Zamknij

Kino zostanie wyremontowane

07:33, 08.07.2020 | piotr
Skomentuj
REKLAMA

Po długich przepychankach słownych i przekonywaniu oponentów Rada Miasta przyjęła plan „Ożywienia społeczno-kulturalnego obszaru w rejonie ul. Wojska Polskiego”, czyli między innymi remontu kina „Tęcza”, choć radni zastrzegli sobie większą kontrolę nad realizacją inwestycji. Po ostatnich wydarzeniach zastanawiano się również nad dalszym losem parku Artsenał.

Przypomnijmy, XXIII sesja została podzielona na 3 części. Pierwsza odbyła się we wtorek 30 czerwca, pisaliśmy o niej w ostatnim numerze. Podczas drugiej części, dzień później, radni nie podjęli uchwały w sprawie udzielenia burmistrzowi Maciejowi Żebrowskiemu absolutorium z wykonania budżetu za 2019 rok. Mieli całe listy zastrzeżeń i uwag, które burmistrz z zastępcą i pracownikami odpierali. Radna Anna Ogonowska apelowała do burmistrza o podanie się do dymisji.

Długo przed sesją absolutoryjną mówiło się o tym, że po tych obradach radni opozycyjni rozpoczną procedurę odwołania burmistrza w referendum, taka bowiem możliwość pojawiła się w tym roku. 

W opinii RIO na ten temat czytamy, że Rada może podjąć uchwałę o nieudzieleniu absolutorium i po 14 dniach od podjęcia tej uchwały podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum. Radca prawny ratusza Piotr Sydor zapytany przez radnych, czym - w myśl nowych przepisów - skutkuje odrzucenie uchwały o udzieleniu absolutorium, poinformował, że zostanie ona skierowana do RIO, która podda ją ocenie. Według niego może też zostać podjęta uchwała o nieudzieleniu absolutorium, która będzie skutkować rozpoczęciem procedury odwołania burmistrza. Radny Maciej Goszczyński poprosił o podanie podstawy prawnej potwierdzającej taką opinię prawnika, radca powiedział, że wynika to z orzecznictwa. Radny M. Goszczyński nie zgodził się z radcą.

- Treść uchwały mówi o tym, że Rada udziela burmistrzowi absolutorium, a to zmienia postać rzeczy, bo jej niepodjęcie nie jest równoznaczne z nieudzieleniem absolutorium - mówił radny M. Goszczyński.

Również podczas drugiej części radni odrzucili propozycje kierownictwa ratusza, dotyczące kupna i montażu kontenerów sanitarnych na plaży przy ulicy Bydgoskiej i na półwyspie w Strącznie, poparli natomiast kupno kontenera na wałeckie targowisko. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na wniosek radnego Krzysztofa Piotrowskiego przesunięto na remont placów zabaw. Przed głosowaniem na temat rewitalizacji terenu przy Wojska Polskiego i remontu kina „Tęcza” sesja została przerwana do poniedziałku.

W poniedziałek, 6 lipca, podczas trzeciej części radni mieli do załatwienia tylko kilka spraw, mimo to obrady ciągnęły się ponad 4 godziny. Na widowni zasiedli mieszkańcy ulicy Staszica, którzy chcieli przedstawić problem uciążliwego dla nich sąsiedztwa parku Artsenał. Jednak najpierw dyskutowano nad zmianami, przede wszystkim o celowości przeznaczenia środków na rewitalizację w rejonie ul. Wojska Polskiego i remontu kina „Tęcza”. Radny Krzysztof Piotrowski chciał, aby odczytano całą 34-stronnicową umowę o przyznaniu środków na tę inwestycję, lecz ograniczono się do najważniejszych punków dokumentu. Trwająca ponad 2 godziny dyskusja przypominała dialog głuchego ze ślepym. Zwolennicy i przeciwnicy rewitalizacji przerzucali się argumentami, nie wnosząc nic nowego do sprawy. Niemal każdy chciał zabrać głos, a najlepiej o jakości dialogu niech świadczy fakt, że plany, jak ma wyglądać ten teren i kino po remoncie, przytoczyło aż sześcioro mówców, powtarzając lub odczytując treść projektu. Cześć przysłuchujących się osób z nudów opuściła salę. Słuchając wszystkich mówców można było odnieść wrażenie, że remontu nie będzie. Lecz po przerwie część dotychczasowych oponentów zgodziła się poprzeć projekt pod pewnymi warunkami. Otóż koszt inwestycji ma wynieść 6 630 750 złotych i jeżeli w przetargu znacząco wzrośnie, RM może odstąpić od jej realizacji.

W głosowaniu za projektem opowiedzieli się: T. Gnojewski, B. Ćmiel, P. Romanowski, A, Korzeniewska, K. Trojanowska, B. Terefenko. K. Piotrowski, P. Łakomy, M. Giłka, M. Goszczyński, A. Ksepko i M. Świątkowska. Przeciwko głosowali: A. Ogonowska, Z. Ryder, A. Mikłaszewicz, B. Towalewska, H. Kuch, K. Wilczyńska. Nieobecni: M. Minkowska, D. Szalla i P. Wojtanek.

- Jest to kwota bazowa, przyjęto pewne finansowe ramy tej inwestycji - mówił po sesji Maciej Goszczyński. - Nie musi być ostateczna i jeżeli się okaże, że brakuje 50, czy 100 tysięcy, możemy się z tym zgodzić. Lecz jeżeli kwota po postępowaniu przetargowym będzie dużo wyższa, jest to bufor bezpieczeństwa, że umowa nie może być zawarta. Wielu z radnych uważało - zwłaszcza po rozmowach z burmistrzem, który twierdził, że sytuacja finansowa miasta jest trudna - że może to spowodować finansową zapaść. Natomiast ja uważałem, że należy dać burmistrzowi zielone światło, aby przeprowadzić postępowanie przetargowe po to, aby poznać realną wartość tej inwestycji.

- Muszę podkreślić, że byłam i jestem za rewitalizacją tych terenów i remontem kina - stwierdziła po sesji głosująca przeciw Anna Ogonowska. - Jednak po pierwsze miasto nie ma na to środków. A po drugie ten projekt zakłada, że należy go zrealizować do 2021 roku, a przy ciągłym braku dokumentacji uważam, że ten termin nie zostanie dotrzymany. W trakcie dzisiejszej sesji burmistrz nie potrafił podać konkretnej kwoty, a kierownictwo ewidentnie nie było przygotowane do dyskusji na ten temat. Jeżeli bodaj od 5 listopada ratusz wie o przyznanych środkach i nic nie robi, to co o tym myśleć? Ponadto burmistrz powołuje się na dwa spotkania, jakie odbył z radnymi i choć

prosiłam o ich przełożenie, nie uwzględnił mojej prośby i później ma pretensje, że radni nie przychodzą na spotkania. To jest niepoważne podejście do tematu. Z tego co się dowiedziałam od osób biorących udział w rozmowach z burmistrzem, nie padły żadne konkrety, a później na komisjach, kiedy radni zadawali szczegółowe pytania, M. Żebrowski nie potrafił udzielić odpowiedzi. Zresztą na sesji również wiele pytań zostało bez odpowiedzi.        

- Jestem zadowolony, że będziemy mogli przystąpić do przetargu i poznamy realne koszty inwestycji - skomentował na gorąco przyjęcie planów rewitalizacji burmistrz M. Żebrowski. - Dzięki dotacji będziemy mogli z dużo mniejszym nakładem środków własnych wyremontować osiedle, a przy okazji również kino. Wprawdzie radni określili warunki, lecz są one do spełnienia.

Później radni przyjęli szereg uchwał, a w wolnych głosach powrócił temat ostatnich wydarzeń na ulicy Staszica. Mieszkańcy, którzy przybyli na sesję, wyrażali opinię, że nie są przeciwko tego typu działalności w ich sąsiedztwie, lecz musi być ona ujęta w jakieś ramy.  

- Głośna muzyka mocno utrudnia nam życie - mówił jeden z mieszkańców. - Chcemy, aby po 22 było znacznie ciszej, a ponadto mocne alkohole nie bardzo wpisują się w obraz placu zabaw dla dzieci, jaki się tam również znajduje. Nie jesteśmy przeciwni, lecz zarządzający tym obiektem nie chce z nami rozmawiać, posuwa się do gróźb, a nawet rękoczynów. Chcemy z dzierżawcą tego terenu omówić warunki, na jakich chce prowadzić działalność.

Jeszcze w trakcie sesji i powtórnie po jej zakończeniu burmistrz zadeklarował, że we wtorek 7 lipca spotka się z dzierżawcą, a w kolejnym dniu obaj planują spotkanie z mieszkańcami ul. Staszica, aby razem wypracować formę działalności na terenie parku, żeby wszyscy byli zadowoleni.

***

Podczas trzeciej części obrad powrócił temat pisma, które prezes Stowarzyszenia Młodzi Wałcza Katarzyna Milc-Żebrowska skierowała do radnych z prośbą o poparcie remontu kina i rewitalizacji ul. Wojska Polskiego. Radna Anna Ogonowska podczas drugiej części sesji poświęciła temu pismu jedno ze swoich wystąpień i odczytała swoje, które utrzymane było w niezwykle ostrym tonie. Pomijając obraźliwe epitety, stwierdziła, że nie życzy sobie, aby wywierano na niej presję. Powiedziała, że według niej miasta nie stać na tak drogi remont. Popiera go, ale nie za taką cenę.

Odpowiedzi K. Milc-Żebrowskiej wysłuchała zaledwie garstka radnych, w tym adresatka.

- Z niedowierzaniem przysłuchiwałam się ostatniej sesji, podczas której zostałam publicznie obrażona przez radną Ogonowską, która stwierdziła, że „dawno nie spotkała się z taką głupotą i ignorancją”, a treść apelu nazwała „bzdurami”. Tę wypowiedź uważam za przejaw arogancji władzy wobec mieszkańców, brak kultury i klasy. Takie zachowanie nie przystoi radnej i katechetce. Jako mieszkanka Wałcza mam prawo zwracać się do radnych. Jako członek stowarzyszenia mam prawo zwracać się do radnych. Niezależnie od tego, jakie mam nazwisko, mam prawo zwracać się do radnych - mówiła. - Pismo Stowarzyszenia Młodzi Wałcza było kulturalnym apelem - nie nagonką, naciskiem, ani tym bardziej zastraszaniem. Podobnie jak apel ponad 10 innych wałeckich stowarzyszeń w tej sprawie.

piotr, fot. archiwum

(piotr)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (26)

WładekWładek

39 56

Znowu katechetka dała popis chamstwa i głupoty. "Kochaj bliźniego jak siebie samego". 09:04, 08.07.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

WałczankaWałczanka

44 32

Czytaj ze zrozumieniem. Tym razem p. Ogonowska nie zabierała głosu tylko p. Milc - Żebrowska. 15:30, 08.07.2020


YogiYogi

31 0

Naprawdę nietrudno zrozumieć ten prosty artykuł, z którego wynika, że pani Milc - Żebrowska wraca do słów radnej i cytuje te, które ją uraziły. 16:12, 08.07.2020


SDSD

23 1

Ja bym to ujął tak:

"Kochaj bliźniego aż zedrzesz koszule z niego, gdy zedrzesz z pierwszego bierz się za drugiego" 16:28, 08.07.2020


walczaninwalczanin

2 3

Walcz pt."Rodzina na swoim" Jeszcze nie tak dawno widzialam jak jezdzil nad jeziorem zdartym,starym rowerem. A ktoz go tak wyprostowal? Niech zgadne! Ten walecki denny cwaniaczek"cygan"nazywany przez wykorzystanych bezdomnych z Walcza 09:24, 14.07.2020


AnonymouseAnonymouse

34 51

Dopóki ludzie wychowanie w imię patriotyzmu religijnego nie odejdą od stołków, w tym kraju zawsze będzie ciężko cokolwiek zmienić. Podejście naszych matek, babć i prababć nie działa z obecnymi standardami i wymaganym komfortem życia. No ale cóż zrobić? Takie to się czują święte i obrażają się jak tylko ktoś się z nimi nie zgadza. 09:17, 08.07.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

OlaOla

45 36

O tak, lepiej opierać się na ideologi lewactwa, braku szacunku do rodziny, tradycji i ojczyzny, ideologii wyzwolenia kulturowego, seksulanego i obyczajowego. Będzie wtedy wesoło, postępowo, nowocześnie. 14:34, 08.07.2020


wxcwxc

3 0

Znalazl(a) sie elokwentny(a).Zal mi bardzo takich ludzi.Poprostu tylko ubolewac i nic wiecej.Wylacz TV i przestan nasladowac innych.Zacznij analizowac wszystko sam,sama.Pytanie po co przyszlas,przyszedles na swiat?To straszne takie myslenie.Jajko modrzejsze od kury 21:54, 14.07.2020


tubylectubylec

29 39

ogonowska ja też apeluję żebyś z całą bezradą podała się do dymisji będzie lepiej dla wałcza 20:48, 08.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mismis

15 15

Dodatkowo ruszą prace na mieście a nie tylko jeden fyrtel chełmińskiego zaułka, bo już dość tego, by ciągle katechetka jedno miejsce remontowała, a co z innymi ulicami? Stop katechetce!!! 07:51, 10.07.2020


AlaAla

25 26

Ola, no to pojechałaś.Piszesz o ideologii lewactwa i o braku szacunku do tradycji, rodziny,ojczyzny itd, a jak się to ma brak szacunku do bliźniego? Sądzę, że, to o czym piszesz, nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek ideologią, a raczej z wychowaniem i kulturą wyniesioną z domu rodzinnego.Znam wszakże osoby wierzące, które przeklinają,są w którym z kolei związku czy okazują brak szacunku do innych i do swojej Ojczyzny. Dlatego, tez nie ośmieliłabym się do wysnuwania wniosków takich jak Ty. Człowiekiem trzeba być zawsze i wobec każdego. ( Tak na marginesie to jestem praktykującą katoliczką)
22:39, 08.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WalczaninWalczanin

41 22

Na stanowisku radnej Pani Ogonowska jest radna więc docinki wypowiadane przez burmistrza ustami szwagierki opłacanej przez urząd Miasta( dotacje dla jej stowarzyszenia) to jakieś nieporozumienie moim zdaniem w/w radna to kandydat na burmistrza, nigdy nie idzie na łatwiznę każdy normalny człowiek czytając ten artykuł widzi że włodarze z urzedu nie są przygotowani do tego remontu ani zasobem pieniężnym mało tego nie znają kosztów itd a ta radna potrafi sprzeciwić się większej połowie miasta które zachowuje się jak małe rozkaprysione dziecko które chce mieć a rodzica nie stać, i twardo nie zgadza się na to kosztem niezadowolonych małych dzieci chociaż jak mi się wydaje wie że z tego remontu będą nici ale za to beda piękne wizualizacje jak sprzeciwia się podwyżkom za wodę śmieci to jest Panią Ogonowska ale jak pilnuje waszych /naszych interesów kosztem niezadowolonych jednostek to jest ta katechetka wstyd ludzie wstyd 22:42, 08.07.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

14 4

Żaden rozsądnie myślący człowiek nie wysunie takich wniosków więc kto sobie te komentarze pisze 🤣Zabawne jest to plusowanie i minusowanie komentarzy na temat tej osoby. Redakcja się cieszy nabijacie im licznik wejść 🤣 08:41, 09.07.2020


WalczninWalcznin

1 12

Jaki wysnuty wniosek jest nie jest jasny dla twojego stojącego wysoko nad innymi umyslam że miasto nie ma pieniędzy nie zna kosztów przebudowy kina 10:37, 09.07.2020


mismis

11 13

To chyba wypowiedź kogoś z niezależnych by bronić katechetki. Trzeba być śledzącym życie w mieście a nie tylko w jednej klice sisi. Widać przecież jakie pieniądze biorą stowarzyszenia a to mlodzi dla walcza ma wiecej dofinansowan zewnetrznych niz miejskich, a na pewno wiecej niz inne stowarzyszenia w Walczu. Niezależnym zalezy tylko na władzy, widzą to wszyscy w mieście i wiadomo, że to nie będzie dobre dla miasta. Niezależni są jak pis. Mały rządzi a reszta wykonuje rozkazy. 07:59, 10.07.2020


WalczaninWalczanin

4 8

Jaki PiS jaka sisi chyba większość tej dotacji idzie z dymem czy tam czym innym jestem szarym obywatelem patrzącym z boku 17:37, 10.07.2020


GRUBA KATECHETAGRUBA KATECHETA

25 26

Babo ogarnij się , żyjesz z publicznych pieniędzy a poza tym jesteś miejskim szkodnikiem. 07:45, 09.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


BrawoBrawo

18 10

Szkoda, że nie można komentować wstepniaków, bo ostatni był świetny. Brawo redaktorze Szypura! A radni popełniają grzech nieumiarkowania. Z trzydniowe sesji zwycięsko wychodzi burmistrz. Albo inaczej Wałcz i burmistrz. W tej kolejności. 10:34, 10.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

xxxxxx

0 13

Wstaw w You-tube"TRZASKOWSKI OSKARŻONY O BRANIE AMFETAMINY! GADOWSKI NA OSTRO | 90 SEKUND" 19:40, 10.07.2020


WIERZACYWIERZACY

9 1

Nie mieszac tutaj kosciola bo bez niego jeszcze Wam sie zyc odechce.Znam takich co nie chodza do kosciola(sporadycznie) a maja dobre dusze i zawsze mozesz na nich liczyc.Znam tez takich co biegaja co tydzien bo musza wszystko wiedziec tzw.konfidenci.Sa podli,zazdrosni i sa wcieleniem diabla. Zwracaja sie do innych jak slodkie aniolki a tak naprawde sa potworami.W Walczu pelno konfidentow.Pod plaszczykiem roznego kalibru organizacji,zbieraja wszelkiego rodzaju informacje a pozniej donosza w odpowiednie miejsca.Gorzej jak w czasie wojny. 22:04, 11.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolaPola

3 7

Brawo trzeba rozumieć co się czyta, wstępniak to żałosna obrona burmistrza pod pozorami obiektywności, a tak w ogóle to od kiedy Szypura jest obiektywny. Żebrowski wychodzi zwycięsko, bez absolutorium i bez wotum zaufania - victoria. 19:39, 14.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BrawoBrawo

6 2

Polu, może nie powinienem odpowiadać komuś, kim rządzą tak negatywne emocje. W tak krótkim wpisie postarałaś się obrazić 3 osoby. Redaktora, burmistrza i mnie. Zaręczam Cię, że rozumiem, co czytam, a Ty - ani nikt inny nie ma monopolu na rację. Może dlatego, że rządzą Tobą negatywne emocje odpowiadają Ci te gierki polityczne. Mi nie muszą i dzięki temu doceniam, że burmistrz jest ponad to. Ot, taka różnica charakterów. A Wałczanie pewnie za niedługo docenią kino. I nie wiem, jak definiujesz obiektywizm, ale jeśli przyjąć, że można zachować go przy wyrażeniu opinii, to fakt, że ktoś nie ma takiego zdania jak Ty, nie czyni go nieobiektywnym. Pozwól, że nie pozwolę narzucić sobie Twoich negatywnych emocji i pozostanę przy swoich - pozytywnych. Zatem jeszcze raz- brawo redaktorze, brawo burmistrzu! 23:28, 14.07.2020


BogdanBogdan

5 4

Kino do ktorego nikt chodzic nie bedzie(komputery) .A co z ludzmi ktorzy tam mieszkaja i co z tymi pieknymi mieszkaniami,ktore tam sie znajduja? Moze tak prywatny hotelik a co mi tam mieszkancy! 10:47, 15.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xxxxxx

1 4

Nie sprzyja bo nie ma kasy:) Roztrwonili pieniadze i teraz maja dobra wymowke."lato nie sprzyja";) 16:16, 15.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Intruzja Intruzja

5 1

Mieszkańcom Walcza , czy to wierzącym i praktykującym , czy ateistom , czy innym wierzącym w żabę , siebie lub drzewo jest coś takiego jak Dekalog , gdyby chociaż z pięć punktów było przestrzegane przez każdego jaki piękny byłby ten Wałcz , i ludzie życzliwi , uśmiechnięci , szanujący sąsiada , kolegę , współpracownika , bezdomnego ..... Pozdrawiam 14:31, 18.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA