Zamknij

Dlaczego warto korzystać z lampy UV w oczku wodnym?

08:28, 20.04.2021 P.K Aktualizacja: 08:36, 26.04.2021
Skomentuj

Jesteś właścicielem oczka wodnego i nie wiesz, jak utrzymać je w czystości? Ten artykuł jest dla Ciebie. Jeśli chcesz pozbyć się zielonej wody najlepszym rozwiązaniem jest tzw. lampa UV.

 

Lampa UV eliminuje zarazki, pasożyty i jednokomórkowe glony, które tworzą w wodzie zieloną lub brązową mgiełkę. Alga ta rozmnaża się w stawie, nawet jeśli mamy odpowiednio ustawioną i działającą mechaniczną i biologiczną filtrację.

Promieniowanie UV rozróżniamy ze względu na długość fali na promieniowanie UV-A (315-400nm) oraz promieniowanie UV-B (280-315 nm). Wspomagają one produkcję witaminy D. Na nasze potrzeby wykorzystamy promieniowanie UV-C (200-280 nm), które działa dezynfekująco oraz eliminuje wirusy i bakterie.

Lampa UV-C promieniuje przepływającą wodę, dzięki czemu zakłóca i niszczy strukturę DNA jednokomórkowych alg, patogenów, wirusów i pasożytów.

Lampa UV składa się z transformatora i świetlówki w lampie UV. Wadą jest to, że użycie lampy UV zmniejsza jej wydajność. Żywotność lampy UV wynosi ok. 8000 godzin.

 

Aby wybrać urządzenie o odpowiedniej wydajności, musisz znać objętość swojego stawu, liczbę roślin, gatunek i ilość ryb, nasłonecznienie stawu i przepływ pompy.

 

Podczas hodowli normalnej ilości karasia w stawie o objętości około 10 m3 wody i całodziennym zaopatrzeniu w słońce wymagana jest lampa UV o mocy 20 lub 24 W. Tutaj należy zastosować pompę o natężeniu przepływu 3500-4000 l/h. W stawie, w którym trzymamy karpie Koi lub zwykłego karpia, potrzeba 3W mocy na 1m3 wody.

 

Ważną informacją jest to, że lampa UV niszczy tylko mikroorganizmy, które bezpośrednio naświetla, więc nie może się zdarzyć, że niszczy bakterie nitryfikacyjne w mediach filtracyjnych.

 

Wybór lampy UV według przepływu i rozmiaru

Jednym z głównych parametrów lamp UV jest ich przepływ. Jeśli lampa ma zbyt duży przepływ, nie będzie w stanie działać prawidłowo. Ważne jest, aby woda była wystarczająco napromieniowana. Więc czasami mniej znaczy więcej. Powinniśmy również wziąć pod uwagę rozmiar korpusu lampy UV-C. Woda szybko przepływa przez małą lampę i nie wystarcza do napromieniowania wody, a przy dużym ciele woda spędza w nim więcej czasu, dzięki czemu jest bardziej napromieniowana przy tym samym natężeniu przepływu.

 

Dobór lampy UV w zależności od lokalizacji

Na rynku dostępne są dwa rodzaje lamp UV w zależności od lokalizacji, czyli zewnętrzne i wewnętrzne lampy UV.

Zewnętrzne zamontowane są na wężu prowadzącym do filtracji, a wewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, umieszczone są w wodzie. Zawiera pompę i zwykle służy jako fontanna.

 

Konserwacja lampy UV-C stawu

Aby lampa działała poprawnie i spełniała swoją funkcję musimy odpowiednio o nią dbać. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o regularnej wymianie świetlówki w lampie. Zalecsię wymianę raz w roku, najwyżej co półtora roku. Nie możemy polegać na lampie fluorescencyjnej, która świeci dłużej, ponieważ wydajność promieniowania jest znikoma. Równie ważna jest regularna konserwacja rurki silikonowej, która chroni świetlówkę przed bieżącą wodą. Jeśli rurka zostanie zatkana mechanicznie lub osadzonym kamieniem, płynąca woda nie może zostać odpowiednio napromieniowana, a działanie lampy UV-C nie jest możliwe.

Stosowanie się do wszystkich porad oznacza koniec z zieloną wodą. Lampa UV-C z pewnością jest świetnym pomocnikiem.

 

 

 

 

 

 

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

wodzirejwodzirej

1 1

Oczko na miare wiochy 19:42, 20.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%