REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Aktualności

Marcin lata z nadajnikiem Opublikowano: czwartek, 14, wrzesień 2017 13:44

Rybołów z okolic Wałcza jest pierwszym w Polsce, któremu założono specjalny nadajnik GPS. Stwarza to wiele możliwości.

„Nasz” rybołów ma gniazdo w lasach Nadleśnictwa Wałcz, w okolicach rezerwatu Bytyń Wielki. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile to jedno z dwóch wytypowanych miejsc, które zakwalifikowały się do  projektu  „Aktywna ochrona rybołowa”, współtworzonego przez Komitet Ochrony Orłów i Lasy Państwowe.

Zaobrączkowanie rybołowa i założenie loggera (zasilanego energią słoneczną) odbyło się na początku lipca br.

W całym kraju jest zaledwie 30 par lęgowych rybołowów. W powiecie wałeckim jest tylko jedna para, ale za to… bardzo „lęgowa”, mająca nawet 3 młode w lęgu. W tym roku w gnieździe były dwa jaja, ale wylęgło się tylko jedno. Młodemu ptakowi nadano imię Marcin (na cześć jednego z „Orłowców” o tym imieniu, który zginął w wypadku samochodowym).

Do zadań projektu należy m.in. inwentaryzacja gniazd rybołowa na terenie całego kraju; projektowanie i weryfikacja granic stref ochronnych; efektywność lęgów i przyczyny strat; budowa sztucznych gniazd w miejscach, gdzie naturalne gniazda uległy zniszczeniu oraz potencjalnych siedliskach lęgowych (w Nadleśnictwie Wałcz mają powstać cztery sztuczne gniazda); przeciwdziałanie prześladowaniu rybołowa przez ludzi oraz przygotowanie publikacji i referatów popularnonaukowych. Projekt ma potrwać do 2020 r.

- Tuż za granicą, na terenie Niemiec, jest bardzo dużo gniazd rybołowów - mówi koordynator projektu Magdalena Marchwiak z Nadleśnictwa Wałcz. - Niestety sporo martwych rybołowów, które znaleziono w Polsce, miały śruciny. Na szczęście Zakład Rybacki z Wałcza nie robi żadnej krzywdy „naszemu” rybołowowi, który bytuje w spokoju nad Bytyniem już wiele lat.  Ptak jest w poszanowaniu i bardzo tym ludziom za to dziękuję, bo w innych miejscach w Polsce… różnie bywa. Dodam, że w ramach działań tego projektu, badana będzie baza żerowa rybołowa i przewidywane jest jej uzupełnianie.

Rybołów jest zaliczany do najbardziej zagrożonych gatunków ptaków szponiastych w Polsce. Można uznać, że jego liczebność oscyluje na granicy wymarcia.

mk

 

Fot. Dariusz Kujawa. Na zdjęciu Dariusz Anderwald, prezes Komitetu Ochrony Orłów podczas obrączkowania i zakładania loggera Marcinowi.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem