REKLAMA

 

 

 
 
 

 

 

Aktualności

List do Redakcji (TP) Opublikowano: środa, 14, luty 2018 21:06

Po raz kolejny zmuszeni jesteśmy odpowiedzieć na bezpardonowy atak posła Pawła Suskiego, który ukazał się w obu wałeckich tygodnikach. Kategorycznie przeciwstawiamy się temu. Nie dlatego, że za kilka miesięcy zacznie się kampania. I nie też dlatego, że sens istnienia Prawa i Sprawiedliwości tkwi w byciu anty-Platformą Obywatelską, ale dlatego że po raz „enty” z premedytacją reprezentant Platformy Obywatelskiej używa pomówień, byleby móc uderzyć w partię rządzącą.

 

Jak nie jest za to wstyd wałeckiej PO? Widać, podobnie jak Donaldowi Tuskowi, który o Władimirze Putinie miał powiedzieć, że to „nasz człowiek w Moskwie”. Należy dodać, że taką uprzejmość wobec prezydenta Rosji wystosował w związku z tym, że sam został ochrzczony mianem „naszego człowieka w Warszawie”. To a propos Pana bezczelnego kłamstwa, jakoby rządy PiS podobały się prezydentowi Putinowi.

To taka sama prawda, jak to, że PiS chce się przypodobać putinowskiej Rosji i dlatego żołnierze amerykańscy stacjonują w Polsce, chcemy dywersyfikacji dostaw gazu i niebawem zakupimy za połowę ceny system rakiet patriot – jedno i drugie od Amerykanów!

Niewygodnym dla Pana faktem jest także to, że to Donald Tusk ściskał się z Putinem na molo w Sopocie. Mogę gdybać, iż tak samo czule, jak Pan Panie pośle z ówczesnym premierem Tuskiem, gdy ten odwiedził wałeckich działaczy PO w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu.

Porozmawiajmy jednak o Polsce, a może lepiej o naszym województwie i o ukochanym Wałczu, o którym nie wspomniał Pan (sam lub za czyjąś podpowiedzią) ani słowem w ostatnim tekście. Może nie chce Pan pamiętać o stolicy powiatu wałeckiego, bo nadal boli żółta kartka otrzymana od wyborców, gdy chciał Pan zostać burmistrzem naszego pięknego miasta.

Czasami warto pomyśleć nie o sobie, ale o województwie i Wałczu. O realnych zmianach, które dokonały się na przestrzeni lat 2015-2017, dzięki idei zrównoważonego rozwoju i realnemu wsparciu finansowemu.

Flagowy program rządu Rodzina 500+ objął 159 tysięcy dzieci w całym województwie. W gminach wiejskich było to 57 % dzieci, a w gminach miejsko-wiejskich 56 % - każda rodzina w Zachodniopomorskiem otrzymała średnio 12 979 zł. Dzięki niemu w pierwszym półroczu 2015 r. urodziło się 7641 dzieci, w latach kolejnych w tym samym okresie – 7694 dzieci (2016 r.) i 8035 dzieci (2017 r.) Natomiast w całym 2015 r. urodziło się 15088 dzieci a w 2016 r. 15688 dzieci.

Z programu Darmowe leki dla seniorów 75+ skorzystało od 1 września 2016 r. do 30 września 2017 r. w sumie 93,9 tys. seniorów.

Uruchomiono dostawy gazu do Terminalu LNG w Świnoujściu, a także ogólnopolski System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. Natomiast w latach 2015-2017 dzięki 13 inwestycjom udało się stworzyć ponad 260 nowych miejsc pracy.

Dzięki dotacji w wysokości 1 mln zł zakupiono dwa ambulansy z wyposażeniem. 12 mln zł przekazano jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej, co pozwoliło na pełne sfinansowanie zakupu 37 pojazdów specjalnych za łączną kwotę 30 mln zł. Dodatkowo zmodernizowano obiekty Państwowej Straży Pożarnej w Choszcznie, Koszalinie i Goleniowie.

W 2016 r. na infrastrukturę sportową przekazano nieco ponad 16 mln zł, w 2017 r – niemal 14,5 mln. Największe inwestycje to m.in. budowa kompleksu sportowego w Świnoujściu i modernizacja stadionu lekkoatletycznego w Kołobrzegu. Ponadto dofinansowano kwotą 30 mln zł budowę kompleksu piłkarskiego w Szczecinie.

Droga krajowa S6 jest kluczowa dla dalszego rozwoju naszego regionu, w związku z czym podjęto budowę na sześciu odcinkach od węzła Goleniów Północ do połączenia z obwodnicą Koszalina i Sianowa, o łącznej długości 120 km. Dodatkowo 86,8 mln zł wydatkowano w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na wyremontowanie i przebudowanie blisko 100 km dróg.

Na modernizację infrastruktury kolejowej w ramach poprawy dostępu kolejowego do portów morskich Szczecin i Świnoujście wydano niemal 560 mln zł.

Rozpisano przetarg na budowę tunelu pod Świną, łączącego wyspy Uznam i Wolin – podpisano umowę o rządowym dofinansowaniu na kwotę 137 mln zł. Całkowita wartość inwestycji to 912 mln zł.

2 mln zł z budżetu państwa trafiło do Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na utworzenie ośrodka pobierającego i przeszczepiającego komórki krwiotwórcze szpiku wraz z bankiem komórek krwiotwórczych.

8,4 mld zł – na taką kwotę podpisano umowy o dofinansowanie ze środków europejskich w województwie zachodniopomorskim ze wszystkich programów operacyjnych. To znaczące wsparcie dla rozwoju całego regionu.

Z racji tego, że nie samym województwem mieszkańcy powiatu wałeckiego żyją, należy wspomnieć o tym, co zmieniło się w Wałczu i w całym powiecie. I to w znaczącym stopniu dzięki wałczaninowi, a obecnie wicewojewodzie zachodniopomorskiemu Markowi Suboczowi.

W 2016 r. jedna z wałeckich rodzin otrzymała dotację celową na kwotę 4800 zł, która została jej przyznana w związku z poniesionymi stratami wywołanymi przez pożar domu. W tym samym roku dokonano za łączną sumę 45 tysięcy zł termomodernizacji budynku biurowego, w którym mieści się siedziba wałeckiego oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W przeciągu dwóch ostatnich lat dwie wałeckie instytucje otrzymały środki na zakup samochodów służbowych: Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego – 60 tysięcy zł, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna - 70 tysięcy zł.

Gmina Wałcz została wsparta kwotą 80 tysięcy, która zostanie wykorzystana na realizację dwóch zadań: „Bądź bezpieczny i widoczny na drodze w gminie Wałcz” i „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017” - ograniczający przestępczość i aspołeczne zachowania. Za kwotę blisko 470 tysięcy zł zostanie zrealizowana przebudowa drogi powiatowej relacji Nakielno-Strączno „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Natomiast w bieżącym roku będzie realizowana przebudowa drogi powiatowej na odcinku Zdbowo-Mączno-Rutwica za kwotę niespełna 2 mln 800 tysięcy zł.

W minionym roku na realizację dwóch przedsięwzięć: „Wzmocnienia motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy” i „Zwiększenia konkurencyjności wynagrodzeń pracowników cywilnych” w ramach Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020 przeznaczono kwotę niespełna 135 tysięcy zł.

Wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz przekazał 100 tysięcy ze środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont cmentarza wojennego w Wałczu. To kolejny owoc działań Marka Subocza na rzecz Wałcza.

Tak przedstawiają się faktu i twarde dane. Prawo i Sprawiedliwość zmienia Polskę, Zachodniopomorskie i powiat wałecki. Nie dlatego, że ma taki kaprys, tylko dlatego, że Polacy zasługują na godne życie. My od zawsze byliśmy częścią Europy, dalece dłużej niż powstała Unia Europejska. Myślmy jako Naród po polsku, bo mamy polskie obowiązki i powinności.

Konkludując, proszę ugryźć się w język, zanim o czymkolwiek Pan publicznie zełga. Wskazana byłaby też zmiana autora publicznych przemówień, bo że ma Pan osobistego „ghostwritera” nie mamy wątpliwości! Sęk w tym, że przysparza Panu więcej śmieszności niż pożytku.

Prawo i Sprawiedliwość Powiatu Wałeckiego

 

TEKST PŁATNY


UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem