REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Aktualności

Show cars w Wałczu Opublikowano: czwartek, 10, lipiec 2014 11:39

Jeszcze do 11 lipca przy wałeckiej firmie „Inter Cars” można oglądać show car, czyli wielki pojazd szkoleniowy. Główny cel ściągnięcia maszyny to szkolenie dla klientów i współpracowników firmy. Była to także okazja, aby prezes firmy „Albor” Bolesław Rafałko oraz Łukasz Rafałko - dyrektor wałeckiej filii „Inter Cars” -największego dystrybutora części samochodowych zapoznali zaproszonych gości z możliwością współpracy firm prywatnych z samorządem w dziedzinie profesjonalnego kształcenia w Wałczu specjalistów w dziedzinie mechaniki i elektrotechniki  samochodowej.

Technologia idzie do przodu. Dziś nowoczesnych samochodów nie naprawia się w przydomowym garażu, a wiedza mechaników musi być na bieżąco pogłębiana i aktualizowana, aby mogli sprawnie i profesjonalnie spełniać oczekiwania swoich klientów. Ważna jest wiedza i umiejętność pracy na najnowocześniejszych maszynach, znajomość nowoczesnych rozwiązań stosowanych w motoryzacji. Obecnie szkoły niestety uczą głównie teorii ogołoconych z nowinek technicznych, brakuje praktycznego podejścia. Świadomość taką ma też firma „Inter Cars”, która zatrudnia ponad 5000 osób, dlatego już teraz chce inwestować w młodych ludzi. Widzi w tym korzyści dla lokalnej społeczności, warsztatów z, którymi współpracuje, a także dla siebie. Firma współpracuje już z kilkoma szkołami na terenie Polski. Między innymi w Radomiu, Gdańsku czy Bydgoszczy. Czy jest szansa, aby firma „Inter Cars” zainwestowała także w nasze szkoły?

Oczywiście tak. Potrzebne jest tylko stworzenie odpowiedniego klimatu i urzeczywistnienie pomysłu. Podczas spotkania mówiono między innymi o możliwościach stworzenia całej ścieżki edukacji w zawodzie mechanika samochodowego. Począwszy od szkoły zawodowej, a skończywszy na studiach inżynierskich - najlepiej na wałeckiej PWSZ. 

- Dziś bez szkoleń nie ma dobrych mechaników. „Inter Cars” może zaopatrzyć szkoły w nowoczesne oprzyrządowanie i wiedzę. Wspólnie możemy stworzyć kierunki, które wykształcą profesjonalistów. Nie mówię tylko o mechanikach, ale przede wszystkim o elektronikach, a także profesjonalnych sprzedawcach, magazynierach, przedstawicielach handlowych i specjalistach od logistyki. Rynek potrzebuję dziś wykwalifikowanej kadry inżynieryjnej - zauważa B. Rafałko. - Możemy mieć wówczas ludzi z całej Polski, którzy będą chcieli się kształcić właśnie w Wałczu.

- Aż się prosi, aby to zrobić - mówi starosta Bogdan Wankiewicz.  - Jeśli absolwenci będą mogli otrzymać gwarancję zatrudnienia i otrzymać dobry zawód ściśle powiązany z praktyką, wówczas jest to możliwe do realizacji. Pomysł na pewno zostanie dopisany w kontrakcie samorządowym województwa zachodniopomorskiego. Powiat podejmie działania, aby tak się stało.

- System edukacyjny ma zapewnić odpowiednią pulę pracowników. Kiedyś były klasy przyzakładowe. To jest powrót do tej koncepcji, jak się okazuje bardzo słuszny, który popieram - dodała burmistrz Bogusława Towalewska.

Poparcie pomysłu wyraził także Jacek Kasiński - kanclerz wałeckiej PWSZ.

- To jest właściwy kierunek kształcenia. Jestem przekonany, że wałecka uczelnia wyższa ma predyspozycje ku temu, by takie warsztaty u siebie zrealizować - zapewniał.

Show car to 30-tonowa ciężarówka freightliner coronado z nowoczesną multimedialną  naczepą szkoleniową i jest własnością największego w Polsce dystrybutora części samochodowych - „Inter Cars”. Na co dzień naczepa służy jako 40-osobowa, komfortowa klimatyzowana, sala szkoleniowa. Pojazd wyposażony jest w profesjonalny sprzęt multimedialny z możliwością emisji materiałów 3D. Znajduje się w nim najnowsza ekspozycja narzędzi oraz wyposażenia warsztatów. 

PK

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem