Zamknij

Podczas dogrywki radni obniżyli burmistrzowi wynagrodzenie

09:04, 28.06.2018 | piotr
REKLAMA
Skomentuj

27 czerwca radni spotkali się w ratuszu ponownie, aby dokończyć LII sesję Rady Miasta. Nie obyło się oczywiście bez sporów, nie zabrakło osobistych wycieczek i złośliwości. Głównymi sprawami, jakie omawiano były zmiany w budżecie, wysokość pensji burmistrza oraz utworzenie szkoły podstawowej dla dorosłych.

Tym razem w sali zasiadło 16 radnych, burmistrz, skarbnik i sekretarz. Od razu nastąpiła ostra wymiana zdań w temacie szkoły dla dorosłych.

- Część młodych ludzi nie kończy szkoły podstawowej i miasto chce stworzyć im taką możliwość - argumentowała B. Towalewska. - Za uczniem idzie subwencja i te pieniądze pozwolą nam na organizację zajęć. W budynku przy ulicy Sądowej znajduje się prowadzony przez Stowarzyszenie „Radość życia” ośrodek, lecz nie zajmuje wszystkich pomieszczeń. Tworząc tam szkołę dla dorosłych unikniemy kosztów, które i tak będziemy musieli ponieść, gdy szkoła powstanie w innym budynku. Jeżeli nie będzie to miasto, szkołę utworzy inny podmiot, być może prywatny, a my i tak poniesiemy część kosztów utrzymania budynku przy Sądowej.

- Z powodów ekonomicznych zawsze byłem za likwidacją tej szkoły - przypomniał Andrzej Ksepko. - Więc dlaczego mam głosować za ponownym powstaniem w tym budynku kolejnej placówki edukacyjnej? Jeżeli szkoła dla dorosłych ma powstać, to niech powstanie na terenie działających szkół.

- Istnieje potrzeba powołania szkoły dla dorosłych i taka placówka powinna powstać - mówił Marek Giłka. - Jeżeli nie my, taką szkołę utworzy ktoś inny. Przy ulicy Sądowej od lat kształci się dorosłych i tam należy szkołę umieścić.

Anna Ogonowska odczytała korespondencję, jaką Starostwo prowadziło z Urzędem Miasta właśnie w temacie utworzenia takiej placówki.

- Starostwo proponowało współpracę i utworzenie szkoły w PCKU, lecz miasto odrzuciło ofertę - mówiła radna. - Pani burmistrz nie umie współpracować z nikim.

W tym temacie doszło jeszcze do ostrej wymiany zdań pomiędzy obiema paniami, a na koniec radni uchwałę odrzucili.

Również dłużej zatrzymano się na zmianami w budżecie. Niektóre zaproponowane przez kierownictwo ratusza korekty zostały zmienione przez radnych. Dotacji nie otrzyma MOSiR, a 100 tysięcy zostało przesunięte na inwestycje przy ulicy Kościuszki. Droga pożarowa przy ulicy 1 Maja również nie powstanie, a 150 tys. wesprze modernizację ulic Piaskowej i Zbożowej.

Wbrew pozorom równie ciekawie zrobiło się, kiedy pochylono się nad zatwierdzeniem planu prac Komisji Rewizyjnej Rady Miasta na II półrocze 2018 roku.

- Proponuję, aby komisja zajęła się kontrolą sfery finansowej Wałeckiego Centrum Kultury w latach 2012 - 2014 oraz realizacją projektów w Urzędzie Miasta w latach 2007 - 2014 również pod względem finansowym - zaproponowała B. Towalewska.

Wiedząc, kto w tych latach był dyrektorem WCK oraz zajmował się w UM  realizacjami projektów można było posądzić panią burmistrz o złośliwość. Wyczuł to Andrzej Ksepko, który zaproponował rozszerzenie kontroli od 1990 roku. Jeden z radnych chciał, aby KR skontrolowała również od początku kadencji pani burmistrz sytuację w UM w temacie naliczania czynszów za dzierżawę. Co jeszcze ciekawsze, za tym projektem sam zapomniał zagłosować. Radni odrzucili proponowane poprawki.

Długo radni rozprawiali również o wysokości wynagrodzenia, jakie ma otrzymywać burmistrz B. Towalewska. Jeden z nich chciał obniżenia do najmniejszej możliwej kwoty, inni proponowali trochę mniejsze cięcia, a stanęło na tym, że radni uchwalili pensję w wysokości 9350 złotych brutto.

Powołano również komisje doraźną do opracowania Statutu miasta z Bożeną Terefenko jako przewodniczącą oraz przyjęto nazwy kilku skwerów.

Radni chcieli jeszcze zapytać o wyścigi skuterów wodnych III rundy mistrzostw Polski, które mają zostać rozegrane 7 lipca na jeziorze Raduń w ramach Festiwalu Dwóch Jezior. Pozwolenie na organizację swoją uchwałą wydała Rada Powiatu, lecz wejdzie ona w życie 10 lipca. Więc albo wyścigi się nie odbędą, albo zostaną przeniesione, albo będą nielegalne. Niestety na sesji nie był obecny już nikt z kierownictwa, więc z braku możliwości odpowiedzi pytanie nie padło.

piotr

(piotr)
REKLAMA

Komentarze (2)

jolkajolka

12 12

radni są żenujący!!!!!!!!!!!!! 21:02, 28.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FranekFranek

7 5

Dlaczego radni nie załatwiają większości rzeczy podczas komisji, tylko teraz się sprzeczają. A pani burmistrz widać jak niski ma poziom zatządzania miastem. Tarcia z gminą wiejską, tarcia ze starostwem, myślę że przed wyborami także sama z sobą. 17:26, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone