Zamknij

Skóra tłusta - jak ją prawidłowo oczyszczać?

10:35, 02.04.2019 P.K Aktualizacja: 11:38, 03.04.2019
Skomentuj

Największą bolączką osób ze skórą tłustą jest nieestetyczne świecenie. Cera tego typu wymaga pielęgnacji z użyciem kosmetyków, które przede wszystkim będą redukowały nadmiar sebum. Jak prawidłowo czyścić skórę tego typu?

Za tłustą skórę odpowiadają gruczoły łojowe. Nadprodukcja łoju w połączeniu z sebum i potem, powoduje powstanie zaskórniaków. Ze względu na często zanieczyszczone pory osoby, które takowe kłopoty posiadają, muszą uważać, by sięgać tylko po te kosmetyki, które dodatkowo ich nie zapchają. W przeciwnym razie dochodzi do stanów zapalnych i wyprysków.

Skóra tłusta to też zalety!

Co ciekawe, skóra tłusta pomimo tego, że się świeci, ma tendencję do przesuszania. Nadprodukcja sebum jest swego rodzaju reakcją obronną. Producenci kosmetyków doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego do preparatów dodaje się takie związki, które mają kwaśne albo neutralne pH. Chociaż skóra tłusta kojarzy się z pewnymi trudnościami, wiąże się też z zaletami takimi jak odporność na wiatr i mróz, tolerancja na wodę z kranu i mydło, brak przesuszania w okresie starzenia.

Skuteczne oczyszczanie skóry tłustej

Każdy typ skóry wymaga oczyszczania codziennego, rano i wieczorem, a oprócz tego stosowania maseczek oczyszczających czy peelignów, które robi się rzadziej. Oczyszczanie cery tłustej najczęściej wiąże się ze stosowaniem się żeli do mycia twarzy. Dobrze też sprawdzą się różnego rodzaju pianki. Po ich użyciu stosuje się tonik i skomponowany pod kątem skóry tłustej krem. Dość duże pole do manewru jest w zakresie wyboru peelingów. Mogą być z drobinkami, czy peel off. Jednocześnie można sięgnąć po łagodniejsze preparaty. Peeling robi się co kilka dni. Wśród najczęściej spotykanych składników preparatów dla posiadaczy skóry tłustej, wymienić trzeba kwas salicylowy, kwas linoleinowy, pirogronowy i glikolowy. Z kolei na hamowanie aktywności gruczołów łojowych dobrze działają retinoidy.

Czego unikać?

Podczas sięgania po kosmetyki, zawsze trzeba się koncentrować na tej grupie produktów, która jest przygotowana pod kątem konkretnego typu cery. W tym przypadku skóry tłustej, jeśli sięgnie się po coś do skóry suchej lub wrażliwej, niekoniecznie będą to zadowalające efekty. Poza tym warto pamiętać, że skóra jest też odzwierciedleniem tego, co jemy. Jeśli odstawi się pikantne potrawy, słodycze, alkohol i papierosy, każda skóra będzie promieniała większym blaskiem. Oprócz tego trzeba unikać opalania, co będzie powodować przesuszanie i zaognienie stanów zapalnych. Osoby, które mając skórę tłustą, mają też duże kłopoty z trądzikiem, mogą sięgać po kosmetyki zawierające cynk.

Jeśli na skórze są wągry i wypryski, nie wolno ich wyciskać, bo do stanu zapalnego dostają się dodatkowe bakterie i zanieczyszczenia. Częstym błędem jest to, że ci, którym wyjątkowo przeszkadza świecenie się skóry, sięgają po preparaty o właściwościach odtłuszczających lub zawierających mydło. Na pozór metody dobre, ale niestety skóra staje się sucha, a gruczoły zwiększają produkcję sebum.

 

dane: ziaja.com

artykuł płatny

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%