Zamknij

Odkrywanie świata w Muzeum Ziemi Wałeckiej

21:43, 08.04.2018 | mk
REKLAMA
Skomentuj

Od 8 kwietnia w Muzeum Ziemi Wałeckiej można oglądać niezwykle barwną wystawę „Odkrywanie świata. Podróże Elżbiety Dzikowskiej i Tony’ego Halika”.

Pamiątki i zdjęcia zgromadzone na wystawie zostały przywiezione z podróży przez T. Halika i E. Dzikowską. Pochodzą ze zbiorów Muzeum Podróżników im. T. Halika w Toruniu. Oczywiście w MZW dostępny jest zaledwie ułamek zbiorów podróżników, w Toruniu jest ich kilkanaście tysięcy.

- W tym roku przypada 20. rocznica śmierci Tony’ego Halika, niedawno wyszła jego biografia, temat jest ciągle interesujący. W czerwcu duża wystawa poświęcona temu podróżnikowi ma się odbyć w Toruniu, cieszymy się, że wcześniej choć część zbiorów można oglądać u nas - mówi Marlena Jakubczyk kustosz wystawy z MZW. - Na wystawie można oglądać to, co pasjonowało podróżników i co najchętniej z sobą przywozili. E. Dzikowska przywoziła zawsze biżuterię etniczną i stroje ludowe, a T. Halik nakrycia głowy. Co ciekawe, oboje to nosili. Mamy na wystawie bluzkę, w której podróżniczka prowadziła program „Pieprz i wanilia”. Z ciekawszych przedmiotów mogę wymienić także część kolekcji kluczy do hotelowych pokojów, w których nocowali bohaterowie wystawy.

Jak zdradziła M. Jabkubczyk, E. Dzikowska wciąż przywozi z podróży klucze, choć ma z tym coraz większy problem. Nie wynika to z faktu, że obsługa zwraca uwagę na ten proceder, ale dlatego, że zostały zastąpione kartami magnetycznymi. Ogromnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się też zdjęcia E. Dzikowskiej, przedstawiające dwa etiopskie plemiona.

Wernisaż wpisuje się w obchody tegorocznej Nocy Muzeów, której tematem będą podróże. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w maju MZW podczas Nocy Muzeów odwiedzi E. Dzikowska. Na pewno do Wałcza przyjedzie Mirosław Wlekły, autor najnowszej biografii T. Halika.

mk

(mk)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone