REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Aktualności

Zbojkotowane obchody Opublikowano: piątek, 01, wrzesień 2017 19:06

- Nie chcemy być uwikłani w próbę zmiany najnowszej historii Polski, dziś chylimy czoła przed bohaterami, którzy z bronią w ręku polegli za wolność - tak mówił prezes wałeckiego oddziału Związku Sybiraków Robert Karbowniczek podczas obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na wałeckim cmentarzu wojennym.

Robert Karbowniczek poprosił o zabranie głosu jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem uroczystości.

- 78 lat temu rozpoczęła się jedna z największych tragedii w dziejach narodu polskiego XX wieku. Miliony zabitych, blisko półtora miliona mieszkańców wschodnich terenów II Rzeczpospolitej zesłanych na Sybir, z których co trzeci nie zdołał przeżyć - to skutki tamtych wydarzeń. Ale to właśnie z tych schorowanych zesłańców oraz jeńców wojennych zostały utworzone Korpus Generała Andersa i I Dywizja Piechoty dowodzona przez generała Berlinga. Dzisiaj ludziom spoczywającym na cmentarzach wojennych na różnych kontynentach oddajemy należną im cześć - mówił R. Karbowniczek. - My, wałeccy Sybiracy, nie chcemy być uwikłani w próbie zmiany najnowszej historii Polski, w tym również w Apelu Poległych. Dziś składamy kwiaty i chylimy czoła przed bohaterami II wojny światowej i poprzednich zbrojnych wydarzeń w dziejach naszej ojczyzny; bohaterami, którzy z bronią w ręku polegli na polu chwały za wolność naszą i waszą.

Po przemówieniu delegacja Związku Sybiraków złożyła kwiaty pod pomnikiem, a po hymnie państwowym wszyscy przedstawiciele organizacji obecni na uroczystości, także poczet sztandarowy, opuścili cmentarz.

Odniesienia do obecnej sytuacji w kraju nie brakowało również w przemówieniu posła Pawła Suskiego.

- 1 września spotykamy się na cmentarzach, żeby oddać cześć i honor tym, którzy oddali życie za wolność, za walkę przeciwko tyranii. Bo jeden człowiek porwał miliony; nie stało się to z dnia na dzień, działo się to przez kilka lat. Wmówił im, że są narodem panów, podzielił na lepszych i gorszych, pokazał, że trzeba ich zwalczyć, otoczył się podobnymi sobie. Było ich mnóstwo, nieobliczalnych, którym inni uwierzyli - mówił poseł Paweł Suski - Czy pamiętamy jak porwał miliony? Podarował im specyficzne 500 plus, a oni mu uwierzyli. Polska geopolitycznie jest zawsze narażona na takie działania. Dziś również jesteśmy pełni niepokoju, dziś również rządzą nami nieodpowiedzialni i nieobliczalni, nawołują do konfrontacji, podzielili nas na lepszy i gorszy sort. Tu i teraz jest miejsce, żeby o tym mówić, żeby nie było więcej cmentarzy tych, którzy będą musieli oddać życie za wolność. Dlatego bądźmy świadomi składając kwiaty, żebyśmy nieśli prawdę, pokazywali co jest dobre, a co złe i nigdy więcej nie dopuścili do wojny.

Po modlitwie, Apelu Pamięci i salwie honorowej delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty.

kb

 

