Zamknij

Święto Rzemiosła

12:23, 10.06.2019 | k
REKLAMA
Skomentuj

Wałcz był gospodarzem tegorocznego VII Święta Rzemiosła Zachodniopomorskiego. Uroczystość odbyła się 8 czerwca i była okazją do wyróżnienia zasłużonych rzemieślników i przedsiębiorców.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pw. św. Mikołaja, skąd reprezentacje Cechów z całego województwa i zaproszeni goście, w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry, przeszli do Wałeckiego Centrum Kultury.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się m.in. posłowie Magdalena Kochan i Paweł Suski, członek Zarządu województwa Janusz Gromek, przedstawiciele samorządu, prezes Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Szczecinie Władysław Jefremienko oraz przedstawiciele cechu z województwa wielkopolskiego (Piła i Złotów). Gości powitali W. Jefremienko i Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Wałczu Stefan Nurek. Przedstawiono również historię wałeckiego Cechu, która rozpoczęła się 6 czerwca 1946 roku. Obecnie wałecki Cech zrzesza 79 osób z branż: budowlanej, elektrycznej, mechaniki pojazdowej, fryzjerstwa, cukiernictwa, gastronomii i handlu.

Gala była okazją do wręczenia nagród i wyróżnień. Wśród nagrodzonych srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego był Stefan Nurek.

- To wy, zaraz po wojnie, budowaliście tutaj nowe małe ojczyzny i pracowaliście dla mieszkańców. Dzisiaj, w dobie komputeryzacji, rzemieślnicy nie są już tak bardzo potrzebni, ale czy obejdziemy się bez piekarza, malarza czy murarza? To się nie uda - mówił wręczając odznaczenia J. Gromek. -  Wiem, jak trudno dzisiaj o ucznia i nauczyciela zawodu. Dlatego trzymam kciuki, abyście dalej realizowali swoje cele dla siebie i dla nas wszystkich.

Odznakę Zasłużony dla Rzemiosła Zachodniopomorskiego otrzymali Bronisław Góra, Andrzej Kucharz, Eugeniusz Krasnosielski, Ryszard Szczęsny i Sławomir Zając. Honorową Odznakę Rzemiosła otrzymali Ryszard Biesiada, Aleksander Borodin, Andrzej Cerazy, Leszek Jackowski, Barbara Korniowska, Mateusz Mochort, Janusz Noga, Bolesław Rafałko, Henryk Świątkowski. Za zasługi dla rzemiosła polskiego srebrnym Medalem im. Jana Kilińskiego odznaczono Franciszka Kiedrowskiego i Janinę Kornaś. Nagrodzono również osoby, bez których rzemiosło nie mogłoby istnieć. Złote medale Za zasługi dla Rzemiosła otrzymali samorządowcy: starosta Bogdan Wankiewicz i burmistrz Wałcza Maciej Żebrowski oraz dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Piotr Filipiak; podziękowania wręczono też nauczycielkom przedmiotów zawodowych: Agnieszce Szpecht, Ewelinie Ludwiczak i Alinie Jackowskiej.

- Podczas takich uroczystości poznajemy historię Pomorza Zachodniego. Wrośliśmy z tę ziemię. Pomyślmy, ile wiary w to, że tu zostaną, musiało być w ludziach, którzy po wojnie zakładali Cech Rzemiosł na tych terenach, w Wałczu - mówiła posłanka Magdalena Kochan.

- Dla mnie to święto szczególne, bo jestem rzemieślnikiem z dziada pradziada, mój dziadek i ojciec byli stolarzami. Rzemiosło nie jest mi obce, wprawdzie wszystkie palce mam, ale te trzy z każdej strony pokiereszowane - mówił poseł Paweł Suski. - To wy, rzemieślnicy, tworzycie dobro, dzielicie się tym, co macie w głowie, w rękach, czego się nauczyliście, co przekazali wam dziadowie i ojcowie. Należy się wam wielki szacunek.

Po gali uczestnicy i goście zostali zaproszeni na obiad.

 

(k)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

borystboryst

12 3

Faktycznie Pan burmistrz to taki zasłużony, dlaczego wszyscy lecą sztampowo a nie zastanowią się nad sensem przyznawania takich wyróżnień....? 08:44, 12.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

5 3

Po pół roku pracy tylko złoty medal ? Co najmniej Krzyż Oficerski z gwiazdą się należy !! 10:39, 14.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaciejMaciej

2 2

Sami sobie medale wręczają. Żenada. 16:43, 16.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone