Zamknij

Porzucona obwodnica

15:16, 05.07.2019 | P.K
REKLAMA
Skomentuj

Dzisiaj (5 lipca) odbyło się spotkanie przedstawicieli firmy Energopol z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie, które dotyczyło realizowanych przez spółkę inwestycji, w tym obwodnicy Wałcza.

28 czerwca spółka złożyła w Sądzie Rejonowym w Szczecinie wniosek o upadłość, tłumacząc to faktem, że w czerwcu nastąpiły zdarzenia, które miały negatywny wpływ na kondycję finansową firmy oraz co może mieć wpływ na dalsze prowadzenie działalności i zobowiązania wobec wierzycieli. Zarząd spółki informuje, że o kłopotach rozmawia z bankami i zamawiającymi. Liczy, że efekty tych rozmów będą pozytywne i pozwolą na kontynuowanie rozpoczętych inwestycji.

Dzisiaj odbyło się spotkanie przedstawicieli firmy Energopol i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie.

- Przedstawiciele firmy zadeklarowali wolę kontynuowania prac. Wprawdzie złożony jest wniosek o upadłość, ale do decyzji o jej ogłoszeniu jeszcze długa droga - mówi rzecznik prasowy GDDKiA Mateusz Grzeszczuk. - Obecnie na wszystkich budowach prace wykonywane są w bardzo ograniczonym zakresie. Sytuacja zmienia się dynamicznie, będziemy się do niej dostosować.

- O problemach przy budowie obwodnicy Wałcza słyszę już od kilku miesięcy - komentuje poseł Paweł Suski (PO). - Faktem jest, że budowa znacznie się opóźnia, z wielu powodów, również w związku z błędami w dokumentacji, które pozwoliły Energopolowi wydłużyć termin o rok. Niestety, wiele wskazuje na to, że podobnie jak na wielu inwestycjach drogowych w Polsce, mamy poważny problem z finansowaniem tych zadań przez państwo oraz z ich rentownością. Budowy kalkulowane w 2014, czy 2015 roku, dziś przy szalejącej drożyźnie, nie są w stanie się bilansować. Większość kosztów: robocizna, materiały, usługi podrożały o ponad 100 procent. Ogólnopolskie media donoszą o lawinowych wnioskach o upadłość firm drogowych. Tylko w samym czerwcu z budów autostrad, dróg szybkiego ruchu i obwodnic zeszło kilka firm. Co ciekawe, o zapaści w tym obszarze doskonale się orientują banki, ponieważ już od co najmniej pół roku przestały kredytować przedsiębiorców. Ponadto Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utraciła zdolność do kompromisowego rozwiązania tego problemu, a ona reprezentuje rząd PiS w kontaktach z przedsiębiorcami. GDDKIA ma wszystkie narzędzia, aby dokończyć każdą drogową inwestycję. Takie narzędzia zostawił w przepisach prawa rząd Platformy Obywatelskiej i PSL-u. Każdy kontrakt można renegocjować, jeżeli wystąpią istotne ku temu przesłanki, m.in. znaczny wzrost cen. GDDKIA jest powołana do zbudowania dróg, a nie ich ochrony i stawiania przeszkód wykonawcom. W tej sytuacji, jaka zaistniała widać indolencję pisowskich organów. Decydenci, osoby funkcyjne zwykle wszystkiego się boją, wolą nie podjąć decyzji, niż doprowadzić do kompromisu. To nie są ludzie zdolni do budowania. Między innymi Polska może stracić 35 mld, które daje nam UE na wymianę kopcących pieców. Za dużo ,,misiewiczów” na decyzyjnych stanowiskach. PiS w ostatnich 2,5 latach nie wybudował ani jednego kilometra autostrady. Obwodnicę Wałcza pisowcy mieli tylko dokończyć, nie musieli nic nadzwyczajnego robić, wystarczyło nadzorować, rozliczać, płacić podwykonawcom w ramach płatności bezpośrednich, gdzie finansowanie, również z budżetu UE, było zabezpieczone, i przeciąć wstęgę. Jak widać, wszystko wskazuje na to, że brak zdolności do kompromisu może mieć inną przyczynę. Brak pieniędzy. Pytam więc gdzie się da: gdzie się podziały pieniądze przeznaczone na obwodnicę Wałcza ? A póki co, Energopol prosi o renegocjacje kontraktu, o rozmowy, o wypłacenie zaległości, a wniosek o upadłość musiał złożyć. Firma, która utraciła płynność finansową, a do tego doprowadziły zatory płatnicze na wielu realizowanych przez nich inwestycjach drogowych, musi złożyć wniosek o upadłość. Zarząd ponosi za to odpowiedzialność karną. Chciałbym wierzyć, że pisowscy urzędnicy się opamiętają, ale mam poważne wątpliwości, ponieważ PiS jest naprawdę dobry w burzeniu, budowanie natomiast im kompletnie nie wychodzi.

Przypomnijmy, prace przy budowie obwodnicy Wałcza są na ukończeniu. Rzecznik GDDKiA mówi, że do zakończenia zostało jedynie 15 procent. Termin ukończenia budowy (po wydłużeniu czasu) minął 31 maja.

*****

Po ukazaniu się tekstu otrzymaliśmy dodatkowe stanowisko GDDKiA, które poniżej cytujemy w całości.

"GDDKiA informuje, iż posiada pełne zabezpieczenie finansowe dla realizacji obwodnicy Wałcza w ramach zawartego kontraktu, nie ma również żadnych zaległości wobec firmy Energopol Szczecin i wszelkie kwoty należne Wykonawcy zgodnie z Warunkami Kontraktu są wypłacane. Na kontrakcie są również szeroko stosowane płatności bezpośrednie dla podwykonawców i usługodawców. GDDKiA obecnie stosuje na kontraktach szereg instrumentów poprawiających płynność wykonawcy, jest to na przykład zaliczka w wysokości 10% wartości kontraktu, czy płatności za materiały jeszcze przed ich wbudowaniem. GDDKiA jest otwarta na współpracę z branżą budowlaną i w ostatnim czasie wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury zostały wypracowane miedzy innymi mechanizmy waloryzacji, których w takim wymiarze wcześniej nie było, a które będzie można zastosować do nowych kontraktów. Przetarg na budowę obwodnicy Wałcza został ogłoszony w sierpniu 2014 roku, w związku z tym zapisy kontraktu pochodzą z lat 2014-2015 i nie mają obecnie wdrażanych rozwiązań. Zgodnie z zapisami podpisanych umów i przepisami prawa zawartych umów nie można renegocjować i „dopłacić” Wykonawcą powołując się na wzrost cen. Warto przy tym wspomnieć, iż Wykonawca dysponuje szeregiem możliwości zmniejszenia wpływu ewentualnego wzrostu cen na realizowane kontrakty, jest to na przykład wcześniejsza zakontraktowanie i zgromadzenie materiałów. GDDKiA nie odpowiada za działania poszczególnych Wykonawców, ich sposób zarządzania kontraktami i swoimi zasobami, czy strategię rynkową.

Tam gdzie Wykonawcy należy się zwiększenie czasu na ukończenie, czy dodatkowe pieniądze w zgodzie z Warunkami Kontraktu jest to realizowane. Na obwodnicy Wałcza Wykonawca w związku z koniecznością wprowadzenia zmian w pierwotniej dokumentacji projektowej (która była opracowana przed 2015 rokiem) oraz kwestiami pogodowymi otrzymał przedłużenie czasu na ukończenie o około rok".

Fot. archiwum

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

top 3 najczęściej czytane


REKLAMA

komentarz (60)

ProzakProzak

9 2

"w czerwcu nastąpiły zdarzenia, które miały negatywny wpływ na kondycję finansową firmy oraz co może mieć wpływ na dalsze prowadzenie działalności i zobowiązania wobec wierzycieli"
Jakie zdarzenia ? 15:49, 05.07.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

mkmk

12 1

Było za ciepło , za zimno ,za deszczowo, za sucho , nie chce się nam robić, nikt się nie chce nam dać oskubać, poseł nie może pomóc. Wybierz odpowiedź 19:11, 05.07.2019


Mario Mario

1 0

prozaik jak ciebie nie lubię tak teraz cię lubię 09:25, 09.07.2019


wałczaninwałczanin

18 1

Przedstawiciel GDDKiA nadzorujący tą budowę nie słuchał ostrzeżeń dotyczących tej firmy, że trzeba jej lepiej się przyglądać bo inwestycje poprzednie dawały dużo do myślenia , że z upadłością trzeba było się liczyć.
18:01, 05.07.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JnaJna

4 1

Wtedy (po przetargu) pisałem, że będzie to cud, jeżeli skończą tę obwodnicę... 05:15, 06.07.2019


asdasd

38 14

Wina PiSu a gdzie jest Suski, który się chwalił jak to pieniądze zabezpieczył?! Gdzie jest rodowity Wałczanin z Dzikowa Paweł Suski? 18:43, 05.07.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

jasiekjasiek

9 0

DZIADOWSKI KRAJ I DZIADOWSKIE OBYCZAJE!!!!! a Wy się ścigajcie w komentarzach czy to wina PO czy Pis (sld, psl, zhp, zhr………….)!!! itd.!!!!!!!!!!!!! (myślę, że tu winę może ponosić jeszcze Władysław Łokietek, Michał Korybut Wiśniowiecki itp.!!) 08:15, 06.07.2019


ProzakProzak

6 4

Jasiek
Wystarczy napisać : układ pookrągłostołowy , krócej będzie . 09:13, 06.07.2019


dd

37 12

Tak wina Pisu? Bez jaj, nie lubię ich ale zwalanie na nich wszystkiego to już przesada.
18:44, 05.07.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RealistaRealista

9 1

Wina nie wina PIS generalnie ilość przetargów i inwestycji w podobnym okresie czasu i realizacjach dobrego w zeszłym roku wybory samorządowe doprowadziły do takiej bańki że ceny w branży budowlanej zaczęły masakrycznie iść w górę to było do przewidzenia tylko nikt o tym nie mówił. Wszyscy co pracują w branży dłużej niż 10 lat doskonale wiedzą o czym mówię. Do tego inwestycje zaprojektuj i wybuduj zawsze są obarczone większym ryzykiem. Składowych jest wiele jednak właśnie to wszystko powinni brać pod uwagę ci co rządzą ponieważ od nich najwięcej zależy jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne na które wykłada pieniądze Państwo. Cała Polska to jedna wielka budowa i niestety przegrzało się trochę. Tym co wzięli inwestycje GDKiA nie chce dopłacać a potem i tak musi komuś to dać i zapłacić więcej bo przecież nie będzie tak jak za Gierka że pod Piotrkowen na A1 słupy od wiaduktu stały przez kilkanaście lat i straszyly nieskończona droga. 22:31, 05.07.2019


11

27 12

A tak się wałcz chwalił obwodnicą i ich poseł ;) HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA 18:45, 05.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ktosktos

40 8

Kto tworzył umowy i wybierał firme, z którą są same problemy? Specjalisci od amber gold... Jak tam Jamno? Czy ktoś jest wstanie wymienić jakie srodki do Wałcza ściągnął poseł tej ziemi? 18:56, 05.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WalczaninWalczanin

30 5

Jeszcze zanim wbili pierwsza lopate na internecie aż huczało że ta firma nie ukończy tej budowy. Więc nie ma teraz co udawać wielkiego zdziwienia.
Poza tym jaki wzrost kosztów? Gdyby inwestycje oddano w terminie to i koszty materiałów byłyby mniejsze. Ale w czasie kiedy miała postępować budowa obwodnicy Walcza, firma dokanczała inne budowy które również były dawno o terminie. 20:11, 05.07.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RobsonRobson

5 5

Powiedz która obwodnica czy autostrada była wykonana na czas w ostatnich 20 latach,niema takiej.Więc nie opowiadaj bzdur koszty poszły w górę i to kilkadziesiąt procent,nowa władza chce nowe przetargi że niby oni to wszystko zrobią.Taka jest prawda.🙂 20:26, 05.07.2019


RealistaRealista

4 0

Odpowiadajac na pytanie ktora obwodnica droga to mówię odcinek S6 Ustronie Morskie Koszalin. 08:16, 06.07.2019


ZdrowyZdrowy

30 17

A Ty byś robił za darmo,i tak bankrutują Polskie firmy kiedy trzeba zapłacić to nie.Lepiej dać na 500+ to nie tylko w Wałczu brakuje pieniędzy na remonty dróg itd. 20:11, 05.07.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

WertWert

11 3

Ciekawe kto wybrał firmę która splajtuje? No kto? 20:42, 05.07.2019


SzybaSzyba

4 3

Zdrowy?😂 21:34, 05.07.2019


WertWert

44 15

A gdzie Paweł "Obwodnica" Suski? Tak wiele razy organizował spotkania w sprawie obwodnicy i przypisywał ją sobie, a teraz psioczy że to wszystko wina PISu. Szkoda, że mamy takiego cienkiego polityka i tchórza... 20:40, 05.07.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SZYDŁOSZYDŁO

2 5

No i nie jest inaczej tylko wina PISu. Gdyby to dziadostwo nie dorwało się do władzy, to obwodnica dawno byłaby ukończona ale złodzieje ciągną tylko do siebie. Ważne, że powstają drogi do kocmołuchów typu Straszydło 20:11, 08.07.2019


NobodyNobody

19 13

Jak mieli się zmieścić w planowanym budżecie skoro wszystko idzie do góry? GDDiA nie przekazuje firmą pieniędzy za wykonaną pracę. Nasza obwodnica jest w Toruniu 20:44, 05.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PaszczakPaszczak

19 6

Nie jestem pisowcem ani peowcem , jak zostało 15 procent inwestycji to za wszelką cenę chciałbym ja dokończyć aby otrzymać kasę za całość , chyba z3 w większości została już wybrana i nie warto jej już robić
21:26, 05.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KaroKaro

10 0

https://www.money.pl/gospodarka/energopol-upada-za-duzo-chcieli-robic-na-wielu-frontach-budowlanych-6399243151328897a.html?amp=1 22:24, 05.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

njhjhjhjhnjhjhjhjh

33 17

suski wyluzuj cieniaku 22:26, 05.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jaś Jaś

16 21

Bardzo mądrze i w punkt napisany artykuł 22:40, 05.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czytelnikczytelnik

23 2

Obwodnica Wałcza to jest pikuś! Zdajecie sobie sprawę ile inwestycji rozgrzebanych ma Energopol w okolicy Szczecina? To jest jakaś masakra! 22:57, 05.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanJan

17 1

Mądre posunięcie. Nie zapłacą kar umownych, gdyż takie zobowiązania są realizowane przez syndyka na końcu, więc wcale.
No i tunelu w Świnoujściu raczej też nie będzie. 05:13, 06.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Jan@Jan

10 3

Jan, Świnoujście z czy bez energopolu zostanie zrealizowane, takie są umowy.
Szkoda, że firmy upadaja, a zostaną te z zagranicznym kapitałem, które przetrwają ten kryzys (zeszły i poprzedni rok wszystkie xx baniek w plecy). Inwestycja warta 500mln, w tym momencie materiały podrożały tak znacznie, że 600 to za mało. 06:56, 06.07.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ProzakProzak

5 0

Tylko z tym wzrostem cen to jest tak już od lat , przepisy jednak tego nie uwzględniają . 09:19, 06.07.2019


jasiekjasiek

15 6

🤣🤣DZIADOWSKI KRAJ I DZIADOWSKIE OBYCZAJE!!!!! a Wy się ścigajcie w komentarzach czy to wina PO czy Pis (sld, psl, zhp, zhr………….)!!! itd.!!!!!!!!!!!!! (myślę, że tu winę może ponosić jeszcze Władysław Łokietek, Michał Korybut Wiśniowiecki itp.!!)🤣😥😭👎👎👎👎👎👎💩 08:16, 06.07.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zosiazosia

7 1

masz rację👍 08:21, 06.07.2019


WładekWładek

21 21

Większość zwala winę na Posła Suskiego, a ja się pytam co robi V-ce Wojewoda Subocz też Wałczanin i przedstawiciel Rządu w naszym województwie. To Rząd dysponuje pieniędzmi. A Pan Subocz reprezentuje też PIS. 09:04, 06.07.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ff

15 9

Subocz jest wałczaninem ale suski nie. W ogóle ile wart jest człowiek, który wstydzi się swojej miejscowości Panie Suski? Nikim godnym zaufania. 11:09, 06.07.2019


hihihihi

2 3

Oszczędza na wszystkim aby Preziowi nie brakło na 500+ 20:17, 08.07.2019


To nie ja to PiS!To nie ja to PiS!

26 8

Suski mówi: PiS, PiS, PiS ...tak jak reszta platfonsów bo nic innego już na tym etapie degradacji partyjnej nie potrafi! Założę się, że gdyby obwodnica była ukończona to pierwszą sesję do ulotek wyborczych ze szpadlem w dłoni zrobiłby właśnie on! Tymczasem cały misterny plan w p....... "Misiewicze" tymczasem (a propos tego "burzenia") oddają nowy budynek Komendy Policji w Wałczu... 09:33, 06.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DDRDDR

28 9

większość artykułu to pitolenie pana polityka który wali w bębenek. to nie jest artykuł o obwodnicy, tylko pitolenie o polityce. "uuu my takie dobre, porządne, uuu oni takie złe". Ale dobrze, jak mamy mówić o polityce, to koleś może wytłumacz się z 250 miliardów przewalonych na VAT, bo to jest największe osiągnięcie twojej formacji. I wytlumacz się z jednej z najdroższych autostrad świata, mimo że przeciągniętej po płaskim łatwym terenie i infrastrukturalnie kiepskiej. PiS to nie moja bajka, wieje mocno ch.jem, ale to właśnie k..restwo i złodziejstwo za waszych rządów dało im legitymację do władzy. I wiecie co? I ja na nich zagłosuję w następnych wyborach, bo nawet z ich rozdawnictwem pieniędzy, państwo ma się lepiej niż miało się z waszym złodziejstwem. A szefowie waszej partii niech sobie jadą do Brukseli, niech ich ten stary alkoholik(jeden z dwóch) poklepie po plecach. 10:21, 06.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WałczaninWałczanin

23 11

Co za propagandowy i bzdurny artykuł...winą za opuznienia w budowie obwodnicy obarcza się rząd PIS...pewnie, a PO jest święte jak zawsze...tylko że za rządów PO tylko się gadało że obwodnica by się przydała ale nic z tym nie robiono...skoro pan poseł Suski ma takie narzędzia by dokończyć obwodnicę to dlaczego przez tyle kadencji zajmuje się tylko pieskami i bzdurami....kpina jak można wypisywać takie bzdury...to że umowy są źle podpisywane to się zgodzę ale nie można oskarżać kogoś skoro samemu bierze się pieniądze za nic i nic dla ludzi się nie robi a zagrania się tylko dla siebie... 12:05, 06.07.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WolskiWolski

6 6

Kolejny komentarz z cyklu nie wiem, ale się wypowiem. To za rządów PO ruszyła budowa, to za nich zapewniono finansowanie. A że obecny rząd kupuje głosy za 500 plus to nie dziwota, że na obwodnicę zabrakło. 12:35, 06.07.2019


WałczaninWałczanin

27 9

Energopol, to firma w której prominentami są zwolennicy PO. Widzą że przegrywają wybory, nie wiedzą w jaki sposób walczyć z PiS, to próbują oczernić rząd. Wymówki typu "podrożały materiały budowlane". To akurat nie powinno ich interesować, bo za te materiały płaci GGDKiA, energopol daje jedynie tylko ręce do pracy, gdzie i tak pobierają pieniądze.
To jest tak: Wyobraźcie sobie, że ktoś chce wybudować sobie dom. Za wszystko płaci właściciel domu (w przypadku drogi państwo), a firma którą właściciel wynajął i podpisał z nią umowę, nagle strzela focha i odmawia dokończenia prac, a żeby nie mieć żadnych kłopotów prawnych, ogłasza upadłość zrzucając całą winę na właściciela domu. Przyczyn może być wiele, np. firma nie płaci swoim pracownikom, gdzie tamci odchodzą. 12:54, 06.07.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

What?What?

5 3

Pokaż mi gdzie jest napisane, że za.materialy do produkcji masy bitumicznej płaci generalna, bo chłopie chyba masz zero wiedzy na ten temat. 13:45, 06.07.2019


WładekWładek

4 4

Wstyd, że taka osoba mieni się Wałczaninem. 22:20, 07.07.2019


bodobodo

21 11

Należy domniemać że przy rządach PO taki scenariusz rozwoju budowy obwodnicy z upadłością firmy wykonawcy został wpisany przez suskiego i jemu podobnych celem użycia do deskredytacji obecnego rządu.Wybrano wariant budowy najdroższy i najtrudniejszy/patrz wiadukt na bagnach/, przy najniższej cenie z założeniem że wykonawca się nie wywiąże się z umowy, gdzie ustawowo uchwalili możliwość renegocjacji kontraktu.Kontekst jest aż nadto oczywisty i czytelny.Stan obecnego zaawansowania robót winien zbadać prokurator, po uprzedniej szczegółowej inwentaryzacji wykonanych robót.Wykonawca podjął się zadania w formule projektuj i buduj.Numer z schodzeniem z placu budowy to chwyt prymitywnych mafiozów .Doprowadzenie firmy do upadłości,celowe, jest karalne.Tam gdzie PO włazi z swoimi brudnymi intencjami to kończy się katastrofą.Liberałowie i lewactwo posunie się do każdej niegodziwości by móc tylko wyrwać coś dla siebie, mają to w swoim kodzie genetycznym. 14:01, 06.07.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WładekWładek

6 6

Tak jak bym czytał o katastrofie smoleńskiej 22:20, 06.07.2019


tedted

12 5

Kiedy napiszecie coś konkretnego o obwodnicy, bo na razie to tylko polityka. Tytuł tego artykułu wprowadza w błąd. A treść to tylko kilka zdań na temat, reszta powinna być przeniesiona do innego działu, ale chyba taki nie istnieje na Extra Wałcz ... 23:03, 06.07.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WolskiWolski

4 4

Nie wprowadza w błąd! Obwodnica jest porzucona, żywego ducha tam nie uświadczysz codziennie dwa razy jeżdżę z i do Ostrowca. Nikogo tam nie ma! Jeszcze specjalnie dzisiaj pojechałem na węzeł Chrząstkowo. Pusto. Aż przykro patrzeć. 19:54, 07.07.2019


xxxxxxxx

18 4

Tow.Suski jest Pan paranoikiem, wszędzie tow. widzi PiS, czas się leczyć bo będzie jeszcze gorzej 07:53, 07.07.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

WładekWładek

5 7

A kto podpisał umowę na realizację inwestycji. A kto ma nadzór nad inwestycją. A kto dysponuje środkami finansowymi. A kto rządzi w Polsce od 2015. JAROSŁAW. 20:28, 07.07.2019


xxxxxx

3 5

tow.wladyslawie toc nie wiedzialem ze w samorzadach PiS ma wiekszosc...a ja *%#)!& myslalem ze to oPOzycja ma wiekszosc wez tow. tez sie lecz bo na prozno te Wasze placze i sazydzenia Polaków i wysmiewanie.....i tak PiS wygra. 08:13, 09.07.2019


TomTom

13 0

A co mają powiedzieć zwykli zjadać e chleba dalej będą się pchać przez zapchany Wałcz ciekawe jak to się zakończy??? 08:51, 07.07.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WładekWładek

5 6

Czekać aż zmieni się władza, na tą która rozpczęła obwodnicę. Wszysto zależy od nas wyborców. PIS nie zrobi nic, bo tylko walczy o poparcie, którego w naszym województwie nie ma. 21:30, 07.07.2019


tubylectubylec

8 3

sukces rządu: złożono 1.5 mln. wniosków 500+ wypłacamy 48 tyś. mama4+ tu są wyborcy a nie na autostradach 13:03, 07.07.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WolskiWolski

3 0

Niestety. Tak czekałem na obwodnicę. 19:55, 07.07.2019


Wolna Polska!!!!!!Wolna Polska!!!!!!

8 0

Mam nadzieję że kiedyś ta obwodnica zostanie oddana do użytku , brak dobrego gospodarza żeby wszystkie inwestycje miały swój koniec z sukcesem ! 15:09, 07.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WładekWładek

7 14

Ludzie opamiętajcie się , myślcie głową a nie 500 + . Nie głosujcie na PIS, bo to tragedia dla naszych dzieci i wnuków. 21:37, 07.07.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

tedted

8 2

Następny co się zapomniał. To artykuł o obwodnicy. Chcesz pisać o polityce zmień artykuł. 22:53, 07.07.2019


XXXXXX

6 4

Towarzyszu tragedią były rządy PO/PSL kiedy te dzieci głodne chodziły do szkoły!!!! 08:10, 09.07.2019


WałczaninWałczanin

14 3

Typowa wypowiedź PO, zawsze wina rządu. A jak platforma rządziła, to czyja była wina? Paweł widzi zło jedynie w PiS-ie, jak jemu jest szkoda, to jako poseł ma chody to jako wałczanin niech dołączy się do negocjacji, a nie, tylko oczerniać potrafi.
Nie przejmujcie się wałczanie premier Morawiecki powiedział, że droga nr 10 będzie rozbudowywana. 02:37, 08.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

piwo moje paliwopiwo moje paliwo

14 4

Pan poseł ma chyba jakąś obsesję. Co drugie słowo to PIS albo "pisowcy". To tak jakby wracać po pracy do domu i na żonę zamiast esti mówić pis-ti. 10:26, 08.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pikpik

15 3

suski,ten przetarg na obwodnicę ,to mogła być ustawka?,a jak to się robi to szef twój struktur PO w zachodniopomorskim doskonale wie. Gawłowski ma zarzut prokuratorski na ponad 800 tys. zł i plagiat doktoratu. Trzeba być jołopem, żeby być członkiem zarządu PO i jako poseł przyzwalać na takie działania kolegi partyjnego,POrażające...... 10:43, 08.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HenioHenio

7 2

Panie Suski było 8 lat na to,żeby prawo tak skonstruować żeby nie brać firm za najmniejsze pieniądze ,bo to zawsze kończy się aneksami do umów.Powinno to być tak jak za granicą czyli są 2 etapy .W 1 etapie odpadają firmy które maja słabe zaplecze i żyją tylko na zasadzie wynajmu innych podwykonawców.Moga wynająć firmy ale ale nie więcej niż 15% stanu osobowego. 09:31, 09.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© extrawalcz.pl | Prawa zastrzeżone