Zamknij

Z MZW dookoła świata

15:05, 21.05.2018 mk Aktualizacja: 15:12, 21.05.2018
Skomentuj

Tematem tegorocznej Nocy Muzeów były podróże. Muzealnicy zaprosili podróżników, ale też pisarzy i artystów. Był pokaz flamenco, zwiedzanie kuratorskie wystaw i zajęcia dla dzieci. Chętnych na podróż z MZW nie brakowało.

Wydarzenie odbyło się 19 maja. Rozpoczął je wernisaż wystawy fotograficznej „Kolory i faktury Antarktydy” połączony z opowieścią Tomasza Bukowskiego o wyprawie S/Y Naschachata II na Antarktydę. Jego zdjęcia prezentowane były już w kilku miastach w Polsce, wzbudzając zawsze duże zainteresowanie. Podobnie było w ostatnią sobotę. Opowieści o zdobyciu Antarktydy pod żaglami wysłuchało kilkadziesiąt osób.

Godzinę później odbyło się spotkanie z biografem Tony’ego Halika Mirosławem Wlekłym, autorem książki „Tu byłem. Tony Halik”. Gość MZW zdradził m.in. kilka nieznanych faktów z życia podróżników T. Halika i Elżbiety Dzikowskiej, których nie można było przeczytać nawet w jego książce.

W ramach Nocy Muzeów odbyło się także spotkanie z Łukaszem Superganem, który opowiadał o samotnym, trwającym 93 dni, przejściu Karpat. Ł. Supergan to specjalista od wypraw długodystansowych, autor i fotograf. Wędrował m.in. w Himalajach, Karakorum i Pamirze. Przemierzał Pireneje, Alpy i Zagros. Przeszedł szlak z Warszawy do Santiago de Compostella, dwukrotnie przeszedł Łuk Karpat.

Wieczorem w muzealnych ogrodach (pierwszy raz od kilku lat w końcu dopisała pogoda) odbył się pokaz flamenco w wykonaniu Nadii Mazur, tancerki i instruktorki tańca, absolwentki wszystkich etapów studiów w zakresie sztuki flamenco w Fundacion Cristina Heeren w Sewilii. Towarzyszyli jej hiszpański śpiewak Borja Soto i Damian Kowaliński z gitarą flamenco.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się także zwiedzanie wystaw stałych i czasowych „Odkrywanie świata” oraz „Echa Młodej Polski”. Z tą drugą wystawą wiązała się jedna z atrakcji dla najmłodszych „Skopiuj mistrza”, która polegała na próbie skopiowania dzieł młodopolskich twórców. Najmłodsi dostali do uzupełniania kolorowanki, natomiast starsi sami musieli stworzyć dzieło. Wszyscy otrzymali pieczątki potwierdzające zgodność z oryginałem i podpis pracownika placówki. Muzealnicy dla swoich małych gości przygotowali także sporych rozmiarów grę planszową „Odkrywanie świata”.

Wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia w ramach Nocy Muzeów był bezpłatny.

mk

(mk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

kolokolo

0 0

jak to? 10:25, 28.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%