Zamknij
REKLAMA

Głos prof. Bogusława Liberadzkiego w debacie.

11:01, 22.10.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Prawie pięciogodzinna dyskusja w Parlamencie Europejskim, w której wziął udział premier polskiego rządu, jeszcze długo będzie żyła w publikacjach i komentarzach, mimo, że nie była to przecież pierwsza rozmowa o stanie praworządności w naszym kraju. Strony, tzn. Parlament Europejski i polskie władze reprezentowane przez premiera rządu ostro zarysowały swoje stanowiska. Zabrałem głos w tej debacie. Powiedziałem:

Głos prof. Bogusława Liberadzkiego w debacie ws. kryzysu praworządności w Polsce w Parlamencie Europejskim

Prawie pięciogodzinna dyskusja w Parlamencie Europejskim, w której wziął udział premier polskiego rządu, jeszcze długo będzie żyła w publikacjach i komentarzach, mimo, że nie była to przecież pierwsza rozmowa o stanie praworządności w naszym kraju. Strony, tzn. Parlament Europejski i polskie władze reprezentowane przez premiera rządu ostro zarysowały swoje stanowiska. Zabrałem głos w tej debacie. Powiedziałem:

- Pani Ursula von der Leyen w swoim wystąpieniu mówiła o wartościach, którymi kieruje się Unia Europejska: demokracja, wolność, równość, prawa człowieka, praworządność, solidarność. Polacy wszystkie je cenią i popierają. Stąd prawie 90 proc. poparcie dla pozostania Polski w Unii.

Z kolei szefowa naszej grupy w Parlamencie Europejskim – Socjalistów i Demokratów - pani Iratxe García Pérez przekazała nam bardzo ważne ostrzeżenie: odrzucając zasady i wartości, którymi kieruje się Unia Europejska zmierzamy ku drzwiom wyjściowym.

Chciałbym, żeby to dobrze wybrzmiało: zmierzamy ku drzwiom wyjściowym…

Polacy są Europejczykami, Polska potrzebuje silnej Unii Europejskiej, wiemy, że i Unia potrzebuje silnej, wiarygodnej Polski.

W tym miejscu chciałbym zacytować jeszcze jednego mówcę występującego w tej debacie, przewodniczącego grupy EPL Manfreda Webera. Powiedział on: osłabiając Unię Europejską, sprawiamy przyjemność naszym nieprzyjaciołom. Nie wolno nam tego robić. Nie wolno nam osłabiać Unii.

Polska pozostanie w Europie, społeczeństwo polskie pozostanie w swoim kraju – to nie przemija, to rządy przemijają, ale pozostaje kwestia, jakie będą skutki ich działań? I o to powinniśmy się zatroszczyć.

Po rządach koalicji SLD-PSL pozostało członkostwo w Unii Europejskiej.

Po rządach PO i Ludowców - mocna pozycja w Unii. Zatem nasz obecny wybór jest taki:

- rządy prawa, bowiem wspólny porządek prawny to fundament wspólnej Unii, albo

- kwestionowanie wspólnotowego porządku prawnego, czyli pomniejszanie praw polskich obywateli względem innych.

Spróbujmy jeszcze raz: panie Premierze, czy przyjmie Pan wyciągniętą rękę Pani Przewodniczącej Ursuli von der Leyen, aby osiągnąć dostęp Polski do funduszy, zarazem powrót do praworządności, wzmocnienie siły Unii i dobrobytu obywateli?…

Jak Państwo się domyślają nie otrzymałem odpowiedzi. Mówiąc ściślej nie trzymałem odpowiedzi wprost, lecz pośrednio – i owszem. Była nią… cisza.

Pan premier Morawiecki nie wysłał żadnego sygnału, który dawałby nadzieję na zmianę stanowiska jego rządu i PiSu. Usłyszeliśmy za to, że Polska nie ulegnie szantażom. Upominanie się o podstawowe prawa demokracji i prawa człowieka, to mają być te szantaże? Przyznam, że takie podejście do problemu praworządności mnie osobiście martwi.

Link do wystąpienia: https://www.facebook.com/BoguslawLiberadzki/videos/632772107723789

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

POLAKPOLAK

18 2

CYT.-" Pani Ursula von der Leyen w swoim wystąpieniu mówiła o wartościach, którymi kieruje się Unia Europejska: demokracja, wolność, równość, prawa człowieka, praworządność, solidarność. Polacy wszystkie je cenią i popierają". OWSZEM JA POPIERAM rowniez wolnosc,rownosc i prawa kazdego czlowieka ale gdzie one sa przestrzegane,w Walczu? Nie badz pan(i)smieszny i przestan spoleczenstwu kity wciskac.Jestem POLAKIEM a mieszkam w Europie i to inaczej brzmi.Wiem ze zaden Francuz,Holender,Niemiec nie powie ze jest Europejczykiem ale powie ze jest Niemcem,Holendrem albo Francuzem.Jest to bardzo dumny Narod i nie wierze ze on powie ze jest Europejczykiem.Przestancie ludzi przyzwyczajac malymi kroczkami do zmiany histori pochodzenia.Europejczyk to znaczy kto? Rozmawiac bedzie w jezyku jakim? Europejskim a moze na migi bedzie porozumiewal sie z Afrykaninem i muzulmaninem, bo pani von der Ursula z pania Makrela sobie tego zyczy.Zenada i nie mam ochoty tego szm..... wiecej czytac. 12:00, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Precz z komunąPrecz z komuną

22 2

Co za czasy nadeszły? Komuniści uczą nas demokracji a szwaby jak mamy żyć! **********ć 13:50, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stuknij się w łebstuknij się w łeb

17 1

Powiedz lewaku raczej tak: panie Premierze, czy przyjmie Pan wyciągnięty kolec skorpiona Pani Przewodniczącej Ursuli von der Leyen? 19:12, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jogijogi

19 1

Wiadomo, komuniści NIGDY nie byli patriotami, oddanymi bez reszty POLSCE ! Pan europoseł klepie banały, myślę, że to już jego ostatnia kadencja, trzeba nam teraz ludzi czynu na nie postkomunistów z plasteliny. 20:35, 22.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OO

15 1

Liberadzki głosował za odebraniem funduszy unijnych, wstyd że ta gazeta ma czelność publikować jego durne mądrości. 05:49, 23.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%