

Podczas spacerów po terenie, na którym występują żmije należy ubierać się w długie spodnie i buty z wysoką cholewką. Omijamy również nasłonecznione miejsca, gdzie gad lubi się wygrzewać. Kiedy już zobaczymy żmiję, należy pozostawić ją w spokoju i pozwolić jej uciec lub samemu odejść.

 

Komentarze  

+1 #2 MISTRZ 2017-08-28 17:21
Dlaczego zamkniete komentowanie TUDERKA? Nie wszyscy uwazaja tak jak jest napisane w art.Mowia ze zmarlych sie zle nie wspomina ale jesli ma sie zle zdanie to co trzeba zrobic?Dlaczego wszystko wybielacie i narzucacie w urzedzie? Przeciez polowa tam nawet wyksztalcenia odpowiedniego nie ma.Kim wy jestescie zeby spoleczenstwu narzucac co maja mowic i kogo chwalic.Moze powiedzcie spoleczenstwu czym jest wolnosc? Ja jej nie widze w Walczu poniewaz duze grono ludzi nic nie robi i tylko zyje kosztem innego czlowieka...
Cytować
0 #1 kasztelan 2017-08-25 18:17
Już od kilku lat panoszą się u nas te żmije.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem