REKLAMA

 

 

 
 
 

 

 

Aktualności

Pieszy zawsze na przegranej pozycji Opublikowano: wtorek, 16, styczeń 2018 12:57

Kolejne nieszczęście na pasach. Dziś rano 80-letni wałczanin został potrącony na przejściu dla pieszych na ul. Kościuszki (przy sklepie Gama) przez ciężarówkę. Poszkodowany przebywa w szpitalu. Ma złamaną kość udową i uraz głowy.

- To  kolejne w ciągu krótkiego czasu zdarzenie z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego - mówi mł. asp. Beata Budzyń z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu. - Pamiętajmy, że pieszy w starciu z pojazdem jest zawsze na przegranej pozycji i życie ma tylko jedno.

Od początku tego roku (!) na terenie powiatu wałeckiego doszło do 7 zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych,  w tym  2 wypadków i pięciu kolizji drogowych, gdzie 2 osoby zostały ranne.

- Piesi to właśnie ta grupa uczestników ruchu drogowego, która jest narażona na najbardziej dolegliwe skutki zdarzeń drogowych - dodaje B. Budzyń. - Pieszy nie bez powodu zwany jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Nie ma on żadnych środków ochrony osobistej, poza własnym rozsądkiem oraz przepisami prawnymi, które nakładają na niego zarówno obowiązki jak i określone uprawnienia.

Policjanci przypominają! Zanim wejdziemy na przejście dla pieszych, należy się rozejrzeć. Zdarzenia pokazują, jak istotną sprawą jest zachowanie ostrożności i uwagi na drodze. Kiedy poruszamy się pojazdem w jakiś sposób chroni nas ten pojazd: jego maska, pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne. Natomiast pieszego nie chroni nic. W starciu z pojazdem jest on zawsze na przegranej pozycji. Auto pognie blachy, stłucze reflektory, a pieszy może stracić życie. Pamiętajmy, im większa prędkość pojazdu, tym szanse na przeżycie maleją. Bądźmy więc uważni na drodze. Rozwaga i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego - to zasady, które wpływają na nasze bezpieczeństwo.

Oprac. mk

Komentarze  

0 #6 Michał 2018-01-26 15:36
Cytuję Robert:
W dniu wczorajszym około godz. 15.40 TIR na rosyjskich tablicach wjeżdżając do miasta z kierunku Człuchowa ulicą Wojska Polskiego, aż do przejazdu kolejowego miał dobre ~70km/h na zegarze. Gdzie jest Policja i ITD pytam się?

Niestety, nie masz racji. Policja jest i akurat w Wałczu działa tak, że ją wszędzie widać. A że nie ma efektów, to jest sprawa bardziej złożona: 1. Miasto i zarządcy dróg (GDDKiA i ZZDW) ignorują bezpieczeństwo, bo zarówno na Kołobrzeskiej jak i na Wojska Polskiego ruch powinien być uspokojony z zachowaniem płynności, czyli poprzez azyle i wyspy, bo stać z suszarką, żeby było to skuteczne trzeba by całą dobę. 2. Ponieważ miejscowi kierowcy wiedzą gdzie stoi policja i do tego nie spieszą się, to nie stanowią zagrożenia, natomiast na tranzytowców suszarka nie działa, bo jednego złapią, to następny i tak się pojawi. Stanie z radarem na wymienionych ulicach to marnotrawienie publicznych pieniędzy na etaty, bo prewencja jest żadna.
Cytować
0 #5 Kaśka 2018-01-25 11:12
Kierowcy nie są święci ale piesi zachowują się jak święte krowy... Część ludzi nawet nie zatrzymuje się przed przejściem nie mówiąc o rozglądaniu tylko odrazu wchodzą pod maskę. Większość ubrana na czarno wieczorem i w nocy nie ma nasobie najmniejszeggo elementu odblaskowego. Dzieci uczone są że mają pierwszeństwo!!!! Jak słyszę od syna takie bzdury to aż się we mnie gotuje, nas uczono zawsze zatrzymaj sie i rozejrzyj i idz dopiero jak samochód sie zatrzyma!!! To dorośli dają przykład głupoty :cry: :cry:
Cytować
+3 #4 Robert 2018-01-23 08:26
W dniu wczorajszym około godz. 15.40 TIR na rosyjskich tablicach wjeżdżając do miasta z kierunku Człuchowa ulicą Wojska Polskiego, aż do przejazdu kolejowego miał dobre ~70km/h na zegarze. Gdzie jest Policja i ITD pytam się? Cud, że nikt nie wszedł na przejścia dla pieszych przy Żandarmerii, a później na światłach przed przejazdem! Czekamy do kolejnej tragedii?
Cytować
-4 #3 Rekt 2018-01-17 11:32
Może czas na zamontowanie porządnego oświetlenia nad przejściami dla pieszych, a w mieście ograniczyć prędkość do 30-40 km/h? Policja zamiast zadziałać prewencyjne w centrum Wałcza, to stoi na rogatkach, gdzie suszą 50-100m po wjeździe do Wałcza. Kurczę pieczone, więcej wyobraźni dla pieszych, kierowców i policjantów. Może coś się zmieni jak powstanie obwodnica...

PS. Kierowcy koło JW przy DK 10 gnają jak głupki, i to ponad 60 km/h :(
Cytować
-12 #2 Helena 2018-01-17 09:40
Bardzo proszę o kontakt rodzinę potrąconego Pana. Mam pewne informacje do przekazania dla Państwa. Kontakt ze mną :
Cytować
+3 #1 tubylec 2018-01-16 19:48
zabronić chodzenia po mieście od 6 do 22
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem