REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Aktualności

Uchwalony budżet Opublikowano: środa, 20, grudzień 2017 09:18

Najważniejszym punktem obrad XLI sesji Rady Miasta było uchwalenie budżetu Wałcza na przyszły rok. Po długiej i burzliwej dyskusji radni wprowadzili wiele poprawek do przedstawionego projektu, co wywołało irytację kierownictwa ratusza.

W sali sesyjnej 19 grudnia zasiedli wszyscy radni oraz kierownictwo urzędu z burmistrz Bogusławą Towalewską na czele. Po przyjęciu porządku obrad dłużej zatrzymano się nad informacją w zakresie zaawansowania i realizacji inwestycji miejskich. Radni pytali między innymi o półwysep Strączno, łącznik pomiędzy ulicami 12 Lutego i aleją Zdobywców Wału Pomorskiego, toaletę na targowisku miejskim, nowo otwartą ogrzewalnię dla bezdomnych oraz o remonty ulic Brackiej i osiedla Piastowskiego.

Kiedy przyszło do uchwalenia budżetu, przewodniczący RM Zdzisław Ryder przedstawił opinie komisji dotyczące projektu uchwały budżetowej. Dwie z trzech zaopiniowały projekt negatywnie, a ostatnia wypowiedziała się pozytywnie, choć miała wiele uwag. Później głos zabrała Bogusława Towalewska.

- Projekt został przygotowany zgodnie z ustawą o finansach publicznych - argumentowała. - Przedstawiony dokument opracowaliśmy starannie, jest rzetelny i realistyczny. Przyszłoroczny budżet oparty jest w 60% na zewnętrznych źródłach finansowania, natomiast dochody z podatków nie wzrosły od 2013 roku. Radni boją się podnosić podatki, choć dochody mieszkańców są coraz wyższe. Radni nie przyczynili się do wzrostu dochodów, a wręcz je obniżyli. Przypomnę tylko obniżenie podatku od środków transportu, zmniejszenie opłaty targowej czy brak decyzji o likwidacji Gimnazjum nr 3. Zmniejszając wydatki na Urząd Miasta chcecie sparaliżować jego pracę. Nie przyznajecie pieniędzy na promocję czy gospodarkę komunalną, a wiosną będziecie mieli pretensje, że trawa nie jest skoszona. Brak środków powoduje, że zagrożona jest organizacja Festiwalu Dwóch Jezior, czy też zakończenie lata. Zmiany w budżecie, jakie proponujecie, zmuszą nas do ponownego zadłużania. Dla was liczy się tylko wasz okręg wyborczy i wygrana w kolejnych wyborach.

- Ciężko jest głosować za budżetem, nad którym się nie pracowało - ripostował Andrzej Ksepko. - Tradycyjnie jak co roku zwiększacie środki na administrację i gospodarkę komunalną i dlatego wnosimy poprawki dotyczące inwestycji, zwłaszcza w infrastrukturze drogowej.

- Poprawki są wynikiem naszych rozmów z mieszkańcami - mówił Zdzisław Ryder. - Chcieliśmy współuczestniczyć w powstawaniu projektu budżetu, lecz nas nie zaproszono. Przedstawiliśmy wiele propozycji, lecz żadnej nie uwzględniono.

- Budżet musi być nastawiony na rozwiązywanie problemów mieszkańców - dodał Maciej Goszczyński. - Jaka jest infrastruktura, drogi oraz chodniki, wszyscy wiemy i dlatego postanowiliśmy zwiększyć wydatki w tym zakresie. Pomimo wielu przesunięć RM zabezpieczyła środki na wszystkie cele i zapewniam, że wydatki na zadania własne gminy nie zostały zmniejszone.

Uchwała budżetowa wraz z poprawkami została przyjęta większością głosów.

Budżet Wałcza w 2018 roku po raz pierwszy przekroczy 100 milionów złotych. Dokładnie wyniesie 105 650 322 złote. Choć prawie 13 milionów to efekt programu 500+. Radni zdecydowali o zmniejszeniu wydatków na kwotę 2 680 000 złotych. Największe cięcia dotyczą administracji publicznej (zmniejszenie o 640 tysięcy), oświatę (500), gospodarki komunalnej (500), transportu i łączności (400), kultury (100) i sportu (120).

Te pieniądze zostały przesunięte głównie na wydatki inwestycyjne - prawie 1,3 miliona, takie jak remonty dróg i chodników, montaż lamp, oświetlenie przejść dla pieszych, monitoring miejski, wykup gruntów, remont dachów, uzbrojenie terenów inwestycyjnych oraz remont podjazdów na most wiszący i jego iluminację.

Po przyjęciu budżetu radni przegłosowali 10 projektów uchwał, z których tylko jedna nie została przyjęta. Przyjęto również plany prac komisji na pierwsze półrocze 2018 roku.

Przewodniczący RM przestawił stanowisko wojewody dotyczące zmiany nazwy ulicy 12 Lutego. Wojewoda powołując się na opinię IPN-u zdecydował, że ulica 12 Lutego będzie nosić nazwę Generała Władysława Andersa. Samorząd ma dwa tygodnie, aby odwołać się od tej decyzji.

Na koniec były życzenia zdrowych i spokojnych świąt.

piotr

********

Jak się dowiedzieliśmy przewodniczący RM kilka dni wcześniej zaproponował burmistrz B. Towalewskiej, aby po sesji budżetowej zorganizować spotkanie opłatkowe. Nie spotkało się to z aprobatą ratusza.

- Wyszedłem z taką propozycją - potwierdził Zdzisław Ryder. - Jednak pani burmistrz miała chyba zły dzień, ponieważ się nie zgodziła. Stwierdziła krótko, że z tą Rada nie chce mieć nic do czynienia.

Komentarze  

-13 #27 Henryk 2017-12-23 19:27
Ja muszę pochwalić radnego Bębna że ładną choinkę przystroił na Dolne Miasto 7 i chyba na niego zagłosuje.
Cytować
-5 #26 Suweren 2017-12-23 17:34
Miasto Wałcz oddłużone, inwestorów przybywa, Wałcz nagradzany za pomoc ludziom mniej zamoznym, tereny inwestycyjne czekają, świetne imprezy kulturalno-rozrywkowe, o Wałczu się mówi w Polsce, mimo braku współpracy z rozgrywają realizacją własnych interesikow radą miasta dochody miasta rosną. Wałcz jest dobrze zarządzany. Wiem, to boli. Ma boleć. Forza !!!!
Cytować
+4 #25 kolega Henryka 2017-12-23 17:19
Zyczenia Wigilijne...........Bogusławo doszłaś do wieku umożliwiającego przejście na ,,zasłużoną,,emeryturę więc jeżeli masz odrobinę honoru -odejdź i wstydu dla tego miasta oszczędź....ps.nie zapomnij tez zabrać swoje koleżanki :-x :oops: :P
Cytować
+25 #24 Bilba 2017-12-23 05:08
Rak się zastanawiam, co tacy radni jak Marta Koral, Bogdan Pomorski, Stanisław Sobolewski czy Tadeusz Gnojewski wnieśli nowego, twórczego dla Rozwoju Miasta. Żadnych pomysłów, żadnych działań, nawet dobrze materiałów na sesje nie czytają. Żenada.
Cytować
+5 #23 obywatel xxl 2017-12-22 22:32
Dziś oglądałem sesję w tv Asta-tragedia !!!!kto głosował na te kobietę niech się wstydzi ,kto glosował na komunistown niech się wstydzi.nie dziwota ze to miasto mając taką gospodynię umiera :oops:
Cytować
+6 #22 tubylec 2017-12-22 21:02
Cytuję Janusz:
A może napiszecie jakie jest zadłużenie Wałcza na dzień 31-12-2017r PYTAM

burmistrzowa coś wspominała o 20 milionach
Cytować
0 #21 bulba 2017-12-22 10:50
Cytuję Karolina:
Czy to prawda, że radny Goszczynski, Terefenko, Gnojewski, Subocz, Pomorski wykasowali już z budżetu miasta po 60.000 zl ?? Czy moze mniej lub wiecej?

Jak jesteś taka ciekawa to sprawdź sobie oświadczenia majątkowe tych radnych i będziesz wiedzieć .
Cytować
-6 #20 Karolina 2017-12-22 10:29
Czy to prawda, że radny Goszczynski, Terefenko, Gnojewski, Subocz, Pomorski wykasowali już z budżetu miasta po 60.000 zl ?? Czy moze mniej lub wiecej?
Cytować
+6 #19 bulba 2017-12-22 07:45
Całe to gadanie o zmianie Rady lub burmistrza na chwilę obecną psu na budę. Po zmianie ordynacji wyborczej nie będzie JOW-ów tylko listy partyjne a burmistrz wybierany przez radę miasta. Dla wielu osób zabraknie miejsca.I zacznie się jazda bez trzymanki :lol:
Cytować
+18 #18 FX 2017-12-22 05:45
Budżet uchwalony. Jest jedna pozycja, której radni nie ruszyli. TO SWOJE DIETY. Nawet lekko do góry.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem