Zamknij

Drogi do Niepodległości

08:18, 02.11.2018 Oprac. mk Aktualizacja: 08:21, 02.11.2018
Skomentuj

Pod takim tytułem w Muzeum Ziemi Wałeckiej 4 listopada o godz. 11.30 rozpocznie się świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. To będzie wyjątkowe wydarzenie, na którym nie może zabraknąć żadnego miłośnika historii.

Wystawa w całości pochodzi ze zbiorów doktora Wojciecha Lizaka, szczecińskiego antykwariusza.

- Tematem jest historia polskiej tradycji niepodległościowej w okresie od Powstania Styczniowego do odzyskania niepodległości w 1918 r., z uwzględnieniem wojny polsko-bolszewickiej - opowiada Marlena Jakubczyk z MZW. - W tym kontekście przedstawione będą mało znane materiały i źródła historyczne dotyczące m.in. zsyłki Józefa Piłsudskiego na Syberię, rosyjskiej administracji wojskowej  po upadku Powstania, zamachu na cara Aleksandra III, polskiej diaspory w Rosji, działalności patriotycznej przed I wojną światowej, czynu zbrojnego Polaków w trakcie I wojny, antypolskiej propagandy.

Wystawa oparta jest o kolekcję obiektów o charakterze ikonograficznym, rękopiśmiennym oraz numizmatycznym.

Kolejny punkt programu to Historyczna Gra Terenowa przygotowana przez grupę Walhalla - Inscenizacje Historyczne. W izbie muzealnej, z charakterystycznym dla XIX wieku wyposażeniem, uczestnicy gry zapoznają się z zasadami systemu edukacji pod zaborami, a także sposobach ominięcia wszelkich zakazów i nakazów. Animatorzy opowiedzą o ogromnej roli nauczania domowego oraz tajnych kompletów. Przedstawią również Ziuka (tak nazywano kilkuletniego Józefa Piłsudskiego) i zachęca do wspólnego pisania stalówką i atramentem w kajecie.

- Zabawa w szyfrowanie to gra, której uczestnicy wcielą się w rolę konspiratorów. Zadaniem będzie zaszyfrowanie wiadomości, ukrycie jej oraz przetransportowanie do kolejnego punktu - zachęca M. Jakubczyk. - W punkcie odbioru będzie trzeba wykazać się zaradnością, odpowiedzieć na podchwytliwe pytania legionistów oraz wykonać przydzielone zadanie (czynności, które bez mrugnięcia okiem musiał wykonywać każdy legionista - wiązanie owijaczy, przeładowanie broni, szorowanie kotłów czy przyszywanie guzików w mundurze). Będzie można również poznać postać Wiktora - tajemniczego konspiratora, który był wydawcą pisma „Robotnik” - nielegalnie wydawanego w języku polskim i w ciekawy sposób kolportowanego.

Natomiast w szpitalu polowym lekarz i pielęgniarz „zbadają” poborowego pod kątem przydatności do służby wojskowej - sprawdzony zostanie wzrok, wytrzymałość, waga i wzrost. Poborowi zapoznają się z przepisami dotyczącymi zdrowia, obowiązującymi w wojsku oraz ogromną rolą jaką pełnili w tej formacji polscy ochotnicy. Poborowi, którzy zdobędą akceptację komisji lekarskiej zostaną wcieleni do Legionów Polskich.

Będzie też musztra. Poborowy trafi do jednej z wielu wojskowych komórek, które zorganizował Józef Piłsudski w stworzonej przez siebie armii. Zostanie sprawdzone, do której z nich najlepiej będzie pasował aktualny pobór. Starsi stopniem legioniści opowiedzą dlaczego nazwa szczypiorniści (piłkarze ręczni) wiąże się legionami, czym był kryzys przysięgowy, nauczą patriotycznych żołnierskich piosenek oraz podstaw wojskowej musztry.

Muzealnicy zapraszają do wspólnej zabawy, w trakcie której będzie można też poznać największe osiągnięcia II RP - jak m.in. walka z analfabetyzmem, budowa Centralnego W MZW będzie też symboliczne miejsce oznaczające rok odzyskania niepodległości, w którym będzie można wykonać fotografie w towarzystwie legionistów.

Jeszcze gra planszowa. Nadszedł czas na Okręgu Przemysłowego, auta i samoloty polskiej produkcji, przyznanie kobietom praw wyborczych, powstanie klubów sportowych i firm znanych także obecnie. Przedstawione zostaną również najważniejsze historyczne wydarzenia tego okresy czyli wojna 1920 r. i Cud nad Wisłą.

 

Oprac. mk

(Oprac. mk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

xdxd

2 0

o to coś się wydarzy a już myślałem, że tradycyjnie nuda tzn. - msza święta :(, złożenie kwiatków i??? do domu. Nudne te nasze święta! 11:31, 02.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jodajoda

2 0

Zgadzam się, zazwyczaj wieje nudą. 11:36, 02.11.2018


reo

tubylec tubylec

1 1

niepodległość będzie jak pis zdobędzie władzę absolutną na wieki 19:26, 03.11.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jacekjacek

1 0

a tak poza tym to wszyscy zdrowi?????? 11:45, 04.11.2018


0%