REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Kultura

Wsparcie dla muzeum Opublikowano: piątek, 14, lipiec 2017 08:44

Dziewięć projektów z osi „Natura i kultura” Programu INTERREG z naszego województwa otrzymało wsparcie w wysokości ponad 85 mln zł.  Wśród nich jest wałecki akcent.

W ubiegłym roku trzy gminy: Karlino, Göhren i Wałcz podpisały porozumienie partnerskie dotyczące wspólnej realizacji projektu „Polsko-Niemieckie Forum Historyczne. Innowacyjna sieć muzealna Göhren-Karlino-Wałcz: silni dynamiczną współpracą w realu i wirtualu”. Przedstawiciele Muzeum Ziemi Wałeckiej, Muzeum Ziemi Karlińskiej i Mönchguter Museen w Göhren przygotowali kompatybilny projekt i wniosek o dofinansowanie z programu Interreg. Podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego w Poczdamie na początku lipca br. zostało wybranych do wsparcia dziewięć projektów.

- Jednym z nich był właśnie nasz projekt, a przyznane dofinansowanie dla całości przedsięwzięcia ze środków wsparcia (EFRR) wynosi 1,74 mln EUR - cieszą się pracownicy MZW. - Jest to dofinansowanie projektu, który będzie prowadzony w Wałczu, Karlinie i Göhren. Wśród wielu zaplanowanych działań, realizowanych przez nasze muzea, będą m.in. prace badawcze dotyczące historii trzech regionów, konferencje organizowane w Karlinie, Wałczu i Göhren, monografie, przewodniki i mapy drukowane, audioprzewodniki, portal internetowy, Transgraniczne Muzeum Wirtualne, polsko-niemiecki słownik muzealny. To tylko niektóre z wielu elementów tego obszernego projektu, który będzie prowadzony przez trzy lata. Największym zaś przedsięwzięciem realizowanym w Wałczu będzie budowa pawilonu wYstawienniczo-edukacyjno-magazynowego na terenie Skansenu Grupa Warowna Cegielnia, jego kompleksowe wyposażenie i stworzenie interaktywnej wystawy. 

- Świetnie przemyślane i napisane projekty odpowiadają bezpośrednio na potrzeby pogranicza. Obok infrastruktury, nasze pogranicze potrzebuje inicjatyw, które zbliżają ludzi i pozwolą nam się lepiej poznać. Wyzwania demograficzne podobne po obu stronach Odry, stawiają przed nami konieczność większej integracji, która może przyczynić się do rozwoju turystycznego, społecznego, kulturowego czy w końcu gospodarczego. Te projekty mają wielopoziomowy charakter, to tworzy ich szczególną wartość - podkreśla marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Oprac. mk

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem