Zamknij

Czy w ciąży można biegać?

12:52, 12.10.2021 P.K Aktualizacja: 12:53, 12.10.2021
Skomentuj

Zanim podejmiesz decyzję o bieganiu w ciąży, pamiętaj o dwóch kwestiach. Po pierwsze na bieganie w ciąży pozwolić sobie mogą kobiety, które już wcześniej uprawiały ten sport i mają, najlepiej kilkuletnie, doświadczenie, a ich organizm jest przyzwyczajony do takiego wysiłku.

Bieganie podczas ciąży jest odpowiednie dla kobiet, u których ciąża przebiega w prawidłowy sposób i nie ma żadnych komplikacji.

Bieganie w ciąży, dowiedz się więcej na ten temat tutaj: https://alenergy.eu/Czy-w-ciazy-mozna-biegac-blog-pol-1555605010.html

Bieganie w czasie ciąży - zapytaj swojego lekarza

Nawet jeśli dużo biegałaś przed ciążą zapytaj lekarza o możliwość kontynuowania tego sportu w trakcie ciąży. Wstrzymaj się z treningami w momencie, w którym dowiesz się, że zaszłaś w ciążę do momentu potwierdzenia ciąży przez ginekologa. Dowiesz się, czy wszystko na tym etapie jest w porządku, czy i kiedy możesz wrócić do swojej aktywności. Lekarz może zalecić Ci odczekanie do drugiego trymestru, ale też nie musi. Może też pozwolić Ci na bieganie teraz, ale np. odradzić Ci je później, gdy będziesz w zaawansowanej ciąży, a podczas badania się okaże, że np. szyjka macicy zaczyna się rozwierać i grozi przedwczesny poród. Wraz z rozwojem płodu dochodzi do rozejścia się kresy białej i mięśni brzucha. Silne eksploatowanie brzucha może skutkować dłuższą rekonwalensencją.

Jak bieganie wpływa na ciąże?

Dla wytrenowanych kobiet bieganie w ciąży jest dobrodziejstwem, bo pozwala lepiej poczuć się psychicznie. Wiele przyszłych mam czuje, że w ciąży traci większość swoich życiowych przyjemności. Jeśli kobieta może kontynuować treningi, czuje się po prostu lepiej. Na pewno jest jej też łatwiej wrócić do aktywności po porodzie, bo nie traci tak znacznie formy w trakcie 9 miesięcy oczekiwania na dziecko. Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.

Inaczej, jednak jeśli treningi są zbyt wymagające. Nawet jeśli biegasz od dawna, a ciąża przebiega prawidłowo, powinnaś unikać wzmożonej aktywności fizycznej. Nie jest to czas na bicie rekordów i wrzucania swojej wydolności na wyższy poziom. Jeśli będziesz mocno się forsować, nadmiernie obciążysz i tak już znacznie nadwyrężone mięśnie dna miednicy. Osłabienie tych mięśni może prowadzić do zbyt wczesnego porodu.

Bieganie w I trymestrze ciąży to ryzyko?

Kobiety, które biegały przed ciążą i czują się dobrze, mogą nadal biegać od pierwszych tygodni ciąży. Ważne jednak, żeby nie robiły niczego na siłę. Trzeba zrezygnować z intensywnych treningów, bo w pierwszym trymestrze ciąży, do 12. tygodnia układ hormonalny, który podtrzymujący ciążę, nie funkcjonuje jeszcze tak jak powinien. Właśnie z tego powodu 90 procent poronień występuje w pierwszych trzech miesiącach ciąży. W większości poronienie są spowodowane wadami genetycznymi, ale może na nie mieć wpływ także styl życia i nadmierny wysiłek fizyczny. Właśnie z tego powodu wiele klubów fitness i szkół jogi zaprasza na zajęcia panie dopiero w drugim trymestrze. Szczególnie newralgiczny jest czas między pomiędzy 8 a 12 tygodniem.

(P.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%