Komentarze  

-1 #20 wladek 2017-09-07 10:41
Ogromny szacunek dla Pana Roberta Karbowniczka.Od czasu wprowadzenia tzw. "apelu smoleńskiego" nie uczestniczę w żadnych oficjalnych uroczystościach z udziałem wojska.Cześć poległym można również oddać poza oficjalnymi uroczystościami.Jeżeli ktoś nie rozumie różnicy słów "polegli" a "zginęli" to jego problem, ale niech nie narzuca tego innym.
Cytować
-3 #19 kolos 2017-09-06 21:06
Prosze zsanownego przemawiajacego.Polityke pan uprawiasz nawet w tak bardzo szczegolny dzien .Zamiast prawdziwe oddanie czci pan gledzisz i dalej nawiazujesz do polityki.Bohaterowie to nie wy i nigdy nimi nie bedziecie.Najpierw trzeba glosic prawde a pozniej czepiac sie Pis/Z zycia wiem ze ten Pis jak i inne partie to grupa darmozjadow na ktorych pracuje biedne spoleczenstwo.Prosze najpierw wyjasnic spol.za co pan otrzymuje tak wysokie wynagrodzenie,z czyjej kieszeni mam naturalnie na mysli.Wiecej nie ma sensu pisacbo i tak nie zrozumiecie co to jest wolnosc,bohaterestwo i ojczyzna!
Cytować
+27 #18 tede 2017-09-03 22:05
Wstyd po raz kolejny.... Polityka na cmentarzu, ludzie opamiętajcie się. Czy chcielibyście, aby przy waszym grobie inni ludzie nawoływali do nienawiści i kłótni. Ja osobiście nie, uszanujmy spokój zmarłych...
Cytować
-1 #17 XYZ 2017-09-03 17:19
Cytuję Don:
A czy na miesięcznicach Smoleńskich mówi się o zmarłych w katastrofie ? chyba nie. tylko o gorszych i lepszych oraz o polityce. więc zastanówcie się Pisiory o czym piszecie ?
racja jest tylko po waszej stronie ?
wy możecie wszystko reszta nic ?
WSTYD


POmiocie nie porównuj ofiar katastrofy z żołnierzami któzi zgineli w walce o ojczyznę.
Cytować
+4 #16 Don 2017-09-02 23:20
A czy na miesięcznicach Smoleńskich mówi się o zmarłych w katastrofie ? chyba nie. tylko o gorszych i lepszych oraz o polityce. więc zastanówcie się Pisiory o czym piszecie ?
racja jest tylko po waszej stronie ?
wy możecie wszystko reszta nic ?
WSTYD
Cytować
+5 #15 sylwo 2017-09-02 22:02
[quote name="wawa"]Wygłaszanie mów antyrządowych na w tak uroczystym momencie czczenia poległych żołnierzy, apelu, przez tego analfabetę z historii, POsła, to już zdziczenie i zezwięrzęcenie jego i tej formacji z której się wywodzi, to jawna profanacja i zbeszczeszczenie pamięci bohaterów zapamiętajcie to szanowni Wałczanie przy urnach wyborczych....[/quote
Apelu smoleńskim na obchodach rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Pisowcy, tak szczerze Wam to nic a nic nie przeszkadza? Nie widzicie, że tak się nie godzi?
Cytować
0 #14 wawa 2017-09-02 13:02
Wygłaszanie mów antyrządowych na w tak uroczystym momencie czczenia poległych żołnierzy, apelu, przez tego analfabetę z historii, POsła, to już zdziczenie i zezwięrzęcenie jego i tej formacji z której się wywodzi, to jawna profanacja i zbeszczeszczenie pamięci bohaterów zapamiętajcie to szanowni Wałczanie przy urnach wyborczych....
Cytować
-2 #13 Zbyszek 2017-09-02 11:18
Cytuję Jan:
Suskiemu proponujemy wizytę w poradni zdrowa psychicznego ....


uważam że już za poźno. Stan za bardzo zaawansowany.
Cytować
+7 #12 stan 2017-09-02 10:14
Jakim trzeba być skończonym bydlakiem politycznym, żeby robić politykę nad grobami bohaterów, może by tak jeszcze zdał relacje z ośmiu lat rządów, okradania Polski i posypał ten swój pusty czerep popiołem....
Cytować
-6 #11 Piotr 2017-09-02 09:25
Paweł Suski ma rację, po prostu, warto uważnie przeczytać, co powiedział .
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem