REKLAMA

 

 

 
 
 

 

 

Kultura

Gabinet figur wo(j)skowych Opublikowano: wtorek, 14, listopad 2017 14:54

Od niedzieli w Muzeum Ziemi Wałeckiej można oglądać wystawę „Gabinet figur wojskowych II”, na której zaprezentowanych zostało ponad trzysta figur żołnierzy z okresu II wojny światowej wykonanych w skali 1:6.

Figury pochodzą z kolekcji Jacka Sułowskiego z Krakowa, który swoją kolekcję pokazuje w Wałczu już po raz drugi. Na wystawie zaprezentowano wszystkie rodzaje wojsk alianckich i niemieckich. Na uwagę zasługuje wiernie oddane umundurowanie, broń oraz detale, tj. maszynka do golenia, pistolety czy paczka papierosów. Kiedy bliżej przyjrzymy się figurom, możemy zobaczyć twarze polityków czy znanych aktorów.

- Tu jest pokazana historia: mundur, broń, uzbrojenie drugiej wojny światowej, ale także wydarzenia wojenne. Mamy również małą namiastkę pierwszej wojny światowej oraz trochę współczesności, czyli czterech policjantów na motorach. Mundury wykonane są z materiałów zbliżonych lub oryginalnych: zapinane parciane pasy, skórzane buty, które sznurujemy. Zanim powstanie figura szukam zdjęć archiwalnych, pomysły konfrontuję z danymi historycznymi - opowiadał w trakcie wernisażu J. Sułowski.

Jak mówi J. Sułowski, modelarstwo towarzyszyło mu od dziecka, ale jak zobaczył, co można zrobić w skali 1:6, jakie detale można pokazać, to zmienił zainteresowania. I ta pasja trwa już wiele lat...

Wystawę można oglądać do końca stycznia.

k

Zapisz

Zapisz

Komentarze  

+1 #1 paweł 2017-11-14 17:32
zróbcie tam lepiej Urząd Stany Cywilnego, będzie większy pożytek
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem