REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Kultura

Wojna na fotografiach Opublikowano: poniedziałek, 04, wrzesień 2017 08:49

Od 1 września w Skansenie Fortyfikacyjnym Grupa Warowna „Cegielnia” można oglądać dwie wystawy fotograficzne związane z wrześniem 1939 roku.

„Oczami wroga. Wrzesień ‘39 w fotografii niemieckiej i sowieckiej” to wystawa prezentująca szereg zdjęć propagandowych wykonanych przez niemieckich i sowieckich korespondentów wojennych. Na tych zdjęciach nie ma triumfu polskiego oręża, ale najczęściej wykrzywiony przez propagandę obraz zwycięstwa wojsk agresorów, ich szlachetności oraz swoiście pojmowanej „poetyki walki”, której celem było ukazanie działań wojennych w pozytywnym świetle. Wystawa pochodzi ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Z kolei „Woldenberg - losy jenieckie oficerów września” to wystawa ukazująca los blisko siedmiu tysięcy polskich żołnierzy osadzonych o obozie jenieckim Woldenberg II C (dzisiejszy Dobiegniew). Wystawa pochodzi ze zbiorów IPN w Szczecinie i jest to już druga wystawa przedstawiająca życie w obozie jenieckim dla oficerów.

Wśród gości wernisażu była Irena Żychowska, której ojciec przez sześć lat był więźniem Woldenbergu.

- Była różnica między obozami dla szeregowców, a obozami dla oficerów. W tym obozie przebywali ludzie wykształceni, z różnymi zawodami. Siedem tysięcy młodych ludzi w takim skupisku musiało coś robić, dlatego tam uczono się, niektórzy ukończyli nawet studia; organizowano teatr, teatr kukiełkowy, odbywały się zawody sportowe. Mieli też własny sąd - opowiadała I. Żychowska. - Rozwijała się działalność kulturalna, powstawały dzieła stuki, które zgromadzone i wydane zostały w formie książeczki.

Te właśnie prace również można było obejrzeć, bowiem Irena Żychowska przyniosła publikację na wernisaż.

Obie wystawy można oglądać do końca września.

k

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem