Zamknij

Mózg bez tajemnic

12:00, 04.04.2018 | P.K
REKLAMA
Skomentuj

Mózg, neurony, prawa i lewa półkula - to tylko niektóre z pojęć, poznanych przez uczestników Europejskiego Dnia Mózgu, imprezy koordynowanej przez wałecki oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Celem wydarzenia było promowanie wiedzy o mózgu i jego prawidłowym funkcjonowaniu.

W obchody zaangażowało się kilka szkół i przedszkoli z miasta i gminy Wałcz m.in. Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Szkoła Podstawowa nr 5 w Wałczu i Szkoła Podstawowa w Gostomi oraz Publiczne Przedszkole „Bajka” i Przedszkole Niepubliczne „Elfik”.  W placówkach odbyły się spotkania edukacyjne w przystępny sposób pokazujące działanie i funkcje mózgu. Uczestnicy dowiedzieli się, co robić, aby najważniejszy organ w naszym organizmie mógł długo i sprawnie działać. Uczniowie PCKZiU wzięli udział w mini wykładzie, podczas którego można było ”przymierzyć” mózg oraz potrenować szare komórki, rozwiązując skomplikowane zadania logiczne. Dowiedzieli się, co nasz mózg lubi, a co mu szkodzi; jaka dieta jest odpowiednia do jego prawidłowej pracy, co powoduje jego lepsze działanie. Spotkanie przygotowały Paulina Ziółkowska i Pamela Sadkowska-Połeć.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gostomi wzięli udział w projekcjach filmów związanych z tematem, w ćwiczeniach kinezjologii edukacyjnej, żonglowaniu piłeczkami i chustami oraz rozwiązywaniu łamigłówek. Odbyły się także rozgrywki, podczas których wybrano klasowych omnibusów.. Uczniowie otrzymali także „instrukcję obsługi mózgu” oraz poznali siedem sposobów na skuteczną naukę. Koordynatorkami tego szkolnego przedsięwzięcia były: nauczyciel - terapeuta pedagogiczny Joanna Wawszczyk oraz nauczyciel - logopeda - Anetta Pietkiewicz.

W Szkole Podstawowej nr 5 wybrano „Szkolne mózgi”, czyli uczniów uzdolnionych w różnych dziedzinach, mających pasję i bogate zainteresowania. Na szkolnym korytarzu można było uzyskać informacje na temat działania mózgu, rozwiązać zadania logiczne, a na deser otrzymać słodką przekąskę – ciasteczko w kształcie mózgu! Chętni uczniowie uczestniczyli także w żonglującej przerwie, podczas której kilkunastu z nich opanowało tę trudną cyrkową sztukę wspaniale poprawiającą koordynację półkul mózgowych. Ponadto uczniowie z dysleksją uczestniczyli w warsztatach szybkiego czytania prowadzonych przez Alicję Bęś z Pracowni Rozwoju Osobistego „Lawenda” w Wałczu. Obchody przygotowały Agata Juszkiewicz, Grażyna Szulga, Łucja Moskalewicz, Marta Skrzypczak-Wojtanek, Anna Topyła oraz Jolanta Adamczak.

Najciekawsze okazały się jednak wizyty u najmłodszych. Przedszkolaki z dwóch wałeckich przedszkoli „Bajka” i „Elfik”, dzięki książce „Sen Alicji” prof. Jerzego Vertulaniego odbyły ciekawą podróż po tajnikach najważniejszego organu w naszym ciele. Dzieci mogły zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć różne makiety mózgu, poznać jego budowę oraz funkcjonowanie. Na koniec wszyscy samodzielnie wykonali neurony z drucików kreatywnych oraz koralików. Zajęcia przeprowadziła Marta Skrzypczak-Wojtanek, terapeuta pedagogiczny i przewodnicząca wałeckiego oddziału PTD.

Wałecki oddział Polskiego Towarzystwa Dysleksji dziękuje wszystkim za zaangażowanie w obchody Europejskiego Dnia Mózgu.

Krystyna Skrzypczak

(P.K)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone