REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Aktualności

Zamek chwilowo zamknięty Opublikowano: czwartek, 17, wrzesień 2015 19:44

Pierwszego września po trwającej kilka lat batalii sądowej Stowarzyszenie Architektów Polskich znowu włada zamkiem w Tucznie.

Przypomnijmy, „architekci” wydzierżawili obiekt sopockiej spółce „Imperio” w maju 2009 roku na 10 lat. Po niespełna czterech współpraca przestała się układać. SARP wypowiedział umowę dzierżawcy motywując to m.in. niepłaceniem czynszu za kilka miesięcy i samowolą budowlaną. Druga strona z kolei upierała się, że w budynku istnieją wady ukryte, o których nie poinformowano jej w momencie podpisywania umowy, przez co poniosła wymierne straty.

Pierwsza próba „odbicia” zamku odbyła się w mało cywilizowany sposób 12 lutego 2012 roku. Zarówno „architektów”, jak i pracowników spółki poniosły emocje. Już wtedy było wiadomo, że żadna ze stron nie odpuści, a proces potrwa latami. Przez ten czas częstymi gośćmi zamku byli policjanci, konserwator zabytków, różnej maści specjaliści od ogrzewania, a zamkowa kotłownia stała się najpilniej strzeżonym obiektem na terenie powiatu. To wszystko plus wieści o toczących się postępowaniach sądowych, a przede wszystkim przerwy w dostawie ciepła nie sprzyjały wypoczynkowi gości, a obiekt tracił na znaczeniu.

1 września konflikt się zakończył. Pracownicy spółki opuścili zamek.

- Bardzo się cieszymy, że udało się wreszcie zakończyć trwającą latami kampanię sądową. Strona - przyznam, że dość niespodziewanie - przekazała zamek po dobroci. Nie mamy zastrzeżeń co do stanu obiektu, nie odnotowaliśmy także żadnych zniszczeń i braków - mówi sekretarz generalny SARP Krzysztof Ozimek. - Na razie obiekt jest zamknięty i czuwa nad nim ochrona, a my musimy pomyśleć co dalej. Na pewno będzie to nadal Dom Twórczy SARP. Podobnie jak do tej pory będziemy chcieli prowadzić tam działalność hotelową. Z pewnością obiekt wymaga nakładów i doposażenia, musimy temu sprostać. Kolejnym ambitnym dla nas zadaniem będzie to, żeby nie przynosił strat. Przed nami dużo pracy. Myślę, że do końca roku wypracujemy już model działania. Mogę także zapewnić, że zamek nadal będzie otwarty dla mieszkańców i na pewno nie będzie to straszny dwór…

zb

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem