Zamknij

Kącik Zwierzoluba - O prawach zwierząt

12:17, 26.02.2020 H. Spieczyńska RdZ Aktualizacja: 12:18, 26.02.2020
Skomentuj

Nie miłosierdzie, lecz sprawiedliwość jesteśmy winni zwierzętom, więc nie z litości do nich, a z poszanowania przestrzegajmy ich praw - Artur Schopenhauer.

Najczęściej zadawanym pytaniem, które słyszymy o każdej porze dnia i niestety też nocy jest „Gdzie mam zgłosić błąkającego się psa, kota, bo wszyscy mnie odsyłają? Dzwonię na straż, ta odsyła mnie do ZGK, ta na policję. Z kolei ta twierdzi w większości przypadków, że nie zajmuje się tematem zwierząt i odsyła do innych instytucji”.

Głośno i wyraźnie dzisiaj odpowiem na to pytanie, powołując się na ustawę o ochronie praw zwierząt, która dobitnie mówi, iż osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko (lub organizację społeczną, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt), straż gminną, miejską lub policję (Art. 9a z 21 VIII 1997 r. o ochronie zwierząt). Bywa w praktyce, że straż, czy policja tego typu zgłoszenia bagatelizuje. W takim przypadku wypada zwrócić uwagę na treść przywołanego przepisu, ponieważ przyjęcie takiego zgłoszenia i podjęcie stosownych działań jest ustawowym obowiązkiem wyżej wymienionych instytucji. Zgłaszając fakt odnalezienia porzuconego zwierzaka wypełniamy swój obowiązek, wymagajmy tego też od funkcjonariuszy. Dlaczego jest to takie ważne? W rozdziale 11 przepisów karnych tej ustawy czytamy, że „Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. W ustawie 1a. czytamy dalej , że „tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem”. Pytanie: Czy porzucenie psa, kota jest również formą znęcania? Oczywiście, bo przechodząc dalej czytamy: „Porzucenie psa (które wg. artykułu 4 pkt. 16 ustawy o ochronie zwierząt przeobraża go w zwierzę bezdomne), jest formą znęcania się nad nim. Postępowanie takie podlega również sankcjom karnym i jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3”. Czy mogę zgłosić porzucenie członkom Stowarzyszenia Razem dla Zwierząt? Tak. Art. 40 mówi, iż „organizacje społeczne, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt (a tak właśnie jest w naszym przypadku), mogą współdziałać z właściwymi instytucjami państwowymi i samorządowymi w ujawnianiu oraz ściganiu przestępstw i wykroczeń określonych w ustawie”.

Reasumując. Nie przechodźmy obojętnie, reagujmy, nie zniechęcajmy się, nie zakładajmy, że i tak nikt nam nie pomoże. Wymagajmy od siebie, ale i od innych, w tym od funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i gminnej zapamiętując i powołując się na ten najważniejszy dokument - Ustawę o ochronie praw zwierząt, który dotyczy nas wszystkich.

(H. Spieczyńska RdZ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

intruzjaintruzja

4 0

Też o zwierzętach ,dzikach i ich eksterminacji , następne rozporządzenie wojewody z dnia 19,02 2020 o zabiciu około 100 dzików na terenie gminy i miasta Wałcz, każde województwo ma. Inna liczbę do unicestwienia dzików , nakaz ma być wykonanymi do31,03, 2020 roku , ich rzeź trwa od 2015 roku ,. maja zniknąć z polskich lasów i parków narodowych , zabijane są lochy z małymi i ciężarne samice , to nie walka z afrykańskim pomorem świń ale rzeź tych zwierząt , jest ich już bardzo mało , w którymś rozporządzeniu jest paragraf mówiący o nakazie zagospodarowania tusz odstrzelonych dzików przez ich utylizację lub przeznaczenie do produkcji mięsa na użytek własny myśliwego , zabijanie ich to nie walka z choroba , za roznoszenie choroby odpowiedzialny jest człowiek nie przestrzegając higieny Stop Rzezi Dzików! 20:21, 26.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%