REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Kultura

Kultura po ukraińsku Opublikowano: wtorek, 24, czerwiec 2014 11:44

W miniony weekend odbył się drugi cykl koncertów zorganizowanych w ramach XIX Spotkań z Kulturą Ukraińską. Wystąpił znany już lokalnej społeczności zespół „Dżereło” z Czerniowic i po raz pierwszy grupa „Kozackie zabawy” (Kijów) z fantastycznym, trwającym prawie 1,5 godziny show.

 Zespół „Dżereło” wystąpił najpierw w świetlicy w Wołowych Lasach, gdzie został przyjęty przez publiczność bardzo ciepło. Następnego dnia w Polsko-Niemieckim Centrum Kultury i Sportu Człopie zagrał zespół „Kozackie zabawy” - niekwestionowana gwiazda tej edycji spotkań. Niezwykle uzdolnionym muzykom udało się porwać także widzów zgromadzonych w Wałeckim Centrum Kultury i Ośrodku Kultury w Mirosławcu 22 czerwca.

Niewiele brakowało, a grupa „Kozackie zabawy” nie dotarłaby do Polski. Wizy otrzymali dopiero kilka dni przed wyjazdem dzięki pomocy pracowników ambasady w Kijowie, konsula generalnego Ukrainy i zaangażowaniu wiceprezesa zarządu głównego Związku Ukraińców w Polsce Marka Syrnyka. Warto dodać, że konsul Myron Jankiv był gościem koncertu w Wałczu.

- Kiedy w 1990 roku powstawał zespół „Kozackie zabawy”, prasa pisała, że otworzyły się wrota do przeszłości, historii. W ich repertuarze ta historia jest obecna, oczywiście we współczesnej interpretacji - mówił M. Syrnyk. - Zespół koncertował na całym świecie. Ma w swoim portfolio nawet koncert z grupą „Black Sabbath”. Ciężkiego rocka dzisiaj nie będzie, będzie za to stepowa, kozacka Ukraina i te pieśni, których chętnie słuchamy i śpiewamy. Zespół „Kozackie zabawy” aktywnie uczestniczył w wydarzeniach na Majdanie, wspierając ze sceny uczestników rewolucji godności.

Koncertowi kijowskiej grupy w Mirosławcu towarzyszyła wystawa plakatów „My DAN” (Majdan) zaprezentowana na placu Lotników. Wystawa zorganizowana została w ramach Festiwalu „Ukraińska Wiosna”. Plakaty wykonali studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu powstały podczas warsztatów prowadzonych przez Lexa Drewińskiego. Ich tematem przewodnim był oczywiście kijowski Majdan.

Spotkania z Kulturą Ukraińską organizowane są przez Związek Ukraińców w Polsce przy wsparciu finansowym Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz wałeckiego ratusza.

zb

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
OdświeżUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem