REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Aktualności

Nowe grodzisko w Strącznie Opublikowano: środa, 15, listopad 2017 17:19

W Strącznie (gmina Wałcz) odkryto obiekt obronny, który najprawdopodobniej jest średniowiecznym grodziskiem. O odkryciu powiadomiono już dyrekcję Muzeum Ziemi Wałeckiej i konserwatora zabytków w Szczecinie. Na trop wpadł regionalista Robert Kraszczuk.

- Cytując pewnego archeologa: „Nie ma co się z takimi rzeczami kryć, bo w czasach technologii LIDAR wygląda to nieco kuriozalnie” z przyjemnością podajemy do wiadomości, iż w Strącznie obok znanego nam już grodziska istnieje jeszcze jeden obiekt - opowiada Robert Kraszczuk. - Miejsce to znalazłem właściwie przypadkowo, siedząc w poniedziałkowy wieczór przed Lidarem i wspominając pierwsze rozmowy z Czesławem Kloskowskim, bratem Jerzego Kloskowskiego. Opowiedział mi on kiedyś o tym miejscu i znalezieniu ceramiki średniowiecznej. Byłem tam, ale nie trafiłem wówczas na to miejsce. Teraz się udało.

Jerzy Kloskowski był powojennym pionierem w dziedzinie poszukiwań archeologicznych i historycznych na terenie Wałcza i okolic. Przyjechał do Wałcza jako 22-letni nauczyciel i w latach 1955-1963 był dyrektorem szkoły zawodowej. Zainteresowany historią pradziejów podróżował w różne zakątki Ziemi Wałeckiej i informował Muzeum Narodowe w Szczecinie i w Poznaniu o odkrytych przez siebie znaleziskach. Jego tropem podążają teraz następni regionaliści oraz pasjonaci.

- Teraz przyszedł czas oczekiwania, bo reszta pozostaje w rękach archeologów. Nasze zadanie się na tym kończy, lecz przed nami jeszcze wiele do przejścia i wiele wspaniałych przygód w naszym pięknym i tajemniczym powiecie wałeckim - mówi R. Kraszczuk.

Oprac. k, fot. LIDAR

Komentarze  

+7 #1 jozef 2017-11-16 08:28
I to jest dobra wiadomość. Z niecierpliwością czekam, aż ktoś opisze te dzieje w ciekawej publikacji, bo ostatnio ich niewiele, albo słabo promowane i dostepne dla zwykłego Kowalskiego
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem