Zamknij

Większościowe absolutorium i wyższa cena za śmieci

16:14, 25.06.2020 | z, fot. screen z relacji na portalu You Tube
Skomentuj
REKLAMA

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Tucznie 25 czerwca radni większością głosów udzielili absolutorium burmistrzowi Krzysztofowi Harze, ponadto podnieśli opłaty za wywóz odpadów.

W informacji z pracy między sesjami zastępca burmistrza Janusz Bartczak mówił m.in. o spotkaniu w wałeckim ratuszu, poświęconym pomysłowi gmin powiatu na wspólne zagospodarowanie odpadów (pisaliśmy o nim kilka tygodni temu). Mówił także o walnym zebraniu LGD „Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim”, pojawił się na nim pomysł na realizację projektu w wysokości 50 tys. zł na promocję miasta. Wkrótce ogłoszony ma zostać nabór.

W dalszej części radni przyjęli zmiany w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej. Później głosowali nad udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania i absolutorium.

Szef klubu „Niezależni” Marek Gajzler odczytał oświadczenie, w którym poinformował, że jego klub będzie głosował przeciwko udzieleniu burmistrzowi absolutorium, zarzucając Krzysztofowi Harze między innymi niegospodarność i brak przejrzystości w wydatkowaniu publicznych pieniędzy.

- Nasz klub negatywnie ocenia wykonanie budżetu za rok 2019 ze względu na liczne zastrzeżenia dotyczące celowości wydatkowania środków budżetowych, przestrzegania zasad jawności i przejrzystości finansów publicznych oraz nadzoru nad wykonywaniem zadań i zamówień udzielanych przez gminę podmiotom zewnętrznym - rozpoczął M. Gajzler. - W kwestii celowości, podkreślamy po raz kolejny niewspółmierne do osiąganych efektów nakłady na Gminny Ośrodek Kultury, gdzie ani wysokość budżetu, ani zatrudnienie nie znajdują odzwierciedlenia w skali działalności. Instytucja ta nie wypełnia swoich zadań statutowych i nie pozyskuje znaczących subwencji na działalność spoza budżetu gminy. W ubiegłym roku sfinansowano - bizantyjską jak na nasze warunki - sesję noworoczną, na którą przeznaczono około 50 tys. zł, a która była spotkaniem promującym wyłącznie jedną osobę - osobę burmistrza w roli Cezara. Około 30 tys. zł wydano na serię kronik, znanych jako Flesz Tuczna, które można było przeznaczyć na uaktualnienie wiadomości na stronie internetowej lub informacje na portalu społecznościowym, co spełniałoby to samo zadanie, a kosztowałoby dużo mniej. W lutym wydano prawie 30 tys. zł na ponowny remont mało uczęszczanej drogi gruntowej w Miłogoszczy, która dwa miesiące wcześniej została wyremontowana za 70 tys. zł. Powyższe przykłady są tylko najbardziej drastycznymi przykładami niegospodarności, które udało nam się poznać mimo celowej polityki nieujawniania wydatków gminnych, co jest kolejnym zarzutem. Dotarcie do rejestru zamówień prowadzonego w urzędzie zajęło nam kilka miesięcy, choć ustawowy termin brzmi niezwłocznie lub nie dłużej niż 14 dni. W dodatku rejestr ten jest niekompletny i prowadzony niezgodnie z zasadami określonymi w zarządzeniu burmistrza. Część zakupów w ogóle nie została w nim ujęta, a to uniemożliwia rzetelną kontrolę zasadności wydatkowania. Podobnie nierzetelna jest działalność Komisji Rewizyjnej, która nie przeprowadziła żadnej kontroli w oparciu o materiały źródłowe. Pozorowana działalność tej komisji uniemożliwia weryfikację działania zarówno urzędu, jak i innych jednostek podległych burmistrzowi. W sytuacji gdy niektóre wydatki budzą konkretne zastrzeżenia, a celowości pozostałych nie jesteśmy w stanie ocenić, nie możemy poprzeć absolutorium dla burmistrza, który traktuje naszą gminę jak prywatny folwark i lekceważy kontrolną rolę Rady Miejskiej.

Za udzieleniem burmistrzowi absolutorium głosowali członkowie ugrupowania Wspólnie dla Gminy Tuczno.

Następnie zdecydowali, że podatki można będzie opłacać kartą płatniczą, powołali drugą osobę, która pobierać będzie opłatę targową i kolejną osobę, która będzie mogła pobierać od turystów opłatę miejscową. Następnie przeszli do uchwały w sprawie zmiany stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od 1 lipca mieszkańcy gminy Tuczno będą płacić 30 zł za każdą osobę w rodzinie za odpady zbierane w sposób selektywny bez możliwości kompostowania i 28 zł z możliwością kompostowania. Stawka za brak możliwości segregowania odpadów wynosi 60 zł od osoby.

W czasie przeznaczonym na wolne wnioski, interpelacje i pytania radni pytali m.in. możliwość zainstalowania fotopułapki przy cmentarzu, gdzie notorycznie zostawiane są worki ze śmieciami. Na następnej sesji radni mają zająć się wnioskiem Izabeli Kwiecińskiej i Magdaleny Wesół-Tereszczak, które zrezygnowały z prac w Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej, motywując to tym, że - według członków klubu „Niezależni” - komisja nie działa zgodnie ze statutem gminy. Sprawa została odroczona z powodu nieobecności przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Katarzyny Krysztowczyk.

(z, fot. screen z relacji na portalu You Tube)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (20)

jaja

10 2

Skoro można zrobić wybory w Polsce to można tez zrobić referendum w Tucznie.

Panie komisarzu wyborczy z Koszalinia, apeluje do pana ! Prosze wydać pozwolenie na przeprowadzenie referendum w Tucznie.

Już czas pozbyć się tego opryszka z Tuczna.21:13, 25.06.2020

Odpowiedzi:12
Odpowiedz

TyTy

5 3

Jakie referendum? Tak głosowaliście, no to tak macie. Teraz się męczcie, tego właśnie chcieliście. 05:12, 26.06.2020


jaja

4 1

Dla osób przyjezdnych, niedoinformowanych i dla cwaniaków "Ty" sam możesz wybrac do ktorej grupy sie zaliczasz.

Informuję Ciebie że referendum w Tucznie jest w toku, tylko z powodu pandemi zostało zawieszone.... ja jak i moi znajomi, na tego łobuza nie głosowałem.

Może taki przykład z codziennego życia; Kupisz samochód, piękny ze lśniacym lakierem i małym przebiegiem, po jakims czasie stwierdzasz że masz z nim same problemy co zrobisz w takiej sytuacji?

Czy "Ty" możesz stanać przed lustrem i powiedzieć .....ja w moim życiu podejmowalem tylko właściwe decyzje?

pozdrawiam 07:11, 26.06.2020


TyTy

0 3

Jakżeście głosowali, to tak macie. Referendum i tak i siak nic nie zmieni, bo większości podoba się jak jest teraz. Jesteś w mniejszości, to masz dwa wyjścia: albo przekonać do siebie większość, albo usiąść i płakać. 15:36, 26.06.2020


jaja

4 0

A "Ty" wciąż to samo..... "Jakżeście głosowali"...... jestem pewny że nie masz racji i jeżeli tylko przyjdzie zielone światło od komisarza dla referendum w Tucznie to ten pan drań bedzie musiał odejść,
za dużo ludzi jest przeciwko jemu, (on ma swoja klike ale to jest za mało) Te chamskie odzywki i poniżanie innych już zaowocowało. 21:59, 26.06.2020


TyTy

0 2

A Ty wciąż to samo, a Ja wciąż to samo. Nie rozumiesz gościu, że w kraju w którym obowiązuje system demokracja, to zawsze znajdą się tacy mniejszościowe krzykacze jak ty, co tylko mogą sobie pokrzyczeć. Referendum niczego nie zmieni, bo większość go popiera. Nic nie zmienią chamskie odzywki. Absolutorium zostało poparte, więc wszystko jest ok. Do zobaczenia do następnych wyborów w 2023r.
PS
Co do twojej uwagi o samochodzie, to o sobie mogę powiedzieć, że mogę stanąć przed lustrem i powiedzieć że podejmowałem właściwe decyzje. Jeszcze nigdy mi się nie trafił nieudany zakup, bo zanim kupię samochód, to dokładnie go sprawdzam przed zakupem. Więc powtórzę jeszcze raz: jak żeście sobie wybrali, to tak macie, więc teraz się męczcie. Nara! 23:21, 26.06.2020


do Tydo Ty

2 1

może i samochód wybrałeś właściwie ale z rozumem, logicznym myśleniem i wiedzą o mechanizmach działania władzy w demokracji już nie bardzo ci poszło 00:15, 27.06.2020


WalczaninWalczanin

1 0

I z Walcza rowniez.Najwyzszy czas! 01:18, 27.06.2020


jaja

1 0

"Co do twojej uwagi o samochodzie, to o sobie mogę powiedzieć, że mogę stanąć przed lustrem i powiedzieć że podejmowałem właściwe decyzje. Jeszcze nigdy mi się nie trafił nieudany zakup, bo zanim kupię samochód, to dokładnie go sprawdzam przed zakupem. Więc powtórzę jeszcze raz: jak żeście sobie wybrali, to tak macie, więc teraz się męczcie. Nara! "

Człowieku czy " Ty" portafisz czytać ze zrozumiemiem? przykład z samochodem nawiazuje do błednej decyzji ( w tym wypadku do niewłasciwego wyboru burmistrza) a nie do tego czy Tobie udało sie kupić super sprawne auto.
Jest rzeczą niemozliwą aby bezposrednio po wyborze w tym wypadku burmistrza ocenić jego całą kadencje.

"Referendum niczego nie zmieni" to jest Twoja opinia ..... niemniej chciałbym juz po referendum
Ciebie spotkać i spojrzeć Ci w twarz..... co po przegranej pana Hary miałbys do powiedzenia.
Czas pokaże kto z nas sie myli.

miłego dnia

P.S.
Jeszcze nikt do tej pory nie nazwał mnie "krzykaczem" 09:40, 27.06.2020


TyTy

0 1

Ja, umiesz czytać ze zrozumieniem? Sam siebie nie rozumiesz, a komuś zarzucasz. Co do przykładu z samochodem zrozumiałem doskonale. Wiem że porównałeś zakup z wyborami. Kupując samochód wszystko się sprawdza i tak samo idąc na wybory prześwietla się swojego kandydata. Burmistrz nie urodził się wczoraj, wszyscy go znali co to za jeden i jest to możliwe przewidzieć jak będzie rządził. Może tobie się nie podobał, to na niego nie głosowałeś, ale widocznie większości on podpasował, więc go wybrali. Może wybierając burmistrza albo prezydenta patrzą na jego gębę a nie na jego dokonania i tak samo z samochodem, albo widocznie większości podoba się ten rzęch który zawodzi, więc nim jeżdżą. Taki samochód sobie kupiliście, to teraz nim sobie jeździjcie. 12:38, 27.06.2020


jaja

1 0Gadał chłop do obrazu, a on ani razu,

- " idąc na wybory prześwietla się swojego kandydata." - oczywiscie przeciez każdy Kowalski lub Nowak potencjalny mieszkaniec Tuczna ma możliwość "prześwietlenia" przez odpowiednie służby każdego kandydata na burmistrza.🤣

Osobiście pisałem wielokrotnie na forach o panu H. w jaki sposób potraktował pogorzelców w pewnym "grajdole" będąc tam malutkim urzędniczyną. (chodziło o przydział mieszkania)

To był mój ostatni komentarz, uważam że dalsza korespondencja z Tabą to strata czasu.

Miłego weekendu. 13:59, 27.06.2020


TyTy

0 2

Gadał dziad do obrazu, a obraz do niego ani razu.
Takiego sobie wybraliście, no to takiego macie:) w takim razie na co te jęki i płacze? Widocznie taki wam pasuje i referendum nic tu nie zmieni, bo większości podoba się:) Nara! 14:41, 27.06.2020


do Tydo Ty

2 0

ale o czym tu cała rozmowa, w demokracji polskiej jest instrument do odwołania burmistrza zwany referendum, obwarowany dokładnymi procedurami, można się zapoznać samorzad.infor, co wskazuje na to ,że zgodnie z prawem, nie musimy z nieuczciwym burmistrzem pozostawać przez całą kadencję. Koniec dyskusji. To nie kościół gdzie za grzechy trzeba pokutować tyle ile ksiunc zaleci, demokracja to demokracja człowieku, wyjdź już z feudalizmu. 15:27, 28.06.2020


zeuszeus

5 3

"Od 1 lipca mieszkańcy gminy Tuczno będą płacić 30 zł za każdą osobę w rodzinie za odpady zbierane w sposób selektywne bez możliwości segregowania i 28 zł z możliwością segregowania. Stawka za brak możliwości segregowania odpadów wynosi 60 zł od osoby." - co to za bełkot nie uchwalono takich stawek???? za odpady zbierane selektywnie bez możliwości segregowania - co to jest ??? 22:02, 25.06.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Karolina Karolina

1 2

I 50 zł na promocję gminy 🤣 18:00, 26.06.2020


EwaEwa

2 1

http://tuczno.esesja.pl/zalaczniki/91162/uchwalaprojektstawka-oplaty_830675.pdf
Niestety jest coś takiego w gminie powiedzieli że to jakby taka kara. Ja mam małą kawalerkę i nie mam jak segregować i na to wychodzi że zapłacę taką jakby karę. 21:45, 26.06.2020


xxxxxx

5 1

Trzeba oczyscic miasta i gminy a pozniej beda obnizki 01:24, 27.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MalwinaMalwina

7 1

Przypuszczam ze ten z Czlopy sie niezle narazil jak juz mu tak nawyliczali bledow.A kiedy wyliczycie bledy w Walczu.Tam to dopiero sie dzieje.Ja mam pomysl.Skoro juz taki deficyt w kasie to proponuje zabrac wszystkie diety radnym a zwracac tylko za dojazdy.Zobaczymy wtedy ile bedzie chetnych na udzielanie sie dla dobra miasta.Nie wierze ze to ich jedyny dochod.Sa jeszcze spolki a i UGminy,starostwo itd. Maja wtedy nad wszystkim kontrole.Zabrac diety bo to z podatnika pieniedzy a efektow pracy brak.Dieta1400-2500/miesiac to dobry dodatek.Ja tez tak chce 02:06, 27.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Śmiechu warteŚmiechu warte

8 0

Problem jest z wami ludzie, że ciągle wybieracie tych samych, a później narzekacie. Mówię, do Pana i Pani i Ty i Ja i do Was wszystkich. Partia Was nieźle wydymała a i tak ją popieracie i idziecie na nią głosować, a później referenda organizujecie. 08:20, 27.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

echech

2 1

kolejny , który mentalnie dalej siedzi w komunie i nie umie świata inaczej podzielić niż na partie... 15:30, 28.06.2020


REKLAMA