REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Aktualności

Krótko i na temat Opublikowano: piątek, 05, styczeń 2018 20:45

Porządek obrad nadzwyczajnej sesji Rady Miasta obejmował tylko dwa ważne punkty. Dyskusja nie była długa, a ponieważ wypowiadano się na temat, obrady trwały niespełna godzinę.

W sali sesyjnej 4 stycznia zasiadło 19 z 21 radnych oraz kierownictwo ratusza z burmistrz Bogusławą Towalewską na czele.

Pierwszą sprawa, którą się zajęto, była skarga Prokuratury Rejonowej w Wałczu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na uchwałę RM z dnia 7 lutego 2006 roku. W największym skrócie w skardze chodzi o to, że uchwalony wtedy regulamin dostaw wody i odprowadzania ścieków na terenie miasta zakładał pobieranie opłat za przyłącza i określenie warunków technicznych.

Radni pytali, dlaczego materiały na ten temat trafiły do nich na dwa dni przed sesją, kiedy pismo od prokuratury wpłynęło do ratusza na początku grudnia. Dociekano również, jaki był powód tej skargi oraz jakie będą konsekwencje wyroku, czy wpłyną ewentualne roszczenia i czy będą zwracane pieniądze?

- Pismo wpłynęło do nas 7 grudnia i musieliśmy przygotować odpowiedź - tłumaczył zastępca burmistrza Waldemar Lechnik. - Zgodnie z nowelizacją ustawy, ZWiK ma pół roku, aby opracować nowy regulamin i bez względu na sądowe rozstrzygnięcie taki regulamin powstanie. To nie jedyny przypadek takiej skargi, a w Polsce jest ich kilkadziesiąt (jak się dowiedzieliśmy jest ich ponad 700 przyp. p). Główny zarzut to pobieranie opłat za przyłącze i warunki techniczne. Zanim skarga zostanie rozpatrzona przez sąd , będziemy mieli już nowy regulamin i sprawa zostanie zamknięta.

- Powstaje spółka Wody Polskie i jej urzędnicy chcą się wykazać aktywnością - skomentowała krótko Bogusława Towalewska.

Uchwała została podjęta większością głosów.

Drugą sprawą, którą zajęli się radni, była zmiana uchwały z 19 grudnia ubiegłego roku w sprawie uchwalenia zmiany wieloletniej prognozy finansowej gminy miejskiej Wałcz.

- Proszę o przedstawienie podstaw prawnych, które wymuszają zmianę tej uchwały? - pytała Anna Ogonowska. - Przecież uchwaliliśmy to raptem 15 dni temu.

- Regionalna Izba Obrachunkowa nie miała zastrzeżeń do tej uchwały, lecz nadzór wojewody stwierdził, że zapis o publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego jest zbędny - tłumaczył skarbnik Rafał Fischer. - RIO poprosiło o usunięcie tego zapisu i wtedy unikniemy ingerencji wojewody w uchwałę.

Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

Przed sesją przed każdym z radnych znalazł się apel burmistrz Wałcza do mieszkańców miasta oraz radnych. Bogusława Towalewska zwraca się z prośbą, aby RM złożyła w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym skargę na decyzję wojewody, zmieniającą nazwę ulicy 12 Lutego na Generała Władysława Andersa. W uzasadnieniu burmistrz stwierdza, że „...ulica 12 Lutego zawiera w swej nazwie dużą dozę realistycznej symboliki związanej z końcem II Wojny Światowej i walki o Wałcz. Właśnie w tym dniu dla Wałcza zakończyły się działania wojenne i okres przebywania poza Macierzą”. „...większość  mieszkańców Wałcza jest emocjonalnie związana z tradycją nazw wałeckich ulic i również nie życzyłaby sobie, aby zmieniać dotychczasowy ich status pod bieżące zapotrzebowanie polityczne”.

piotr

Komentarze  

+1 #5 Kolejowy Smerf 2018-01-08 01:06
Cytuję tubylec:
a ulica dworcowa to co kim był ten DWORCOW

Nazwa ul.Dworcowa została nadana po II w.ś. wcześniej nosiła nazwę Adolf Hitler Strasse, a Dworcow zajmował się dworcami ;-) 8) :lol: :D
Cytować
+1 #4 tubylec 2018-01-06 17:35
a ulica dworcowa to co kim był ten DWORCOW
Cytować
+1 #3 Irena 2018-01-06 15:38
Żałosny spektakl pseudodzialaczy.
Cytować
0 #2 Tadeusz 2018-01-06 13:03
Zmiana nazwy ulicy 12 lurego ? Po co? Wystarczy zmienić uzasadnienie uchwały że to na cześć midzynarodowego dnia Darwina i zaprosić subocza na przecięcie wstęgi, albo na cześć miedzynarodowego dnia przeciwko wykorzystaniu dzieci jako żołnierzy i na przecięcie wstęgi zaprosić macierewicza.
Cytować
-4 #1 tubylec 2018-01-06 12:55
ten dopisek to radna ogonowska na siłe wcisnęła gwiazdeczka po kłótni z radcą prawnym
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem