Zamknij

Zachować od zapomnienia

20:13, 12.07.2021 Oprac. red. Aktualizacja: 20:19, 12.07.2021
Skomentuj

Wydarzenia zorganizowane w ramach Tygodnia Kultury Żydowskiej w Mirosławcu dzięki uzyskaniu przez gminę dofinansowania z Fundacji PZU były niezwykle interesujące.

Sam pomysł zrodził się ze ścisłego związku historii Żydów i Mirosławca, mimo że większość zachowanych jej fundamentów już nie istnieje.

- Jednak to co było, historię tej narodowości, jak również innych kultur obecnych na terenie Mirosławca, należy pielęgnować i zachować od zapomnienia. Realizacja Tygodnia Kultury Żydowskiej miała na celu uświadomić, ale również przypomnieć, że historia tych ziem nie jest tylko „nasza” - mówi burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik.

Projekt rozpoczął się 4 lipca prelekcją i wernisażem Julii Sienkiewicz-Wilowskiej „Akiva Eger. Od rabina w Mirosławcu do nadrabina w Poznaniu”. Wystawę można oglądać jeszcze do 18 lipca w Ok w Mirosławcu. Kolejnym działaniem w projekcie było wysprzątanie cmentarza żydowskiego - największego kirkutu na Pomorzu Zachodnim. Wyzbierano śmieci, wyczyszczono macewy z mchu i porostów oraz wykoszono teren. 

W ostatni weekend miłośnicy historii mieli możliwość uczestniczenia w spacerze śladami historii Żydów w Mirosławcu. Prowadzącym był badacz lokalnej historii Jarosław Leszczełowski, który wygłosił też prelekcję o znanych osobistościach tej społeczności na przestrzeni lat. O tajemnicach muzyki żydowskiej opowiadał z kolei Jakub Stefek - organista w jednej z  synagog w Berlinie. W niedzielę organizatorzy zapewnili nie tylko coś dla ucha, ale również dla brzucha - degustację specjału żydowskiego -szlajmzupe.

Prelekcję o Akiva Egerze i odnalezieniu jego miejsca pochówku w Poznaniu wygłosiła przewodnicząca Wyznaniowej Gminy Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus. Na zakończenie Tygodnia Kultury Żydowskiej odbył się koncert  zespołu „The Klezmafon”, który przyciągnął wielu słuchaczy i miłośników muzyki klezmerskiej. 

Tydzień Kultury Żydowskiej to nie pierwsze wydarzenie upamiętniające mieszkających na tych ziemiach niegdyś Żydów. W poprzednich latach na zaproszenie władz Mirosławca do miasta przyjechało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z Warszawy.

Lokalne władze bardzo też dbają o ład i porządek na żydowskim cmentarzu.

 

(Oprac. red. )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

walczaninwalczanin

7 2

A gdzie artykol o RZEZI WOLYNSKIEJ,gdzie wymordowano Polakow.Teraz wlasnie w lipcu byla nastepna rocznica jak wymordowali w sposob barbarzyski Polskie spoleczenstwo,dzieci,matki ojcowie.To im wlasnie nalezy sie hold od Polskiego spoleczenstwa. 11:24, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


adiadi

1 1

Brawo Panie Burmistrzu ! 16:21, 19.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do walczanindo walczanin

0 1

To dzialalo tez w druga strone…...poczytaj

https://wielkahistoria.pl/jak-polscy-partyzanci-tlumaczyli-sobie-mordowanie-niewinnych-ukraincow/ 16:09, 04.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%