REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Kultura

Awangardowe Tuczno Opublikowano: środa, 26, lipiec 2017 09:28

Najpierw były organizowane cyklicznie festiwale Misietupodoba, rok temu (po przerwie) odbył się TuBałaganFestiwal, w tym roku zastąpił go festiwal Tu - alternatywa dla tego wszystkiego, co zalewa nas z radiowych odbiorników i czego niektórzy wolą nie słyszeć, organizują więc swoje imprezy. Gra na nich czołówka polskiej sceny alternatywnej.

 W tym roku organizator lub przynajmniej współorganizator wszystkich poprzednich festiwali Marek Gajzler był tylko gościem - postanowił zrobić sobie przerwę, dlatego impreza nie odbyła się na jego podwórku, lecz na zamkowym dziedzińcu. Miło było patrzeć, jak po dłuższej przerwie znowu jeden z ważniejszych zabytków w powiecie tętni życiem. Ustawiono tam scenę, zbudowano widownię i bar, zorganizowano przestrzeń dla warsztatów plastycznych dla dzieci.

Trudu organizacji festiwalu podjęli się Katarzyna Bzdel i Hrabia Fochmann.

- Impreza jest zamknięta, nie mamy sponsorów, pomagają nam przyjaciele, łącznie jakieś 10 osób i wolontariusz. Jeden, ale pracuje za trzech - żartuje K. Bzdel. - Uczestnicy płacą za wejściówki i tym samym stają się dobroczyńcami imprezy. Pieniądze przeznaczamy na honoraria i noclegi dla artystów, na scenę i obsługę, i na milion różnych rzeczy, które wychodzą przy organizacji takiej imprezy. Mamy to szczęście, że artyści w większości są naszymi przyjaciółmi, lubią Tu przyjeżdżać i mamy możliwość negocjacji stawek.

W tym roku Tu między 21 a 23 lipca zagrali Siostry Łotry, SIQ, Na Górze, Tymon Tymański, Wicked Heads, KOŃ, Trzaska/Mazurkiewicz i Marek Makaron Motyka. Po koncertach scenę przejmował DJ Mistrz.

Już po raz drugi udało się też zorganizować koncert uczestnika Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Tymoteusza Biesa w miejscowym kościele. Podobnie jak w ubiegłym roku, artysta został niezwykle gorąco przyjęty przez mieszkańców. Ten koncert był otwarty dla tuczynian, gmina Tuczno zasponsorowała przewiezienie fortepianu dla pianisty.

Otwarte były także warsztaty kuglarskie i plastyczne. Najmłodsi mieszkańcy pod fachowym okiem instruktorów z Uciechowa tworzyli m.in. obrazy wielkoformatowe, które można było podziwiać podczas trwania festiwalu. Dzieci wzięły też udział w projektowaniu kostiumów. Dużym wydarzeniem była projekcja filmu - niespodzianki i filmu Pawła Sochackiego „Jak było TU przed wojną”.

Znakiem rozpoznawczym Tuczna są murale - pamiątki po festiwalach. W tym roku malowidło na bibliotece zostało odnowione, powstało też nowe dzieło w okolicy tzw. dołka (gmina zasponsorowała farby).

Po raz drugi odbył się też turniej tenisowy retro, który zorganizowali Paweł Mazurek i Marcin Jaroszewicz. Uczestnicy grali drewnianymi rakietami i w przebraniach. Bardzo widowiskowe przedsięwzięcie. Zwycięzcami zostali Andrzej Behnke i Bogdan Mazurek, z kolei Agatę Drążkiewicz nagrodzono za najlepsze przebranie.

Organizatorzy serdecznie dziękują władzom tuczyńskiego zamku za udostępnienie obiektu oraz perfekcyjną współpracę i już zapraszają za rok.

mk, fot. Lucjola Runiewicz

Komentarze  

+1 #3 zprzymruzeniem oka 2017-07-28 19:53
ostatnie zdanie powinno brzmieć: Organizatorzy serdecznie dziękują władzom tuczyńskiego zamku za udostępnienie obiektu oraz perfekcyjną współpracę i już zapraszają siebie nawzajem za rok.
Cytować
+2 #2 ExtraWałcz 2017-07-27 21:56
Cytuję m:
Organizatorami turnieju tenisowego byli Marcin Jaroszewicz i Paweł Mazurek (nie Mazurkiewicz) koledzy redaktorzy.


Poprawione. Dziękujemy i przepraszamy.
Cytować
0 #1 m 2017-07-27 17:01
Organizatorami turnieju tenisowego byli Marcin Jaroszewicz i Paweł Mazurek (nie Mazurkiewicz) koledzy redaktorzy.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem