Zamknij

Atrakcyjna jesień w MZW

15:59, 15.09.2018 z Aktualizacja: 16:01, 15.09.2018
Skomentuj

Jesień w Muzeum Ziemi Wałeckiej zapowiada się wyjątkowo ciekawie. W kameralnej atmosferze tej wyjątkowej instytucji kultury można oglądać nie tylko wystawy, ale także spektakle teatralne i interaktywne widowiska oraz wysłuchać koncertów. 

Sezon rozpoczną Europejskie Dni Dziedzictwa - ogólnopolskie wydarzenie, w którym Muzeum Ziemi Wałeckiej bierze udział od kilku lat.

- W tym roku w województwie zachodniopomorskim obowiązuje temat Sąsiedztwo - w związku z tym wraz z Teatrem Inaczej zapraszamy do wspólnej zabawy w ramach wydarzenia TEATR PO SĄSIEDZKU - mówią organizatorzy. - W sobotnie popołudnie 15 września przy blasku zachodzącego słońca udowodnimy, że przestrzeń teatru może wkraść się wszędzie. Młodzi adepci sztuki teatralnej zaprezentują w muzealnym ogrodzie spektakl „Sen nocy letniej… czyli Szekspira dialogi o miłości”.

Kolejne muzealne wydarzenie odbędzie się tydzień później - 23 września (tradycyjnie w niedzielę) organizatory zapraszają na wyjątkową wystawę „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi”.  

- Brud, smród i robactwo… tak w skrócie możemy określi warunki panujące na wsiach końca XIX wieku, a nawet w początkach XX.  Przedwojenna wieś to nie tylko sielskość i błogość. Co miało wpływ na taki stan rzeczy? Dym z otwartych palenisk snujący się wszędzie, półmrok w izbach mieszkalnych, bezpośrednie sąsiedztwo zwierząt domowych, ciężka fizyczna praca, higiena osobista ograniczona do minimum.  O sposobach radzenia sobie z takim stanem rzeczy, o wiejskich wynalazkach i patentach pomagających utrzymać czystość, o symbolice białej koszuli opowie ekspozycja, która będzie czynna dla zwiedzających do połowy listopada.  Na wystawie pochodzącej ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku pojawi się również rewolucyjny wynalazek, który od nazwiska swego propagatora nazywany był … sławojką – zachęcają muzealnicy.

Najważniejszym wydarzeniem tej jesieni bezsprzecznie będzie widowisko interaktywne połączone z grą miejską NIEPODLEGŁA!, przygotowane w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Wydarzeniu, które odbędzie się 4 listopada, towarzyszyć będzie otwarcie wystawy „Drogi do niepodległości” oparta na materiałach źródłowych ze zbiorów dr Wojciecha Lizaka. „Dzieje papieru i papiernictwa” to wystawa pochodząca ze zbiorów Muzeum Papiernictwa w Dusznikach.  Ekspozycja ma na celu upowszechnianie wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji i kultury oraz roli we współczesnym świecie. Wystawa skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży, ale także do wszystkich grup wiekowych. Na wernisaż wystawy w imieniu organizatorów zapraszamy 28 października.
„Kajko i Kokosz. Komiksowa archeologia” to wystawa, która po raz pierwszy w historii muzealnictwa łączy ze sobą wydawałoby się zupełnie różne dziedziny, dwa odrębne światy: bezcenne znaleziska archeologiczne (pochodzące z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku) oraz plansze z kadrami komiksów Janusza Christy ( ze zbiorów rodzinnych oraz prywatnych kolekcjonerów). Połączenie historii słowiańskich wojów, zwyczajów i obrzędów z bezcennym poczuciem humoru zawartym w przygodach komiksowych bohaterów wypełnia klasyczną doktrynę dobrego komiksu - bawiąc uczy. Wystawa prezentowana będzie od 25 listopada.

Tradycyjnie, tuż przed świętami Bożego Narodzenia 12 grudnia, zapraszamy na kameralny koncert kolęd.

Oprac. zb

(z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%