REKLAMA

 

 

 
 
 

 

 

Aktualności

Bezpieczeństwo na lodzie Opublikowano: sobota, 10, luty 2018 07:18

Zimowa aura i lód, jaki pojawił się na jeziorach, stawach i rzekach po kilkudniowych mrozach, kusi miłośników ślizgania się, jazdy na łyżwach i łowienia ryb pod lodem. Tymczasem…

W większości miejsc lód jest jeszcze zbyt cienki a kontakt z lodowatą woda może zakończyć się tragicznie. Ujemne temperatury wcale nie oznaczają, że lód jest bezpieczny. Prawidłowa grubość lodu to około 10-12 centymetrów - po takim ludzie mogą chodzić. Jednak nie wiemy czy taka grubość lodu jest na całej powierzchni akwenu. Ważna jest też struktura lodu. Gdy nie masz pewności co do warunków, warto zastanowić się, czy naprawdę warto ryzykować życie dla kilku chwil przyjemności. Przyczyną największej liczby wypadków na lodzie jest brawura oraz nieumiejętność określenia wytrzymałości lodu.

Jeżeli lód pęknie i wpadniemy do wody, to nie wolno nam panikować, nabierzmy powietrza, postarajmy utrzymać się na powierzchni wody, zablokujmy się rękoma, wzywajmy pomoc, postarajmy sami wyczołgać się na powierzchnię lodu. Jeżeli nam to się uda, to nie wstajemy, tylko staramy się przeczołgać w bezpieczne miejsce.

Gdy zauważymy osobę, pod którą załamał się lód,  to w pierwszej kolejności należy powiadomić służby ratownicze. Nie biegniemy w jej kierunku - lód, w tym miejscu jest na pewno słabszy i nie utrzyma dwóch osób, możemy się podczołgać na bezpieczną odległość i rzucić cokolwiek, za co może się złapać osoba w wodzie - gałąź, kurtkę, szalik. Osoba wyciągana nie powinna się podciągać, a jedynie być biernie wyciągana.

Zachęcam do jazdy na łyżwach i ślizgania się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!

Oprac: kpt. Mirosław Gruchot  KP PSP w Wałczu

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Wałczu

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem