Zamknij

W kręgu tajemnic i ... rowerów

11:45, 26.06.2018 k Aktualizacja: 11:48, 26.06.2018
Skomentuj

Od niedzieli w Muzeum Ziemi Wałeckiej można oglądać dwie wystawy.

Główne miejsce wśród eksponatów wystawy „W kręgu tajemnic” zajmuje kamienny krąg, ale są także fragment kurhanu czy elementy obrządku pogrzebowego. Wystawa została przygotowana przez pracowników działu archeologii muzeum w Koszalinie, a do jej przygotowania przyczyniło się odkrycie w Pławnie koło Czaplinka stanowiska z kręgami kamiennymi.

- O tych kręgach wiemy dosyć dużo, ale jest ich stosunkowo mało. Pławno zostało odkryte jako szóste stawisko z kręgami kamiennymi, to jest perełka - mówił podczas wernisażu współautor i komisarz wystawy Andrzej Kasprzak z muzeum w Koszalinie. -Wałcz jest bardzo dobrym miejscem na prezentowanie tej wystawy, bo właśnie tutaj, w najbliższej okolicy znaleźlibyśmy jeszcze kilka takich miejsc. Są wzmianki o ponad dwudziestu kręgach na tych terenach. Tydzień temu zakończyliśmy poszukiwanie siódmego stanowiska w Samborsku, nie udało się potwierdzić, ale zakres prac był na razie zbyt mały.

Plemię Gotów przybyło na Pomorze w I wieku naszej ery i było na tych terenach tylko przez około 150 lat. Goci przybyli z północy, w Skandynawii takich kamiennych kręgów jest kilkaset. Autorzy wystawy chcieli przybliżyć zwiedzającym fenomen kręgów kamiennych, a także opowiedzieć fikcyjną historię gockiego wodza Filimera, który notabene jest wspominany w źródłach historycznych.

***

Od tego samego dnia w muzeum można oglądać wystawę „Czar dwóch kółek”. Zorganizowano ją na 200-lecie opatentowania roweru jako pierwszego dwukołowego środka transportu napędzanego i sterowanego przez człowieka. Pierwszy rower wynaleziono rok wcześniej, w roku 1817 w Niemczech, a nazywany był „maszyną do biegania”.

Prezentowane na wystawie rowery pochodzą z kolekcji rowerów i lamp zabytkowych Czesława Wesołowskiego z Wieliczki. Wśród eksponatów są m.in. rowery z silnikami, rower drewniany, z kołami na drewnianych obręczach oraz rowerki dla dzieci z różnych państw Europy. Najstarsze eksponaty pochodzą z końca XIX wieku.

k

(k)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%