REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Kultura

W jedności jest siła Opublikowano: wtorek, 11, lipiec 2017 12:50

Ciemna marcowa noc 1982 roku, tajemniczy samochód podjeżdżający pod plebanię braci kapucynów. Auto wypełnione było licznymi pakunkami, jak się okazało - pomocą materialną dla mieszkańców. Organizatorami tego transportu byli werneńscy kapucyni... Tak rozpoczęła się współpraca pomiędzy miastami Wałcz i Werne. W niedzielne południe w Muzeum Ziemi Wałeckiej odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu współpracy miast partnerskich Wałcza, Werne i Bad Essen.

W tym roku obchodzony jest jubileusz 25-lecia współpracy Wałcza i Werne oraz 10-lecia współpracy Wałcza i Bad Essen. W uroczystości, oprócz przedstawicieli władz i organizacji z niemieckich miast, udział wzięli goście z francuskiego Bailleul, przedstawiciele wałeckich organizacji i osoby, które budowały współpracę, zwłaszcza tę nieformalną. Wśród nich był m.in. „ojciec chrzestny” współpracy polsko-niemieckiej, wieloletni burmistrz Werne Wilhelm Lulf.

Burmistrz Bogusława Towalewska mówiła o początkach współpracy i dotychczasowych działaniach.

- To już 25 i 10 lat wzajemnych kontaktów, wizyt i przyjaźni. Werne jest naszym pierwszym niemieckim miastem, z którym nawiązaliśmy współpracę partnerską, znacznie wcześniej niż stało się to politycznie możliwe i powszechne - mówiła B. Towalewska. - Nasze partnerstwa, jak prawdziwa przyjaźń, sprawdzają się nie tylko wtedy, kiedy jest dobrze, ale przede wszystkim w trudnych sytuacjach. Przetrwaliśmy kryzys ekonomiczny, zmiany rządu i władz samorządowych. Wspólnie dziś musimy walczyć ze słabnącą pozycją Unii Europejskiej, bo jak nikt inny mamy świadomość, że w naszej jedności jest siła. Moim marzeniem jest, by w każdym języku: polskim, niemieckim czy francuskim, na wszystkich szczeblach porozumień krajowych i międzynarodowych częściej zamiast „ja” mówiło się „my”. W tym uroczystym dniu mam nadzieję, że kolejne pokolenia Polaków i Niemców będą kultywowały wartości zjednoczenia, przyjaźni i integracji między naszymi państwami i narodami.

W swoim przemówieniu zastępca burmistrza Werne Urlich Höltmann mówił m.in. o zasługach kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i dzisiejszej sytuacji w Europie.

- W środku Unii jest sporo nierozwiązanych problemów, ale także w stosunku do innych krajów spoza unii rola Europy musi zostać zdefiniowana. I tu aktualne bardziej niż kiedykolwiek jest zdanie „Tylko razem Europa jest silna”- mówił U. Höltmann. - Być może rację miał prezydent Niemiec Richard von Weizsacker mówiąc „Czasami narody są dłuższe niż rządy”. Myślę, że ludzie w naszych obu miastach nauczyli się i doświadczyli, jak ważne jest, by móc żyć we wspólnej, zjednoczonej i pokojowej Europie.

- Wspieranie wzajemnych kontaktów poprzez wszystkie grupy społeczne i związane z tym poznanie i zrozumienie różnych kultur to nasz wkład dla zjednoczonej Europy. Osobiste powiązania pomiędzy ludźmi w Europie dają najlepszą gwarancję, że także w przyszłości będziemy mogli razem żyć w pokoju i wolności - dodał burmistrz Bad Eseen Timo Natemeyer.

Burmistrzowie podpisali umowy odnowienia partnerstwa pomiędzy Wałczem i Werne oraz Wałczem i Bad Essen. Uroczystość uświetnił koncert kwartetu smyczkowego Nova Quartet.

k

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem