REKLAMA

 

 

 
 

 

 

Ustawa o finansowaniu działań oświatowych Opublikowano: czwartek, 09, listopad 2017 09:58

Sejm uchwalił ustawę o finansowaniu zadań oświatowych. Za przyjęciem ustawy głosowało 274 posłów, 161 było przeciw, siedem osób wstrzymało się od głosu. To pierwszy etap planowanych przez rząd rozwiązań, które mają docelowo porządkować system finansowania zadań oświatowych, tak aby był on przejrzysty i łatwy w stosowaniu przez samorządy, organy prowadzące szkoły, a także dyrektorów szkół i placówek.

Wprowadzono zmiany dotyczące rozliczania wykorzystania dotacji celowej na podręczniki. Szkoła będzie miała do wykorzystania łączną kwotę dotacji, a więc dyrektor szkoły zdecyduje o podziale pieniędzy na podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe dla danej klasy. Będzie mógł także zwiększyć np. koszt zakupu kompletu podręczników na jednego ucznia, tj. dokonać przesunięć środków finansowych między odpowiednimi klasami. Zmiana ta nie dotyczy natomiast dotacji przekazanych na uczniów mających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Koszt zakupu kompletu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dla tych uczniów nie będzie mógł przekroczyć rocznie kwot ustawowej dotacji celowej na ucznia.

Dotacja celowa na podręczniki będzie rozliczana z łącznej kwoty dotacji celowej udzielonej na wyposażenie szkoły w podręczniki, materiały edukacyjne lub ćwiczeniowe, w danym roku budżetowym. Pozwoli to, zdaniem ministerstwa, na uelastycznienie procesu zapewnienia podręczników, materiałów edukacyjnych lub ćwiczeniowych uczniom. Ułatwi także rozliczanie dotacji na podręczniki.

Dotacja przedszkolna naliczana z budżetu państwa dla jednostki samorządu terytorialnego, naliczana będzie według organu prowadzącego i rejestrującego, nie zaś według położenia placówki przedszkolnej. Wynika to z tego, że część przedszkoli wiejskich znajduje się na terenie gmin miejskich. Dotacja nie trafiała jednak do gminy wiejskiej. Chodzi także o powiaty, które mają m.in. oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych specjalnych, na które dotacja trafia do gminy, na terenie której znajduje się ta szkoła a nie do powiatu.

Kolejne istotne zmiany w finansowaniu zadań oświatowych przedstawię w kolejnym felietonie.

Jerzy Kotlęga

 

ZapiszUWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem