Zamknij
REKLAMA

Pies do zadań specjalnych

11:36, 26.11.2020 | Oprac. z
Skomentuj
REKLAMA

Czworonożny funkcjonariusz Ratek od kilku dni pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Wałczu i będzie zaangażowany w zwalczanie przestępczości narkotykowej.

Ratek, w skrócie Rat, to 1,5-roczny owczarek niemiecki. Jest po pięciomiesięcznym przeszkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Jak każdy wyszkolony pies ma wykwalifikowanego opiekuna - przewodnika, który współpracuje z psem w celu pomyślnego wykonania powierzonego im zadania, a także zapewnia psu opiekę i dba o jego wyszkolenie. Przewodnikiem Ratka jest asp. szt. Kamili Doliwka. To policjant z 18-letnim stażem służby w Policji i wieloletnim doświadczeniem przewodnika psów służbowych. Funkcjonariusz w trakcie pełnienia służby pod swoją opieką miał w sumie trzy psy - wszystkie rasy labrador.

- Nie każdy pies nadaje się do wypełniania zadań w służbie policyjnej - zaznacza rzecznik prasowy KPP w Wałczu asp. Beata Budzyń. - Musi mieć wybitny węch i wykazywać chęć do tropienia oraz lokalizowania niewidocznych obiektów (ludzi, narkotyków, materiałów wybuchowych itp.) za pomocą swojego nosa, a nie oczu, oraz być w idealnej kondycji fizycznej.

Celem pracy psa specjalnego jest wykrycie i zasygnalizowanie miejsc, gdzie mogą być ukryte narkotyki. Jak każdy pies policyjny otrzymał nazwę służbową - Oktan i numer ewidencyjny. Szkolenie to także budowa więzi i zaufania pomiędzy przyszłymi partnerami w służbie - psem i jego przewodnikiem.

- To inteligentny, odważny i pewny siebie pies. Jest bystry i dynamiczny - tak mówi o swoim nowym kompanie przewodnik asp. szt. Kamil Doliwka.

Rat trafił w szeregi wałeckiej jednostki dzięki podpisanemu porozumieniu z gminą miejską Wałcz, za co policjanci serdecznie dziękują. 

Drugi pies służbowy  w wałeckiej komendzie to Joko - owczarek belgijski, pies patrolowo- tropiący. Średni czas służby psa w policji wynosi 8 - 10 lat, po tym czasie taki funkcjonariusz przechodzi na psią emeryturę.

(Oprac. z)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (9)

Ratuj RatkuRatuj Ratku

11 1

Piękny pies! On przynajmniej nie będzie sie układał 12:11, 26.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CxCx

0 0

Pewnie nie lubi komentarza ten kto się układa. Logiczne 😎 13:00, 01.12.2020


GajaGaja

4 4

Z tego co słyszałam są dwa typy psów które szukają prochów, najbardziej wydajne są te, które się w tym celu uzależnia, a te jak szkolicie? 14:56, 26.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


GajaGaja

1 0

ale ja o psa pytałam, a nie o jego żonę... zresztą widzę że niewygodny TEMAT, bo dalej nie ma odpowiedzi... tak tylko napomnę, że skoro miał już 3 labradory w ciągu 18 letniej służby, a pies, jak piszecie w artykule, służy średnio 8-10 lat, to najwyraźniej coś tym psinom szkodzi albo trzeba by wziąć korki z matmy 19:29, 03.12.2020


PinokioPinokio

2 0

Małżonka zna się najlepiej, to chyba wie każdy. 01:28, 04.12.2020


SowinskiSowinski

3 0

Jest szansa ze chodź ten pies nie ucieknie do Wojska. Chodzi głównie o czuba Lalala 18:15, 04.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ocknijmy się!!Ocknijmy się!!

0 0

piesek mógłby tropić "hodowane" w Wałczu scaphism'y. TYle jest, że piesek będzie miał sporo pracy. Tak w temacie to niecałe pół roku temu jak wieść niesie zmarła skazana na scaphism Wałczanka. Ile jeszcze będzie zgonów torturowiczów bez wykonania zapadłych w zeszłym stuleciu wyroków sądowych? Coś nie hallo! 10:11, 07.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

***** ******** ***

1 1

Drogie Kobiety uwazajcie
pies z psem? ale para….. czyli jeden gryzie drugi bije palka teleskopowa. 13:37, 14.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA