Zamknij

Przepis na olimpijczyka

19:24, 27.04.2021 | M.K
Skomentuj
REKLAMA

Damian Prendecki z Zespołu Szkół Nr 4 RCKU  w Wałczu na podium centralnego etapu Olimpiady Wiedzy o Turystyce.

Jak mówi Małgorzata Zielonka- Rucińska, nauczyciel przygotowujący Damiana Prendeckiego do startu w Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce, pierwszym, niezwykle ważnym etapem w „produkcji” olimpijczyków jest żartobliwie mówiąc polowanie, czy - jak kto woli - poszukiwania. Z grupy uczniów, z którymi pracujemy, trzeba odnaleźć i wytypować tego jedynego. Perełkę, nieoszlifowany diament, z którym będziemy pracować przez kolejne lata. Musi to być osoba żądna wiedzy, gotowa do poświęceń, zdolna i błyskotliwa.

- Miałam to szczęście, że do mojej klasy- technikum obsługi turystycznej 3 lata temu trafił Damian. Gdy zobaczyłam jego świadectwo z gimnazjum, dyplomy, podziękowania, już na etapie rekrutacji, czułam, że to będzie przyszły olimpijczyk. Wiedziałam, że chcę z nim pracować, pragnę wydobyć z nieoszlifowanego diamentu brylant. W swojej 15-letniej karierze zawodowej wychowałam 10 finalistów i laureatów centralnych olimpiad wiedzy, którym z tego miejsca pragnę jeszcze podziękować, ale wynik Damiana przerósł moje najśmielsze oczekiwania- 3 miejsce w Polsce. O tak wysokiej lokacie nie marzyłam nawet w snach - opowiada M. Zielonka-Rucińska.

Kolejnym, bardzo mozolnym i długim etapem są przygotowania do startu w olimpiadzie. Wytyczanie sobie nowych celów.

- Najpierw marzyliśmy, aby przebrnąć przez etap okręgowy i awansować do zmagań centralnych. Było to nie lada wyzwanie, ponieważ w olimpiadzie starowało kilkuset uczniów z całej Polski, a do etapu centralnego dostawała się najlepsza trzydziestka - relacjonuje nauczycielka.

Udało się, Damian Prendecki awansował, uzyskując 5. miejsce w kraju.

- Jak mówi słynne porzekadło- apetyt rośnie w miarę jedzenia. Nie mówiliśmy o tym głośno, ale każde z nas po cichu marzyło, żeby awansować do ścisłego finału i walczyć o tytuł laureata. Wiedzieliśmy, że czeka nas teraz jeszcze więcej pracy, poprzeczkę stawialiśmy sobie coraz wyżej   Szkolenia i warsztaty  dla uczniów i nauczycieli organizowane przez Uniwersytet Łódzki. Dziesiątki godzin nauki, poszukiwań, konsultacji i spotkań na Teams - dodaje M. Zielonka-Rucińska. - Etap centralny składał się z testu wiedzy, mocno wykraczającej poza program nauczania w szkole, przygotowaniu oferty produktu turystycznego związanego z tematem przewodnim Olimpiady, który brzmiał „Turystyka i zdrowie” i  jego prezentacji przed komisją konkursową. My zaproponowaliśmy turnusy odchudzające dla dzieci i młodzieży w Wałczu. W ten sposób chcieliśmy pokazać piękno naszej małej ojczyzny oraz zachęcić turystów do wypoczynku na Pojezierzu Wałeckim.

Eliminacje finałowe odbywały się między 14 a 16 kwietnia na platformie Teams. Szkoła musiała się do nich odpowiednio przygotować, zainstalować dodatkowe kamery, które pokazywały miejsce eliminacji, zapewnić stałe łączenie wizyjne i foniczne z komitetem centralnym. Zerwanie połączenia internetowego było równoznaczne z dyskwalifikacją uczestnika.

Ścisły finał odbywał się 21 kwietnia.  Kolejne nieprzespane noce, kolejne konsultacje, kolejna nauka. Ostatni etap polegał na rozwiązaniu zadania finałowego- przedstawieniu programu jednodniowej wycieczki do miejsca w Europie, związanego z turystyką zdrowotną.  Uczestnik musiał wykazać się ogromną wiedzą z zakresu programowania imprez turystycznych oraz geografii turystycznej Europy.  Po rozwiązaniu zadania Damian był z siebie zadowolony, nie przysporzyło ono mu większych trudności.

- Trzecie miejsce, to zdarza się tylko nielicznym, najlepszymi i nietuzinkowym uczniom. Damian wywalczył zwolnienie z pisemnej części egzaminów zawodowych w dwóch kwalifikacjach, jako laureat ma zapewnione miejsce na kierunku turystyka i rekreacja na wszystkich uczelniach wyższych w Polsce - cieszy się M. Zielonka-Rucińska. - Jestem dumna, że mogę pracować z tak zdolnym uczniem, jakim jest Damian Prendecki. Mam duże szczęście, że na mojej drodze zawodowej spotykam wielu mądrych, zdolnych i pracowitych młodych ludzi. To oni dodają mi skrzydeł, dzięki nim widzę, że moja praca ma sens.

Oprac. mk

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

EdytaEdyta

6 1

Super uczeń, super nauczyciel z pasją ❤️ 20:54, 27.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%