REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Ranking zachodniopomorskich powiatów Opublikowano: wtorek, 09, sierpień 2016 11:14

Ranking najzamożniejszych samorządów to jedno najstabilniejszych zestawień przygotowywanych przez Pawła Swianiewicza oraz Julitę Łukomską dla tygodnika „Wspólnota Samorządowa” nr 14 z 2016 roku. W poniższej tabeli przedstawiono dane wyjęte z ogólnopolskiego rankingu Wspólnoty dla powiatów województwa zachodniopomorskiego.

Ze względu na inne źródła dochodu nie ujęto w tabeli zachodniopomorskich miast na prawach powiatu. W analizie danych Wspólnoty uwzględniono jedynie dochody własne oraz otrzymane subwencje. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych oraz ze środków unijnych. Duża dotacja otrzymana w danym roku może wywindować samorząd bardzo wysoko w każdym rankingu. Nie ma to nic wspólnego z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Skorygowane dochody podzielono przez liczbę ludności danego powiatu. Miejsca rankingowe z lat ubiegłych pozwalają na określenie tendencji rozwoju dla poszczególnych samorządów.

 

Okazuje się, że przy znanej powszechnie mizerii finansowej powiatów, powiaty z województwa zachodniopomorskiego należą do bardziej zamożnych. Aż 15 naszych powiatów mieści się w pierwszej połowie rankingu. Daje się także zauważyć pewne „zaszufladkowanie” powiatów na podobnym poziomie na przestrzeni kilku lat. Bogatszy jest zawsze zamożniejszy, a uboższy zawsze biedniejszy. Mimo, jak sadzę, wysiłku na wydostanie się z dołka pewnej części powiatów trudno o odczuwalny ich awans w rankingu. Jest to jedna z wad w funkcjonowania powiatowych bytów. Jeżeli w Polsce nie zmieni się system finansowania powiatów to dalszy sens ich funkcjonowania jest wątpliwy.

 

Jerzy Kotlęga

 UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem