REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Aktualności

Trudny czas dla bezdomnych Opublikowano: czwartek, 21, grudzień 2017 14:15

Zima to najtrudniejszy czas dla osób bez dachu nad głową. Niestety wielu bezdomnych nie chce zmienić trybu życia i nie chce lub nie jest w stanie zapewnić sobie właściwej opieki.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu ze strażnikami miejskimi i pracownikami opieki społecznej już od początku listopada systematycznie sprawdzają pustostany, altany oraz wszystkie inne miejsca, w których mogą przebywać bezdomni.

W ostatni wtorek (19 grudnia) dzielnicowi sprawdzali miejsca, w których często przebywają. Policjanci wskazywali miejsca, w których mogą otrzymać pomoc. Osoby te na ogół deklarują wyraźną chęć pozostania w swych prowizorycznych domach. 

- Bezdomność to poważny problem społeczny. Należy pamiętać, że osoby bezdomne to w większości ludzie niezaradni, bez ciepłej odzieży, głodni i zmarznięci - mówi mł. asp. Beata Budzyń z KPP w Wałczu. - Żyjąc w niedostatku są bardziej niż inni narażeni na utratę zdrowia lub życia i potrzebują pomocy. Niechlujny, niekiedy odradzający wygląd bezdomnych, podejrzenia o choroby, skłonności do alkoholu, praktyki nachalnego żebractwa w odbiorze społecznym stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Brak pomocy najbliższych, ograniczenia ruchowe, wędrowny tryb życia oraz uzależnienia mogą stanowić przyczynę utraty życia z powodu wychłodzenia organizmu. Nadużywany w tych warunkach alkohol w znacznym stopniu zwiększa zagrożenie. Niebezpieczeństwo to dotyczy głównie osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku i samotnych. Statystyki wskazują, że pomimo podejmowanych przez wiele instytucji, w tym także przez policję, działań ochronnych              w tym zakresie, każdego roku odnotowywane są przypadki zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu.

Policjanci apelują do wszystkich, aby nie być obojętnym na krzywdę innych osób. Jeżeli widzimy człowieka narażonego na wychłodzenie, zadzwońmy pod numer 997 lub 112. Każde zgłoszenie będzie sprawdzane. Czasem jeden telefon może uratować komuś życie - pamiętajmy o tym i nie bądźmy obojętni.

Osoby bezdomne uzyskają pomoc w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wałczu,

ul. Nowomiejska 4, w godzinach od 8.00 - 10.00 oraz od godz. 14.00 - 14.45 (poza wyznaczonymi godzinami pracownicy wykonują zadania w terenie).

Oprac. AK

 

Komentarze  

+2 #2 włóczęga 2017-12-24 14:32
Będzie ogrzewalnia dla bezdomnych w Wałczu. Na ten cel przygotowano pomieszczenie w budynku przy ulicy Budowlanych. Miejsce w ogrzewalni znajdzie kilkunastu potrzebujących.

– Jest to w tej chwili wymóg tak naprawdę dla każdej gminy, żeby była ogrzewalnia. My mamy podpisaną umowę do końca roku z noclegownią w Pile, natomiast chcemy stworzyć także na terenie Wałcza, bo widzimy, że jest to problem który należy trzeba rozwiązać natychmiast – zapewnia Joanna Rychlik-Łukasiewicz, zastępca burmistrza Wałcza.

Ogrzewalnia powstanie w budynku przy ulicy Budowlanych gdzie mieszczą się miejskie spółki takie jak Zakład Komunikacji Miejskiej czy Zakład Gospodarki Komunalnej. W ogrzewalni zostanie także zamontowany prysznic, a bezdomni będą mogli tu również zmienić odzież.z dnia 03.11.2017 Asta24 >>Czy to jeszcze nie działa ??? że są bezdomni.
Cytować
+9 #1 tubylec 2017-12-22 21:00
na okulickiego było miejsce na noclegownie to radni oddali za 1 złotego do caritasu to teraz niech subocz i spółka po jednym na zimę do domu
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem