Zamknij
REKLAMA

Odkryli słowiańskie bóstwo?

13:59, 08.02.2018 | P.K
REKLAMA
Skomentuj

Pasjonaci historii  działający przy Bractwie Rycerzy Bezimiennych i Regionalnym Towarzystwie Historycznym Ziemi Wałeckiej prawdopodobnie odkryła słowiańskie bóstwo. Jeśli znalezisko się potwierdzi, będzie to świetna wiadomość dla naszego regionu.

Regionaliści, członkowie BRB Robert Kraszczuk i Cezary Kaczmarczyk oraz nauczyciel historii w SP nr 4 Piotr Wojtanek tylko w ostatnich kilku miesiącach mogą się pochwalić kilkoma znaczącymi odkryciami z czasów średniowiecza i  z okresu pradziejów. To między innymi przekazanie monety rzymskiej, odkrycie grodziska w Strącznie, nowe stanowiska kurhanowe, gródki stożkowe, strażnice, miejsc osadniczych. W ciągu 3 dni wpadli na trop 20 stanowisk, które nie są ujęte w żadnych rejestrach. Poszukują i poszerzają wiedzę o najważniejszym dużym grodzie na Bytyniu Wielkim w okolicach wsi Bytyń. I choć stanowisko archeologiczne przy jeziorze jest udokumentowane - według odkrywców - ich znaczenie było znacznie większe niż się dotąd wydawało.

- To perła naszego regionu, najpotężniejszy gród na naszym terenie. Najprawdopodobniej o nim pisał Gall Anonim - mówi R. Kraszczuk.

- Ja jako historyk śledzący trasę podboju Pomorza przez Bolesława Krzywoustego, jestem w stanie potwierdzić, że chodzi o to grodzisko - dodaje P. Wojtanek. - Jego wyprawa nie mogła po prostu tego grodziska ominąć.

- Ono jest niedoceniane, niezbadane, na ten temat jest bardzo mało publikacji. Powstaje teraz jedno z większych opracowań tego grodziska i osadnictwa wokół niego, które tworzę razem z Andrzejem Kuczkowskim, dyrektorem Działu Archeologicznego Muzeum w Koszalinie - kontynuuje R. Kraszczuk. - Nam, jako regionalistom, marzy się, żeby ten gród odzyskał należny splendor i żeby mieszkańcy wiedzieli o tych odkryciach. Żeby powstały tam chociaż tablice informacyjne, ale tu potrzebne jest wsparcie samorządów. My myślimy o stworzeniu mapy tych odkryć, być może aplikacji na telefon, planujemy także zorganizować konkurs dla uczniów wszystkich szkół powiatu na temat znalezisk na ich terenie. Forma będzie dowolna - może to być praca plastyczna, fotograficzna, wiersz, opowiadanie. To wszystko jednak przed nami.

Ich dokonania nie pozostają bez echa, chętnie dzielą się swoją wiedzą. Niedawno powstała publikacja o monetach rzymskich z terenu naszego powiatu, za kilka dni ukaże się pod redakcją dr. P. Bartosika z RTHZW 9 tom „Studiów i materiałów do dziejów ziemi wałeckiej”,  tam też rąbek naszej dawnej historii o wyspach w czasach dawnych.

Wszystkie odkrycia członkowie grupy zgłaszają do konserwatora zabytków i muzeów - na naszym terenie to Muzeum Ziemi Wałeckiej. Według regionalistów, współpraca z tymi instytucjami układa się bardzo dobrze, chociaż ubolewają nad brakiem miejskiego archeologa, który mógłby przeprowadzać badania w terenie i je opracowywać.

W ostatnią niedzielę badacze historii po raz kolejny wybrali się w okolice Bytynia Wielkiego. Idąc przez bagienne tereny, z trzech stron osłonięte przez wał, w odległości kilku metrów od brzegu jeziora natknęli się na stertę kamieni.

- Duże kamienie w lesie zawsze wzbudzają nasze zainteresowanie, dlatego postanowiliśmy się im bliżej przyjrzeć. Już po zdjęciu wierzchniej warstwy humusu było widać na nich ślady działalności człowieka - gładzenia i wiercenia - relacjonuje P.Wojtanek. - Bardzo duża część tkwi jeszcze w bagnie. Nam nie wolno tego wyciągać.

- Jesteśmy przekonani, że te kamienie tworzą całość, która może mierzyć około 1,5 m wysokości. Jest to najprawdopodobniej słowiańskie bóstwo - dodaje R. Kraszczuk. - Widać na nim też wyraźnie ślady niszczenia, co było naturalnym zjawiskiem po przyjęciu chrześcijaństwa.

- Co ciekawe, przez bagna przebiega droga, która została zbudowana przez ludzi. Droga na bagnach, po co - zastanawia się C. Kaczmarczyk.

Muzeum w Szczecinku ma swojego bożka Belbuka, być może my będziemy mieć „własne” bóstwo…

- Niewykluczone. Takie figury, obeliski, posągi stawiano w miejscach znaczących, w miejscach kultu. W tej chwili trudno powiedzieć, co to za postać, ale z całą pewnością widać tam ślady działalności człowieka - mówi R. Kraszczuk. - Według nas z tego miejsca do małej wyspy na Bytyniu, którą nazwaliśmy Wyspą Świątynną, prowadził most. Te wszystkie odkrycia, których dokonano wcześniej i których my dokonujemy, zaczynają się układać w logiczną całość. To był naprawdę ważny ośrodek osadniczy, możemy go przyrównywać do grodziska w Białogardzie czy w Ujściu.

- Biorąc pod uwagę wszystkie te odkrycia, Bytyń rysuje nam się jako naprawdę znaczący ośrodek - podsumowuje P. Wojtanek. - Jeśli uda się to złożyć w całość, wyciągnąć z bagna, zdobędziemy dużo więcej informacji.

Dużo ostrożniej na temat okrycia regionalistów wypowiada się dyrektor MZW Magdalena Suchorska-Rola, która nie chce go komentować, dopóki nie zobaczy go na własne oczy. Mówi, że część odkryć lokalnych badaczy historii się potwierdziła, inne nie, dlatego należy to zweryfikować. Zdobycie wszelkich pozwoleń i dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia badań potrwa, dlatego coś więcej będzie można powiedzieć za 2 - 3 miesiące. Jeśli rzeczywiście okaże się, że odkryto słowiańskie bóstwo, będzie to miało ogromne znaczenie dla lokalnej historii.

mk

Fot. R. Kraszczuk

(P.K)
REKLAMA

Komentarze (5)

niegrzecznyniegrzeczny

9 39

Ale odkrycie;) Coz za wyroznienie dla pana ktory pracuje w szkole w Walczu od niedawna.Ziec pana adwokata o ktorym dobrze jeszcze nie czytalam.Moze ja tak sprobuje zwrocic na siebie uwage i napisze lub wskaze miejsce gdzie leza pieniadze tzw.talary z 1600 roku nad jeziorem w Walczu.Sa zainteresowani??Prosze pisac a ja wskaze gdzie szukac...Nawet Wisniewski zalapal sie do zdjecia:) Trzeba sie przypominac aby ludzie cie zapamietali a wybory niedlugo...To sie nazywa przedsiebiorczosc! 19:00, 08.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rangarookrangarook

16 11

[quote name="niegrzeczny"]Ale odkrycie;) Coz za wyroznienie dla pana ktory pracuje w szkole w Walczu od niedawna.Ziec pana adwokata o ktorym dobrze jeszcze nie czytalam.Moze ja tak sprobuje zwrocic na siebie uwage i napisze lub wskaze miejsce gdzie leza pieniadze tzw.talary z 1600 roku nad jeziorem w Walczu.Sa zainteresowani??Prosze pisac a ja wskaze gdzie szukac...Nawet Wisniewski zalapal sie do zdjecia:) Trzeba sie przypominac aby ludzie cie zapamietali a wybory niedlugo...To sie nazywa przedsiebiorczosc![/quote]

Boli? 19:14, 08.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Smerf MarudaSmerf Maruda

20 3

Do osoby "niegrzeczny" lub "niegrzeczna".
Nie wiem co wciągasz nosem lub przypalasz? Ale proszę, zmień dilera. Ten aktualny chyba Cię oszukuje. Żeby pisać takie bzdury trzeba mieć już naprawdę poważny deficyt szarych komórek. Mam przyjemność znać Roberta i jego przyjaciół. Czytam też jego publikacje. Szacunek wielki dla ich wiedzy, zapału, poczynań i promocji lokalnego patriotyzmu. Proszę w komentarzach nie cytować wypocin osobnika typu "niegrzeczny". Niech sam dokona czegoś pozytywnego o czym chętnie przeczytam. A przy okazji, czy naprawdę tak trudno teraz jest napisać parę zdań z zastosowaniem polskich: ą, ę, ś, ć? 11:45, 09.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MichałMichał

2 1

Jak śledzić rozwój badań? Ten artykuł jest, ale za rok nikt nie będzie go pamiętał. 10:01, 10.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomekTomek

7 3

niegrzeczny -> porada za free: kup sobie maść na ból dupy i znikaj! 20:34, 10.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Agencja 3 Głowy Prodakszyn, ul. Kilińszczaków 16, 64-915 Jastrowie, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez Agencja 3 Głowy Prodakszyn, ul. Kilińszczaków 16, 64-915 Jastrowie i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone