REKLAMA

 

 

 
 
 

 

 

Kultura

Wystawa na czasie Opublikowano: wtorek, 06, luty 2018 21:11

Od 4 lutego w Muzeum Ziemi Wałeckiej można oglądać wystawę „W poszukiwaniu nowego domu. Migracje ludności na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1950”.

Wystawę przygotowało oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

- Wystawa politycznie na czasie, pokazuje, co zaczęło się m.in. w Wałczu po 12 lutego, bo ta data tak naprawdę jest ważna dla miasta - mówi dyrektor MZW Magdalena Suchorska-Rola. - Zresztą możemy obejrzeć tu dokumenty wystawione w Wałczu po 12 lutego, w języku polskim, co jest świadectwem, że to data ważna dla Polaków.

- Wystawa dotyczy całego Pomorza Zachodniego, ale na tablicach znajdziemy jedną fotografię Wałcza i kilka informacji związanych z miastem. Dlatego staraliśmy się uzupełnić wystawę eksponatami, którymi dysponujemy, ale których na razie nie mamy okazji pokazać na wystawie stałej. Wszystkie dokumenty pochodzą w naszego muzeum i są niepowtarzalne - dodaje Marlena Jakubczyk z MZW.

Wśród eksponatów pochodzących ze zbiorów muzeum są m.in. niemiecka mapa miasta z naniesionymi po wojnie zmianami, oryginalne walizki, z którymi przyjechali przesiedleńcy do Wałcza, zdjęcie pracowników wałeckiego PUR-u czy dokumenty, a wśród nich m.in. świadectwo moralności.

***

Wystawa nie wszystkim zwiedzającym przypadła jednak do gustu.

- Czy to jest cały dorobek zgromadzony przez tyle lat w muzeum, gdzie są inne dokumenty, dlaczego tak mało jest eksponatów związanych z Wałczem, zaledwie kilka dokumentów? Dlaczego nie zbieracie tych dokumentów, czy poczyniliście jakiś wysiłek, żeby dotrzeć do mieszkańców i uzyskać od nich materiały? Przecież ludzie umierają, a to takie ważne sprawy - pytała Danuta Gajewska. - Czym przez tyle lat zajmowało się muzeum? Ja też chciałam coś przekazać, ale chyba oddam to gdzie indziej, bo tu się nic nie dzieje.

- Wciąż kontaktujemy się z ludźmi, instytucjami, poszukiwania trwają cały czas. Jednak znaczna część materiałów znajduje się archiwach, bo jest obowiązek przekazywania dokumentów do archiwów. Wiele osób przekazuje nam materiały: wspomnienia czy dokumenty, ale są też osoby, które nie chcą się z nimi rozstawać, są z nimi związani emocjonalnie, bo przecież to pamiątka, historia ich rodziny - tłumaczyła Beata Stankiewicz z MZW. - A tematem dzisiejszej wystawy nie jest sam Wałcz, ale całe Pomorze Zachodnie.

- A mnie nie interesują przesiedlenia w innych miastach, ja myślałam, że poznam tu historię Wałcza, zobaczę coś więcej niż kilka tablic, że będzie jakiś historyk z IPN, który opowie o Wałczu. Tyle co tu jest to ja przeczytam w książkach - denerwowała się D. Gajewska.

Część zwiedzających, wyraźnie zmieszanych wymianą zdań, opuściła salę wystawową.

kb

 

 

Komentarze  

+3 #1 Rico 2018-02-08 15:27
Kto to jest Danuta Gajewska?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem