Zamknij

W podniosłej atmosferze

09:50, 04.09.2018 piotr Aktualizacja: 09:53, 04.09.2018
Skomentuj

Hołd poległym i pomordowanym oraz zaduma towarzyszyły obchodom 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się na Cmentarzy Wojennym w Wałczu. Przemawiający wstrzymali się - jak to było rok temu - od krytykowania politycznych przeciwników i skupili się na oddaniu hołdu ofiarom ostatniej wojny.

1 września na cmentarzu stanęła kompania honorowa Wojska Polskiego, poczty sztandarowe organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, szkół i organizacji, przybyli kombatanci, młodzież szkolna, przedstawiciele samorządu miasta i powiatu. Obecny był również poseł na Sejm RP Paweł Suski oraz wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz.

- Witam serdeczni wszystkich w miejscu symbolicznym dla Wałcza - mówiła burmistrz Bogusława Towalewska - Miejscu, które jest przesiąknięte pamięcią o tych, którzy tu leżą, a których ofiara życia spowodowała, że my możemy tu być. W tym szczególnym miejscu chcemy upamiętnić kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej. Polegli dają świadectwo wydarzeniom sześciu mrocznych lat. Dzisiejsza uroczystość jest nasycona heroizmem wydarzeń tamtych czasów, historyczną pamięcią o bohaterach, patriotyzmem, lecz również spojrzeniem w przyszłość dla nas, naszych dzieci i przyszłych pokoleń.

- Ilekroć spotykamy się w tym miejscu, zadaję sobie pytanie - dlaczego oni tu leżą? - pytał Paweł Suski. - Kiedy jestem na cmentarzach wojennych w Polsce i za granicą, zastanawiam się, dlaczego do tego doszło? Chcę podkreślić, że o zdarzeniach, które wywołały wojnę, nie zdecydowały maszyny, lecz człowiek. Podczas każdej rocznicy czy to 1, 17 września, czy też w majowych obchodach zwycięstwa będziemy o tym pamiętać. Oddajemy hołd i składamy kwiaty na grobach tych, którzy są ofiarami decyzji człowieka. To politycy decydują o wojnach i to od nich zależy sytuacja geopolityczna, w jakiej się znajdujemy.

- 1 września rozpoczął się najbardziej krwawy w historii świata konflikt zbrojny - mówił Marek Subocz. - Osamotnione Wojsko Polskie stawiające bohaterski opór nie było w stanie obronić niepodległości Rzeczypospolitej. Tragizm położenia naszego kraju przypieczętowała agresja Rosji Sowieckiej w dniu 17 września. Sojusz dwóch totalitaryzmów, którego konsekwencją był podbój terytorium Polski zapoczątkował najbardziej tragiczny okres w dziejach naszego narodu. Dzisiaj, kiedy jesteśmy wolnym, niepodległym i demokratycznym państwem musimy pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach z naszej historii i przekazywać tę wiedzę kolejnym pokoleniom Polaków.

Po odmówieniu ekumenicznej modlitwy, odczytaniu Apelu Pamięci i salwie honorowej delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty.

piotr

(piotr)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%