REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Aktualności

Apel Policji Opublikowano: piątek, 15, grudzień 2017 12:38

Z  uwagi na zdarzenia drogowe z udziałem osób pieszych, policjanci z wałeckiej komendy apelują o ostrożność, zwłaszcza podczas przechodzenia przez ulicę.

Statystyki policyjne pokazują, że do potrąceń pieszych dochodzi właśnie na oznakowanym przejściu dla pieszych. W okresie przedświątecznym można spodziewać się wzmożonego ruchu.

Jesienią i zimą zdarzeń z udziałem pieszych jest zdecydowanie więcej. Wpływ na wypadki z pieszymi mają warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmrok, tendencja ubierania się na ciemno, słabe oświetlenie przejść lub ich brak. Kierowcy zaś mają ograniczoną widoczność.

- Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i apelujemy do wszystkich uczestników dróg o zachowywanie przepisów ruchu drogowego, ostrożność i maksimum zdrowego rozsądku - mówi rzecznik KPP w Wałczu mł. asp. Beata Budzyń. - Piesi w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów są pozbawieni jakiejkolwiek ochrony. Przy uderzeniu przez pojazd jadący z dużą prędkością praktycznie nie mają oni większych szans na przeżycie.  

Lecz nie tylko piesi powinni przestrzegać drogowych norm, to samo dotyczy kierowców, którzy powinni zachować maksimum ostrożności.

Aby zwiększyć widoczność na drodze, a tym samym swoje bezpieczeństwo - policjanci apelują o noszenie elementów odblaskowych także w terenie zabudowanym. Warto pamiętać, że poruszając się drogą po ciemku bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości 20 - 30 metrów.

Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy - kierowca zauważy go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej. Ostatnie zdarzenia drogowe z udziałem pieszych, w tym śmiertelne miały miejsce na terenie miasta.

Oprac. mk

Komentarze  

+6 #5 Andrzej 2017-12-18 10:06
Pieszy ma zawsze pierwszeństwo ale...
W grudniu ub r jechałem Wojska Polskiego ok 30 m za samochodem z naprzeciwka też jechało auto. Było ciemno ok. 6.30 rano. W momencie jak oba przejechały przez przejście wszedł na nie młody człowiek. Do przodu miałem ograniczoną widoczność. Samochód z przodu mnie oślepiał. Zatrzymałem się kilkadziesiąt cm przed pieszym.To było w zasadzie miemożliwe. Tylko Anioł Stóż /mój/ mógł tego dokonać.Ludzie myślcie
Cytować
+6 #4 zielonooka 2017-12-17 14:45
Od kilku dni nie pali się lampa przy przejściu dla pieszych na tzw zurcie.Nie ma wątpliwości ,ze odblaski trzeba nosić ale trzeba też mieć świadomość ,że to my piesi jesteśmy na straconej pozycji więc uważajmy z odblaskami lub bez .
Cytować
+1 #3 tubylec 2017-12-15 20:16
Cytuję tubylec:
a jak kierowca używa mózgu do myślenia to może się spodziewać że w mieście są piesi i czasami przechodzą na drugą strone ulicy

widzę że w naszym mieście nie ma pieszych tylko bezmyślni kierowcy
Cytować
+12 #2 tort 2017-12-15 13:43
Cytuję tubylec:
a jak kierowca używa mózgu do myślenia to może się spodziewać że w mieście są piesi i czasami przechodzą na drugą strone ulicy


Tak, zwłaszcza gdy na nieoświetlone przejście włazi z rozpędu, bez zatrzymania się, bez jakiegokolwiek kontaktu piesze zombie, co ostatnio jest nagminne.
Cytować
-11 #1 tubylec 2017-12-15 13:11
a jak kierowca używa mózgu do myślenia to może się spodziewać że w mieście są piesi i czasami przechodzą na drugą strone ulicy
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem