Zamknij

Narkotyki XXI wieku

14:46, 09.10.2018 z Aktualizacja: 14:47, 09.10.2018
Skomentuj

Pod takim tytułem 8 października w Wałeckim Centrum Kultury odbyła się konferencja zorganizowana przez Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny, Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty.

Konferencja poświęcona była nowym narkotykom w świetle nowelizacji ustawy
o przeciwdziałaniu narkomanii. Do udziału zaproszeni zostali dyrektorzy oraz pedagodzy szkół ze wschodniej  części  terenu województwa zachodniopomorskiego.

- Cykl konferencji na ten temat rozpoczęliśmy w Szczecinie. Mają one ogromne znaczenie nie tylko dla naszego województwa, ale też całego kraju. To temat bardzo istotny dla nauczycieli, rodziców i uczniów - mówi wicewojewoda Marek Subocz. - Zmiany ustawy, które weszły w życie 21 sierpnia zaostrzyły przepisy dotyczące dopalaczy. Dzisiaj traktowane są tak, jak narkotyki, co bardzo mnie cieszy.

- Dzisiejsza konferencja ma nas wszystkich nauczyć lepiej prowadzić profilaktykę. Dopalacze to jest coś, co zatruwa życie młodego pokolenia, ale dotyczy też osób starszych. W województwie mieliśmy i 8-latków i osoby po 60., które zażywały te substancje - dodaje zachodniopomorski wicekurator oświaty Robert Stępień. - Mam nadzieję, że ta konferencja pozwoli nam na efektywną walkę z dopalaczami.

Dopalacze są łatwo dostępne i tanie, często mylnie przedstawiane jako bezpieczniejsze od tradycyjnych narkotyków, jednak specjaliści nie pozostawiają złudzeń - te substancje są śmiertelnie niebezpieczne, nawet jednorazowe użycie może doprowadzić albo do nieodwracalnych zmian w organizmie, albo nawet śmierci. Dr n. med. Karolina Korwin-Piotrowska z Centrum Psychiatrycznego w Szczecinie w swoim wystąpieniu przedstawiła m.in. zagrożenia wynikające z zażywania dopalaczy, omówiła toksyczne właściwości substancji, z jakich się składają i opowiedziała o pacjentach, z którymi pracowała podczas terapii. Opisywała przerażające zachowania tych osób, stan i okoliczności, w jakich pacjenci znaleźli się na izbach przyjęć szczecińskich szpitali. O uzależnieniu od hazardu mówili z kolei Izabela Zmuda i Marek Nowak z Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego, natomiast mł. asp. Beata Budzyń z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu opowiadała o zagrożeniach dotyczących nowych narkotyków , sposobach ich dystrybucji i demoralizacji młodzieży w związku z ich zażywaniem.

Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie wynika, że tylko w tym roku, do 30 września na terenie województwa zachodniopomorskiego doszło do 76  przypadków zatruć lub podejrzeń zatruć środkami zastępczymi, z czego większość u osób w wieku 14-18 lat.

Przypomnijmy, że w lipcu do wałeckiego szpitala trafiło 8 osób, które były pod wpływem dopalaczy. Na szczęście wszyscy wrócili do domu, chociaż stan kilku określany był na początku jako bardzo ciężki. W tej sprawie zatrzymano dwie osoby, postępowanie ciągle się toczy.

z

(z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%